Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Firmy dávaly peníze TOP 09 a získaly Šiškovy ministerské zakázky

Vladimír Šiška | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Šiška | foto: ČTK

PRAHA Stranická pokladna TOP 09 získala příspěvky od firem, které dostaly zakázky na ministerstvu práce a sociálních věcí. Peníze straně poslaly dvě takové společnosti - Techniserv a Intelek. Některé ze zakázek, na nichž firmy pracují, nyní prověřuje policie.

"Naprosto to vylučuji!" Tak ještě ve čtvrtek reagoval na informaci, že by mohla žít TOP 09 z peněz vítězů zakázek, předseda strany Karel Schwarzenberg. V pátek už raději nic nekomentoval. "Dokud k tomu nebudu mít nějaké bližší informace, nebudu se k tomu vyjadřovat," řekl a zavěsil.

Na povrch totiž vyplouvá, že stranu sponzorovaly dvě takové firmy. Všem posléze přiklepl lukrativní kšefty první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška, který sedí ve vazební věznici pro pokus z podplácení. Spolu s ním policie obvinila z korupce také dalšího vysokého úředníka ministerstva - šéfa odboru informatiky Milana Hojera. Právě informatikou se zmíněné firmy zabývají.

ČTĚTE VÍCE:

Například firma Techniserv. Do kasy TOP 09 poslala v roce 2009 devadesát tisíc korun. Loni, kdy ministerstvo sociálních věcí vedli Jaromír Drábek (TOP 09) a jeho první náměstek Šiška, se její dceřiná společnost Techniserv IT stala subdodavatelem společnosti Fujitsu, která vytvořila nový informační systém na výplatu sociálních dávek. K zakázce se firma dostala bez veřejné soutěže.

Bez povolení

A také bez povolení, protože zakázku získal Techniserv IT díky přílepku k probíhající smlouvě se společností Fujitsu uzavřenou s ministerstvem vnitra. Právě to mělo povolení udělit.

Šéf resortu práce Jaromír Drábek i jeho "pravá ruka" Vladimír Šiška se totiž zaklínali tím, že mohli zadat zakázku bez soutěže vybraným firmám právě proto, že jen rozšířili rámcovou smlouvu kolegů z vnitra.

"Tato smlouva ale předpokládá, že budou na zakázce spolupracovat jen předem vyjmenovaní subdodavatelé. Žádní jiní. To se ale nestalo," podotýká náměstek ministra vnitra Radek Šmerda. Ministerstvo přitom ani nepožádalo vnitro o povolení měnit podmínky. "Povolení se úřad snažil získat až zpětně," tvrdí Šmerda.

Další společnost Intelek zase darovala TOP 09 padesát tisíc korun. Později dostala od Šišky zakázku "Správa lokální ICT infrastruktury" za 112 milionů korun. "Získala ji přesto, že předložila nejdražší nabídku ze všech čtyř uchazečů," tvrdí poslankyně ODS Lenka Kohoutová.

Toky peněz do TOP 09 už se proto zabývá i protikorupční policie. Deníku Insider to alespoň potvrdil zdroj obeznámený s vyšetřováním na MPSV. Jedna z variant vyšetřovatelů je právě ta, že by peníze z Šiškových zmanipulovaných zakázek mohly jít přímo do pokladny TOP 09.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek na dotazy serveru Lidovky.cz nereagoval. Mluvčí jeho úřadu Viktorie Plívová souvislost mezi sponzorstvím a zadáváním zakázek popírá. "Žádná z Vámi uvedených firem není ve smluvním vztahu s MPSV," tvrdila přesto, že mají Lidovky.cz k dispozici dokumenty, které spolupráci ministerstva a firem potvrzují. Věc také omlouvá tím, že firmy poslaly dary straně ještě před volbami.

Mluvčí TOP 09 Alžběta Plívová (sestra Viktorie Plívové) k tomu dodává: "Dary byly schváleny a nebylo na nic shledáno nic závadného."

Reakce TOP 09: Dary přišly ještě před volbami

"TOP 09 získala jediný dar od firmy, která je ve smluvním vztahu s MPSV, a to dar ve výši 90 000 korun. Společnost INTELEK však tento dar poskytla ještě před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2010, tedy v době, kdy byly volební úspěch TOP 09, či dokonce možná účast ve vládě ještě zcela nepředvídatelné.
Společnost Techniserv, která není ve smluvním vztahu s MPSV, ani není podle našich informací subdodavatelem firmy Fujitsu, poskytla svůj dar ve výši 50 000 korun ještě před volbami, a to dokonce v roce 2009. Fujistsu Siemens spolupracuje s firmou Techniserv IT.
TOP 09 tedy získala ještě před volbami celkem 90 tisíc korun od společnosti, kterou článek zmiňuje. Příjmy TOP 09 v roce 2010 činily více než 180 milionů korun a výdaje necelých 144 milionů korun. Tento dar tedy představuje setiny procent celkových příjmů TOP 09 v daném roce.
Není možné, aby peníze ze zakázek šly přímo do pokladny TOP 09, když byly poskytnuty předtím, než kdokoliv nejen z TOP 09 tušil, za jaké rezorty strana přijme odpovědnost.
Veškeří dárci TOP 09 jsou již od roku 2009 zveřejňováni na webových stránkách strany a každý si tak může tato fakta ověřit.

Alžběta Plívová, tisková mluvčí TOP09

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!