Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Exnáměstek Šiška nabízel firmě zakázku za 100 milionů, řekla policie

Bývalý náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška foto: ČTK

Aktualizováno
PRAHA - Odvolaný náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška a bývalý ředitel odboru informatiky Milan Hojer podle policie nabídli firmě přidělení veřejné zakázky za nejméně 100 milionů korun. Požadovali za to, aby firma stáhla stížnost na postup ministerstva, kterou podala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Na policejním webu o tom informoval mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej. Podle dostupných informací nabídli zakázku společnosti OKsystem.
  15:45aktualizováno  19:21

Firma si podle Ibeheje u antimonopolního úřadu stěžovala, že MPSV postupovalo nezákonně při jiné veřejné zakázce zadané jím a ministerstvem vnitra. Podle deníku Mladá fronta Dnes (MfD) Šiška "odstavil" OKsystem od zakázky na reformování počítačových systémů na vyplacení dávek. Firma zajišťovala pro resort informační systémy za stovky milionů ročně po léta.

ČTĚTE TAKÉ:

Od letoška má ministerstvo jiné dodavatele, vzalo je bez výběrového řízení. Protikorupční policie obvinila vysoké úředníky ministerstva z podplácení. "V případě pravomocného rozsudku hrozí oběma obviněným mužům až šestiletý trest odnětí svobody," uvedl Ibehej. Podle MfD si policie jednání Šišky a Hojera s firmou OKsystem nahrála. Celým případem se policisté začali zabývat v srpnu, dodal Ibehej.

Moc něco ovlivňovat
Obvodní soud pro Prahu 2 poslal ve středu Šišku do vazby. Podle jeho místopředsedkyně Moniky Křikavové byl organizátorem trestné činnosti a měl faktickou moc něco ovlivňovat. Nedlouho po rozhodnutí soudu oznámil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), že na konci října odejde z vlády. Věří ale, že se jeho bývalý podřízený obhájí.

Drábek pro Radiožurnál přiznal, že o jednáních s firmou OKsystem věděl, nic chybného na nich prý ale neshledal. "Já jsem byl o těch jednáních i o jejich výsledcích informován a musím říct, že nevidím nic chybného na tom, když někdo z ministerstva vyjednává s dodavatelem, který podává podání na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. A těch podání tam bylo několik z jediného důvodu," řekl Drábek Radiožurnálu. Podle něj je potřeba řešit situaci, kdy se někdo snaží podílet na rozvoji systému, který ale zároveň napadá u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Drábek dodal, že o žádném návrhu na zakázku v hodnotě 100 milionů korun neví.

K TÉMATU

Obvinění ve středu odmítl Hojer. "Cítím se nevinen a věci, které jsou tam zmiňované, se nestaly," prohlásil. Šiškův právní zástupce se ke kauze nechtěl vyjadřovat.

Ministerstvo nevypsalo tendr
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se nezabývá pouze podnětem firmy OKsystem, ale i dalšími zakázkami ministerstva. Úřad i policie prověřují například zavádění nových informačních systémů pro výplaty dávek. Na Šišku, Drábka a další neznámé pachatele kvůli němu podal trestní oznámení Nadační fond proti korupci.

Ministerstvo totiž nevypsalo tendr, ale využilo rámcovou smlouvu mezi vnitrem a firmou Fujitsu Technology Solutions z roku 2008. Antimonopolní úřad pak posuzuje také zakázku na takzvanou sociální kartu.

Podle Aktuálně.cz Šiška používal různé způsoby, jak se vyhnout klasickým soutěžím. Mezi podezřelé zakázky zařadil server také zakázku za zhruba 65 milionů na systematizaci resortu či dvoumilionový tendr na analýzu procesů pojistných dávek, kterou získala společnost AMI Praha spoluvlastněná Šiškovým známým Michalem Svatým. Bez výběrového řízení si pak prý úřad chtěl pronajmout od společnosti IBM systém na kontrolu posudkových lékařů.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže však ministerstvu nakonec zakázal smlouvu uzavřít. MfD zase uvedla, že Hojera policie vyšetřuje již delší dobu i kvůli Mostecké uhelné, a to v souvislosti s firmou Infotea, stoprocentně vlastněnou Mosteckou uhelnou, dnešní Czech Coal. Hojer byl od roku 2004 jednatelem této společnosti a podle informací deníku stál u jejího zrodu. Firma nakupovala pro Mosteckou uhelnou řadu věcí, hlavně IT technologie. Podle MfD se zdá, že nákupy byly předražené.

Autoři: ,

Prodej bytu 3+1 72 m Benátky nad Jizerou
Prodej bytu 3+1 72 m Benátky nad Jizerou

Na Burse, Benátky nad Jizerou - Benátky nad Jizerou II, okres Mladá Boleslav
4 670 000 Kč