3. října 2012 18:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak rychle se pakují Nečasovi ministři? Průměrně za pět dní

Z původní Nečasovy vlády už zbylo jen pět ministrů. Ti zakroužkovaní skončili. Odchází i Jaromír Drábek (v horní řadě čtvrtý zleva) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z původní Nečasovy vlády už zbylo jen pět ministrů. Ti zakroužkovaní skončili. Odchází i Jaromír Drábek (v horní řadě čtvrtý zleva) | foto: Koláž: Lidovky.czČTK

PRAHA Necelých pět dnů - přesně 4,8 dne - v průměru trvalo, než z vlády Petra Nečase odešli ministři, kteří se dostali do potíží se zákonem, popřípadě nesli odpovědnost za pochybení svých podřízených. Z pětice ministrů, kterých se to týká, se nejdéle zdráhal "balit kufry" šéf kultury Jiří Besser (TOP 09).

Jaromír Drábek (TOP 09) - rezignoval 3. den

Jaromír Drábek.

Zatím posledním odpadlíkem Nečasovy vlády je ministr práce a sociálních věcí Drábek, který oznámil rezignaci k poslednímu říjnovému dni. Jeho podřízené Vladimíra Šišku a Milana Hojera policie obvinila 1. října. Třetí den od vypuknutí aféry Drábek oznámil, že ve funkci skončí.

PSALI JSME:

"Sice nemám žádné informace o tom, jaký skutek měl být spáchán, nicméně rozhodnutí soudu je pro mě dostatečný důvod, abych naplnil, co jsem avizoval. Rezignuji tedy na svou funkci," prohlásil Drábek.

Pavel Drobil (ODS) - rezignoval 3. den

Pavel Drobil.

Přesně 13. prosince 2010 podal tehdejší ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek trestní oznámení na Martina Knetiga, poradce ministra životního prostředí Pavla Drobila, a na svého náměstka Dušana Fibingra. Policie začala případ vyšetřovat pro podezření z trestného činu pletichy při zadání veřejné zakázky. Drobil zareagoval stejně jako Drábek už třetí den - 15. prosince, kdy oznámil rezignaci.

PSALI JSME:

"Rozhodl jsem se žádným způsobem nedovolit zneužití této mediální kauzy k diskreditaci vlády premiéra Petra Nečase a Občanské demokratické strany," vysvětlil Drobil svůj odchod z vlády.

Vít Bárta (VV) - rezignoval 5. den

Vít Bárta

V časopisu Respekt vyšel 4. dubna 2011 článek, ve kterém tehdejší člen VV Jaroslav Škárka promluvil o tom, že pravidelně bere od Víta Bárty peníze za loajalitu. Spolu s Kristýnou Kočí, která měla stejnou zkušenost, podali trestní oznámení. Pátý den po vydání článku Bárta - ministr dopravy - rezignoval.

PSALI JSME:

"Chci dostát svým slovům, že na funkci nelpím v případě, že nebudu schopen plně prosazovat to, s čím jsem do vlády vstupoval," prohlásil tehdy Bárta.

Martin Kocourek (ODS) - rezignoval 6. den

Martin Kocourek.

Ministr průmyslu a obchodu přišel o místo kvůli 16 milionům korun, které v roce 2008 přišly na účet jeho matky z podezřelé transakce. Kocourek nakonec před novináři připustil, že peníze "odklonil" na účet své matky kvůli rozvodu, a šestý den od zveřejnění kauzy se vzdal své funkce.

PSALI JSME:

"Na základě podrobné informace se předseda vlády nedomnívá, že se jedná o důvodné podezření z korupce, nicméně kroky učiněné panem ministrem v roce 2008 považuje za nešťastné. Proto předseda vlády tento krok pana ministra ke dni 14. listopadu 2011 přijal," uvedl tehdejší mluvčí vlády Jan Osúch.

Jiří Besser (TOP 09) - rezignoval 7. den

Ministr kultury Jiří Besser

Nejdéle se zdráhal odstoupit z funkce ministr kultury Jiří Besser. Přesně týden mu trvalo, než vyvodil odpovědnost za to, že v povinném majetkovém přiznání neuvedl, že si na Floridě spolu se svým přítelem pořídil byt. Tím porušil zákon.

PSALI JSME:

"Vzhledem k tomu, že necítí podporu svých stranických kolegů, aniž by dostal prostor se před nimi obhájit, dospěl k závěru, že nebude svým příběhem dále zatěžovat vládu České republiky," oznámilo za něj ministerstvo kultury 8. prosince 2011.

Další padlí členové Nečasovy vlády - Jiří Pospíšil, Ivan Fuksa (oba ODS), Radek John, Josef Dobeš (oba VV) a Radek Šmerda (nestraník) odešli či byli odvoláni z politických důvodů, nikoli kvůli potížím se zákonem, které měli sami nebo jejich nejbližší spolupracovníci.

spaŠárka Pálková

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.