Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kalousek chválí Drábka. Proč se takhle nechovají všichni? ptá se

Česko

  16:20aktualizováno  17:28
PRAHA - Ministr financí Miroslav Kalousek považuje rezignaci ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka za zodpovědný krok. Zároveň si povzdechl nad tím, proč se v podobných situacích takto neumí zachovat všichni. Drábek rezignoval na základě obvinění jeho exnáměstka Vladimíra Šišky z údajného podplácení.

Jaromír Drábek, Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek po jednání předsednictva své strany foto: ČTK

Ministr financí rezignaci Jaromíra Drábka ocenil. "Je to rozhodnutí svobodné a nikdo ho do něj nenutil. Já si ho nesmírně vážím. Je to rozhodnutí odpovědného politika, který ačkoli nic neudělal, se rozhodl přijmout zodpovědnost za své spolupracovníky a tím částečně za politickou kulturu v zemi. Já si mohu pouze povzdechnout, proč se v podobném případě takto nezachovali všichni."

ČTĚTE TAKÉ

Ohledně nového kandidáta na post ministra práce a sociálních věcí ještě jasno nemá. "Pro nás je to čerstvá informace, jsme ale intelektuálně dobře vybavená strana. Výběr nového ministra je na celé straně. To jméno musí projít klasickým vnitrostranickým procesem," řekl serveru Lidovky.cz Kalousek.

Drábek rezignoval rychle
Rezignace Jaromíra Drábka překvapila předsedkyni Sněmovny Miroslavu Němcovou. "Čekala jsem, že se pan Drábek bude rozhodovat později na základě informací o důvodech, které vedly policii k uvalení vazby na bývalého prvního náměstka. Dnešní rozhodnutí ministra Drábka samozřejmě respektuji," uvedla pro Lidovky.cz Němcová. O jménech na nového kandidáta však spekulovat nechce, prý se o všem rozhodne až po konzultaci předsedy vlády s koaličními partnery. 

Rozhodnutí Jaromíra Drábka přivítal i předseda vlády Petr Nečas. "Toto rozhodnutí považuji za pochopitelné vyústění situace kolem náměstka Vladimíra Šišky, který byl vzat do vazby pro závažná podezření z korupčního jednání. Toto rozhodnutí přijmout politickou odpovědnost plně respektuji a přístup pana ministra oceňuji," uvedl Petr Nečas ve svém tiskovém prohlášení. 

Drábek zůstává až do konce října
Podle vicepremiérky Karolíny Peake ze strany LIDEM Drábek nemohl jednat jinak a jeho rezignace tak byla zcela přirozeným krokem.

Předseda opoziční ČSSD Lubomír Zaorálek rezignaci také uvítal, situaci vidí ale trochu jinak. "Předně musím říct, že ministr Drábek neměl nikdy do této funkce nastoupit. Nedošlo by tak k rozvratu systému rozdávání sociálních dávek a nedošlo by k tomu, kvůli čemu jeho ministrování právě končí," řekl Zaorálek. Mimo jiné se pozastavil nad tím, že Drábek svůj odchod ohlásil až na konec října, a nikoliv ihned.

Nedostatek informací
Exnáměstka Šišku a šéfa odboru informatiky ministerstva práce a sociálních věcí Milana Hojera v pondělí protikorupční policie obvinila z podplácení. Oba už ve funkci skončili. Ve středu poslal soud Šišku do vazby, Hojer je stíhán na svobodě. Uplácet měli v souvislosti se způsobem zadání veřejné zakázky. Kauza se týká společnosti OKsystem, mužům v případě odsouzení hrozí až šestileté tresty.

K TÉMATU

Drábek na první informace o zatčení reagoval slovy, že nemá dost informací. V úterý oznámil, že odejde, pokud se prokáže Šiškova vina.

Ve středu po rozhodnutí soudu o uvalení vazby se poradil s premiérem Nečasem, ministrem Kalouskem a šéfem TOP 09 Karlem Schwarzenbergem, aby pak novinářům oznámil, že ke konci října z ministerstva odejde. Měsíční lhůtu pro svou rezignaci prý zvolil pro to, aby měl čas předat svůj úřad zkonsolidovaný a dal TOP 09 čas na výběr svého nástupce.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat