Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drábek: Pokud se prokáže vina náměstka Šišky, rezignuji

Česko

  11:36aktualizováno  11:57
PRAHA - Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) cítí plnou odpovědnost za to, že na úřad přivedl Vladímíra Šišku. Odvolá jej, jak to bude možné. Pokud se prokáže náměstkova vina, Drábek rezignuje.

Předsednictvo TOP 09 řešilo situaci kolem náměstka Šišky. foto: ČTK

"Cítím plnou odpovědnost za to, že jsem ho na ministerstvo přivedl," řekl Drábek na adresu Šišky, který je obviněn společně se šéfem odboru IT Milanem Hojerem z podplácení, za což jim hrozí šest let.

ČTĚTE TAKÉ:

"Na základě tohoto obvinění jej odvolám z funkce, odvolání bude platné po dobu šetření trestného činu," uvedl Drábek. Ministr je nicméně věří, že obvinění se neprokáže. "Po devítileté spolupráci jsem přesvědčen, že se ukáže, že se žádného trestného činu nedopustil," odmítá Drábek vinu blízkého spolupracovníka.

"Pokud by však jednoznačně byla prokázána jeho vina, v takovou chvíli jsem připraven opustit post ministra práce a sociálních věcí," ujistil ministr. Jaký moment přesně považuje za "prokázání viny", však neupřesnil.

O situaci kolem zatýkání na ministerstvu Drábek na dopoledním jednání informoval předsednictvo TOP 09, které se za něj postavilo. "Předsednictvo TOP 09 podporuje Jaromíra Drábka v jeho postoji a vyjadřuje mu plnou důvěru," uvedl první místopředseda strany Miroslav Kalousek.

Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg označil situaci za "nepříjemnou" kvůli nedostatku přesných informací. "Netušíme, z čeho je pan náměstek obviněn," postěžoval si Schwarzenberg.

Vladimír Šiška

Policisté si pro dva vysoce postavené úředníky přišli v pondělí ráno přímo do sídla ministerstva práce a sociálních věcí. K případu pouze sdělili, že souvisí s veřejnou zakázkou. Drábek označil takový postup deset dní před volbami za skandální.

Ministrovu hlavu žádá kvůli šiškovi nejen opoziční ČSSD, ale i jeho spolustraníci. Karola Haasová, která vede kandidátku TOP 09 v ústeckém kraji, ho k rezignaci vyzvala přímo, olomoucký lídr Tomáš Chalánek mu vzkázal, že by měl odchod zvážit.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...