Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drábkův náměstek byl obviněn z podplácení. Skandální postup policie, řekl ministr

Česko

  12:14aktualizováno  19:00
PRAHA - Policie obvinila náměstka ministerstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku a ředitele odboru informatiky Milana Hojera z podplácení. Mužům hrozí až šestileté vězení.

Vladimír Šiška foto: ČTK

"Byly obviněny dvě osoby, jsou to vysocí představitelé ministerstva práce a sociálních věcí. Byly obviněny z trestného činu podplacení ve spolupachatelství," sdělil mluvčí útvaru.

Drábek kritizuje policii:

V podvečer vystoupil ministr Jaromír Drábek na krátkém mítinku a vyjádřil silné znepokojení nad prací policie. Zvláště mu vadí, že ho policie neinformovala o tom, že  chce zadržet Vladimíra Šišku a nelíbí se mu ani to, že mu nechce sdělit žádné detaily k jeho obvinění. "Osobně mě to zasáhlo, byl to dlouhá léta můj blízký spolupracovník," řekl. "Skutečně si neumím představit, jakým způsobem může první náměstek ministra vykonat takový trestný čin jako je uplacení někoho," dodal.

"Ministerstvo práce a sociálních věcí nemá dosud žádné informace o tom, z jakého důvodu a za jakým účelem dnes v dopoledních hodinách opustili prostory úřadu dva vysoce postavení zaměstnanci resortu v doprovodu neuniformovaných policistů," sdělila mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Informaci přinesl server Týden.cz.

Kdo je Vladimír Šiška:

Ministr Jaromír Drábek (TOP 09) spojil policejní zásah s krajskými volbami. “Je s podivem, že nikdo z ministerstva ani já osobně jsme nebyli informováni o této věci, a to i přesto, že jsme se na důvody ptali. Přesto se nyní dočítám z tisku, že novináři jsou o věci spraveni a disponují přitom informacemi velmi konkrétními," prohlásil Drábek. "Deset dní před volbami je takový postup policie skandální,“ řekl ministr práce a sociálních věcí. Náměstek policejního prezidenta Václav Kučera se ke slovům ministra nechtěl vyjadřovat. "Nechci komentovat politické výroky," řekl serveru Lidovky.cz.

Co je podplácení:

Podplacení (§ 332) se dopouští ten, kdo jinému nebo pro jiného nabídne nebo slíbí úplatek, a to v souvislosti

§  s obstaráváním věcí obecného zájmu nebo

§  s podnikáním vlastním nebo někoho jiného.

Případ dozoruje státní zastupitelství pro Prahu 2, jeho šéf Tomáš Bláha nicméně odmítl cokoliv k případu komentovat. "Realizace proběhla teprve před několika hodinami," uvedl jen pro server Lidovky.cz.

Už v únoru podal Nadační fond proti korupci trestní oznámení na ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, na jeho prvního náměstka Vladimíra Šišku a na neznámé pachatele trestní oznámení. A to v souvislosti se zaváděním nových informačních systémů pro výplaty dávek pomoci v hmotné nouzi, příspěvku na péči a dávek pro tělesně postižené.

Nečas chce s Drábkem mluvit, ČSSD požaduje ministrův konec

Premiér Nečas považuje informace o zadržení a obvinění obou úředníků za velmi závažné. "Spojil jsem se s ministrem Jaromírem Drábkem a ještě dnes s ním budu o této situaci mluvit," uvedl předseda vlády v prohlášení.

ČSSD vyzvala k rezignaci ministra Drábka (TOP 09), jehož náměstek byl obviněn z podplácení. Když neodejde, má ho odvolat Nečas, uvedl předseda strany Bohuslav Sobotka.

Předseda správní rady NFPK Karel Janeček tehdy uvedl, že je velmi podezřelé, že se na dodavatele těchto systémů nevypsalo veřejné výběrové řízení a nakonec se vybraly společnosti blízké ministru Drábkovi a jeho náměstkovi Šiškovi.

Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec pro LN popřel, že by se podplácení týkalo IT zakázky na systematizaci resortu.

Drábkův Šiška

Vladimíra Šišku si na ministerstvo práce a sociálních věcí přivedl ministr Jaromír Drábek. Oba muži se znali z byznysu, spoluvlastnili firmu iDTAX. Drábek vlastnil 24 procent firmy, Šiška 52 procent. Drábek svůj podíl Šiškovi odprodal. Šiškovu firmu Cone Advise, prostřednictvím níž obviněný náměstek společnost iDTAX ovládal, koupila strojírenská firma Vítkovice. Její část Vítkovice IT Solutions se stala jedním ze subdodavatelů systému pro výplatu sociálních dávek.

Autoři: , ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!