Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Požár baru v Liberci zranil 15 lidí. Policie vyhlásila pátrání po muži s kanystrem

Česko

  8:06aktualizováno  12:52
Při nočním požáru baru v Liberci se zranilo patnáct lidí, z toho sedm vážně. Jednoho pacienta záchranáři resuscitovali, čtyři momentálně leží ve vážném stavu na ARO v liberecké nemocnici, nejsou však v ohrožení života. Podle informací iDNES.cz požár po konfliktu s obsluhou založil jeden z návštěvníků. Okolnosti požáru vyšetřuje policie pro podezření z obecného ohrožení a žádá veřejnost o pomoc při pátrání po muži, který by u sebe by mohl mít světlý plastový kanystr.

„Hledáme svědky, kteří se okolo 22. hodiny pohybovali v bezprostředním prostoru baru na třídě 1. máje. Dále se obracíme na hosty baru, kteří jej navštívili ve včerejších podvečerních a večerních hodinách. A zároveň také přijmeme záznamy palubních kamer automobilů, které projížděly v čase okolo 22. hodiny třídou 1. máje v Liberci,“ vyzval mluvčí krajské policie Vojtěch Robovský.

Muž byl vysoký 170 až 175 centimetrů s dlouhými světlými vlasy, měl na sobě tmavou bundu a tmavé kalhoty, na hlavě čepici s kšiltem. Podle Robovského mohl kvůli zranění krvácet v obličeji. U sebe by mohl mít světlý plastový kanystr. „Veškeré okolnosti případu volejte na linku 158. Poskytnutá svědectví nám mohou výrazným způsobem dopomoci k objasnění celé události,“ apeloval policejní mluvčí.

U požáru baru Černý panter v ulici 1. máje v centru Liberce zasahovaly kolem půlnoci z pondělí na úterý všechny složky IZS. Městská hromadná doprava byla v místě ochromena.

„Byla nahlášena událost, při které došlo k požáru v jedné z hospod. Hasiči požár dvěma proudy velmi rychle lokalizovali,“ uvedli hasiči Libereckého kraje na síti X ve 23:10.

„Z objektu se před příjezdem hasičů evakuovalo několik desítek osob, po příjezdu na místo události hasiči provedli průzkum místa zásahu a z objektu zachránili dvě osoby,“ dodali.

„Bylo zraněných patnáct osob. Třicet osob jsme evakuovali,“ upřesnila mluvčí hasičů Jaroslava Benešová. „Místo momentálně zajišťujeme a ve věci probíhá vyšetřování celé události.“

Krátce před půl dvanáctou velitel zásahu ohlásil likvidaci požáru. Zraněné, z toho sedm těžce, zdravotníci rozvezli do nemocnic v Liberci, Praze, Mladé Boleslavi a letecky také do Hradce Králové, informoval Michael Georgiev, mluvčí záchranářů.

„Jedenáct pacientů skončilo v Krajské nemocnici Liberec, měli popáleniny nebo se nadýchali škodlivin. U jednoho byla nutná resuscitace. Čtyři leží na aru, jejich stav je velmi vážný. Dalších sedm je na různých oddělení nemocnice dle závažnosti a druhu zranění,“ doplnil ráno mluvčí krajské nemocnice v Liberci Václav Řičář.

Pacienti s vážným zraněním jsou intubováni, potvrdil dnes lékařský ředitel Krajské nemocnice Liberec (KNL) Tomáš Roubíček. Předpokládá, že pacienti s lehkým zraněním zůstanou v nemocnici několik dnů, těžší případy řádově týdny. „Vážně zranění mají popáleniny typicky v obličeji a na rukách,“ zmínil.

Zatím lékaři nedokážou odhadnout, zda v jejich případě bude nutná hospitalizace v nějakém specializovaném zdravotnickém zařízení. „Podle toho, jakým způsobem se bude vyvíjet rozsah popálenin, budeme se samozřejmě domlouvat s popáleninovými klinikami, protože popáleninové centrum tady u nás v KNL nemáme,“ dodal.

Mluvčí nemocnice v Praze na Vinohradech Tereza Romanová ČTK potvrdila, že mají dva hospitalizované po tomto požáru. „Nemáme souhlas se zveřejňováním dalších informací,“ dodala.

Po konfliktu přinesl hořící kanystr

„Do herny prý přišel nějaký chlap, pohádal se s barmanem a řekl: Všichni tady chcípnete. Pak odešel, ale za chvíli se vrátil, přinesl zapálený kanystr a hodil ho dovnitř. Viděla jsem, jak jsou všichni popálení,“ řekla pro iDNES.cz žena, která měla v baru v inkriminovanou chvíli manžela.

Redakce na místě hovořila s obyvateli domu, kde se bar nachází. Podle nich nemá podnik dobré jméno. „Často se odtamtud ozývá hlučná hudba, ale bojíme se jim něco říct,“ svěřil se jeden z obyvatel domu.

K domu dorazila i dvojice, která přijela zkontrolovat svoji prodejnu v přízemí. „V tom podniku jsme nikdy nebyli, podle mě to nebylo nic legálního, spíš nějaká černota,“ domnívá se majitel prodejny.

„Hasiči, záchranáři a policie u vlakového nádraží v Liberci. V jedné z tamních hospod došlo k požáru, na místě čtrnáct zraněných osob. Hasiči naštěstí požár rychle lokalizovali. Probíhá vyšetřování celé události. Díky všem jednotkám za rychlý a profesionální zásah. Snad budou všichni zranění v pořádku,“ napsal na Facebooku hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: , , ,