Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Praha 5 přemístila betonové květináče, zbyl po nich propadlý chodník

Evropa

  14:43
PRAHA - Praha 5 po čtyřech měsících odvezla obří květináče z míst, kde si na ně místní obyvatelé stěžovali. O víkendu zmizely například z Hořejšího nábřeží, kamiony je převezly na Zborovskou ulici. Radnice po protestech obyvatel už dříve slíbila, že obří květináče přemístí.

Betonové květináče na Smíchově foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

"V místech, kde si lidé nejvíce stěžovali, už květináče nejsou. Na jednom místě se nám ale trochu propadl chodník," popsala obyvatelka Hořejšího nábřeží. Podle ní na chodníku zůstaly také odpadky, které lidé pod truhlíky naházeli.

ČTĚTE VÍCE:

Podle radnice se s přemístěním květináčů z nábřeží už delší dobu počítalo. Naopak tam, kde betonové nádoby nikomu nevadily, začala odborná firma do květináčů vysazovat zeleň, řekl Luděk Sefzig z tiskového oddělení Prahy 5.

Projekt za 17,5 milionu

Praha 5 začala s rozmisťováním obřích květináčů na začátku prázdnin. Vyrobeno bylo celkem 245 nádob. Městská část na projekt, který měl údajně zlepšit životní prostředí, dostala 16 milionů korun z Evropské unie, dalších 1,5 milionu korun doplatí ze svého.

Akci ale od počátku provázely stížnosti obyvatel, podle kterých květináče vytvářely bariéry a omezovaly průchod. Lidé zpochybňovali i slibované účinky zeleně na životní prostředí. Proti květináčům vznikla rovněž petice, kterou podepsalo několik set lidí.

Autoři: ,