Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha pojmenovala ulici po Reaganovi

Česko

  19:42
PRAHA - Jméno amerického prezidenta Ronalda Reagana, jehož politika významně přispěla k pádu komunismu v Evropě, nese ode dneška část ulice Dr. Zikmunda Wintra v blízkosti rezidence amerického velvyslance v Bubenči.

Slavnostní odhalení cedule nesoucí název po Reaganovi foto: Vondrouš RomanČTK

Slavnostního odhalení názvu se zúčastnila bývalá americká ministryně zahraničních věcí Condoleezza Riceová, americký velvyslanec Norman Eisen a zástupci Nadace Ronalda Reagana.

"Tato ulice je symbolem zvláštního přátelství mezi Českou republikou a USA," řekl několika stovkám přítomných velvyslanec.

Praha má ulici pojmenovanou ulici po Ronaldu Reaganovi

Když přistoupila k mikrofonu Riceová, ozvalo se ojedinělé volání několika členů skupiny A-kontra v angličtině: "Paní Riceová, strhněte ten mýtus!" Rozdávali letáky s tvrzením, že "lepší je mít ulici pojmenovanou podle zapomenutého spisovatele než podle člověka s krví na rukou".

Bývalá americká ministryně zahraničních věcí Condoleeza Riceová slavnostně odhalila 1. července v Praze název ulice Ronalda Reagana.

Reaganovi mimo jiné vyčítali, že podporoval apartheid v Jižní Africe. Valná většina přítomných s kritiky nesouhlasila a dala to hlasitě najevo. Policie nezasahovala.

"Demokracie je dobrá věc, ale občas je hlučná," komentovala situaci Riceová. Poděkovala občanům ČR za obrovskou čest, kterou prokázali pojmenováním ulice po Ronaldu Reaganovi i všem Američanům.

Ronald Reagan:

Dnešní slavnost byla připomínkou 100. výročí Reaganova narození. Žil v letech 1911 až 2004, prezidentem byl v letech 1981 až 1989.

Ronald Reagan

Než vstoupil do politiky, pracoval jako filmový herec, za svoji kariéru ztvárnil 88 rolí a byl také předsedou hereckých odborů.

Podle ní by Reagan byl první, kdo by řekl, že svoboda nepřišla do ČR z USA, ale díky nezdolnému duchu Čechů. Znovunabytá svoboda klade podle ní otázku, co s ní Češi udělají.

"Stačí, že si ji vzali zpět, nebo to znamená další zodpovědnost? Lidé v Česku jasně odpověděli ano," řekla přítomným."Pojmenování ulice po prezidentu USA je projevem vděku, respektu a snahy nezapomenout," doplnila starostka Prahy 6 Marie Kousalíková, než společně s Riceovou a velvyslancem strhli plachtu z cedule s novým názvem ulice.

Slavnostní přípitek na nově pojmenovanou ulici v Praze

V doprovodném kulturním programu si lidé mohli prohlédnout výstavu SNAPSHOTS/MOMENTKY, která ukázala dosud zřídka publikované snímky z Reaganova života. Mohli ochutnat oblíbené Reaganovy bonbóny a podívat se na přehlídku amerických historických vozidel z let 1950 až 1980.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
ABSOLVENT-STROJÍRENSTVÍ s AJ/NJ (30-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Mohlo by vás zajímat