Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Praha pojmenovala ulici po Reaganovi

Česko

  19:42
PRAHA - Jméno amerického prezidenta Ronalda Reagana, jehož politika významně přispěla k pádu komunismu v Evropě, nese ode dneška část ulice Dr. Zikmunda Wintra v blízkosti rezidence amerického velvyslance v Bubenči.

Slavnostní odhalení cedule nesoucí název po Reaganovi foto: Vondrouš RomanČTK

Slavnostního odhalení názvu se zúčastnila bývalá americká ministryně zahraničních věcí Condoleezza Riceová, americký velvyslanec Norman Eisen a zástupci Nadace Ronalda Reagana.

"Tato ulice je symbolem zvláštního přátelství mezi Českou republikou a USA," řekl několika stovkám přítomných velvyslanec.

Praha má ulici pojmenovanou ulici po Ronaldu Reaganovi

Když přistoupila k mikrofonu Riceová, ozvalo se ojedinělé volání několika členů skupiny A-kontra v angličtině: "Paní Riceová, strhněte ten mýtus!" Rozdávali letáky s tvrzením, že "lepší je mít ulici pojmenovanou podle zapomenutého spisovatele než podle člověka s krví na rukou".

Bývalá americká ministryně zahraničních věcí Condoleeza Riceová slavnostně odhalila 1. července v Praze název ulice Ronalda Reagana.

Reaganovi mimo jiné vyčítali, že podporoval apartheid v Jižní Africe. Valná většina přítomných s kritiky nesouhlasila a dala to hlasitě najevo. Policie nezasahovala.

"Demokracie je dobrá věc, ale občas je hlučná," komentovala situaci Riceová. Poděkovala občanům ČR za obrovskou čest, kterou prokázali pojmenováním ulice po Ronaldu Reaganovi i všem Američanům.

Ronald Reagan:

Dnešní slavnost byla připomínkou 100. výročí Reaganova narození. Žil v letech 1911 až 2004, prezidentem byl v letech 1981 až 1989.

Ronald Reagan

Než vstoupil do politiky, pracoval jako filmový herec, za svoji kariéru ztvárnil 88 rolí a byl také předsedou hereckých odborů.

Podle ní by Reagan byl první, kdo by řekl, že svoboda nepřišla do ČR z USA, ale díky nezdolnému duchu Čechů. Znovunabytá svoboda klade podle ní otázku, co s ní Češi udělají.

"Stačí, že si ji vzali zpět, nebo to znamená další zodpovědnost? Lidé v Česku jasně odpověděli ano," řekla přítomným."Pojmenování ulice po prezidentu USA je projevem vděku, respektu a snahy nezapomenout," doplnila starostka Prahy 6 Marie Kousalíková, než společně s Riceovou a velvyslancem strhli plachtu z cedule s novým názvem ulice.

Slavnostní přípitek na nově pojmenovanou ulici v Praze

V doprovodném kulturním programu si lidé mohli prohlédnout výstavu SNAPSHOTS/MOMENTKY, která ukázala dosud zřídka publikované snímky z Reaganova života. Mohli ochutnat oblíbené Reaganovy bonbóny a podívat se na přehlídku amerických historických vozidel z let 1950 až 1980.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!