Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prahu rozzářil novoroční ohňostroj. Přilákal na desetitisíce lidí

Česko

  18:48
PRAHA - Ani nevlídné a sychravé počasí prvního dne letošního roku neodradilo desetitisíce Pražanů a návštěvníků metropole od sledování tradičního novoročního ohňostroje. Letos jej organizátoři pojali v duchu muzikálu; pyrotechnici rakety za doprovodu hudby odpalovali z lodě uprostřed Vltavy mezi Čechovým a Štefánikovým mostem.

Novoroční ohňostroj v Praze foto:  František Vlček, Lidové noviny

Diváci zaplnili oba mosty a říční břehy, náplavku i cesty vedoucí nahoru do letenského parku; lidé byli i pod kyvadlem na Letné. Podívanou na oblohu hýřící mnoha barvami si nenechali ujít ani pacienti a lékaři Nemocnice Na Františku; zpoza oken vedlejšího hotelu zase ohňostroj zhlédli kuchaři s typickými vysokými čepicemi.

Podle stanice Českého rozhlasu Regina, která se na organizaci programu podílela a vysílala v přímém přenosu jeho hudební doprovod, ohňostroj vidělo dokonce 100.000 lidí.

Diváci se zakloněnými hlavami sledovali, jak pyrotechnici vysoko nad řekou vykouzlili světelné proudy a obrovské květiny či barevné vodopády; někdy rozehráli dokonce dva odlišné motivy v různých výškách nad sebou. Dohasínající jiskry padaly do vody a občas také mezi diváky; atmosféru dotvářel všudypřítomný pach dýmu a spáleného střelného prachu.

Novoroční ohňostroj v Praze

Obě nábřežní komunikace byly pro provoz uzavřeny, pro lodě se zase kvůli ohňostroji v podvečer uzavřela vodní cesta po Vltavě. Své obvyklé zimoviště v pravý čas opustilo také zdejší hejno labutí.

Pyrotechnické představení s hudebním doprovodem dostalo název Květinový duet podle ústřední skladby převzaté z opery Lakmé francouzského autora z 19. století Léa Delibese. Tvůrci využili také motivy ze skladeb, které složili Giuseppe Verdi, Sergej Prokofjev, Ludwig van Beethoven, George Gershwin a Jules Massenet. Hudební doprovod však častokrát však výrazně přehlušovaly výbuchy raket.

Jak probíhaly oslavy Nového roku


Podobná pyrotechnická show byla předvedena letos na mezinárodním hudebním festivalu Petera Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou. Pro metropoli si však pořadatelé připravili rozšířenou verzi představení.

Zábavní novoroční program u Vltavy v centru Prahy začal již tři hodiny předtím, než barevné rakety rozzářily večerní oblohu. Vystoupení rockových kapel organizátoři naplánovali až do večerních hodin.

Podívejte se:  úplný záznam celého ohňostroje

Autoři: ,

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...