Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prahu rozzářil novoroční ohňostroj. Přilákal na desetitisíce lidí

Česko

  18:48
PRAHA - Ani nevlídné a sychravé počasí prvního dne letošního roku neodradilo desetitisíce Pražanů a návštěvníků metropole od sledování tradičního novoročního ohňostroje. Letos jej organizátoři pojali v duchu muzikálu; pyrotechnici rakety za doprovodu hudby odpalovali z lodě uprostřed Vltavy mezi Čechovým a Štefánikovým mostem.

Novoroční ohňostroj v Praze foto:  František Vlček, Lidové noviny

Diváci zaplnili oba mosty a říční břehy, náplavku i cesty vedoucí nahoru do letenského parku; lidé byli i pod kyvadlem na Letné. Podívanou na oblohu hýřící mnoha barvami si nenechali ujít ani pacienti a lékaři Nemocnice Na Františku; zpoza oken vedlejšího hotelu zase ohňostroj zhlédli kuchaři s typickými vysokými čepicemi.

Podle stanice Českého rozhlasu Regina, která se na organizaci programu podílela a vysílala v přímém přenosu jeho hudební doprovod, ohňostroj vidělo dokonce 100.000 lidí.

Diváci se zakloněnými hlavami sledovali, jak pyrotechnici vysoko nad řekou vykouzlili světelné proudy a obrovské květiny či barevné vodopády; někdy rozehráli dokonce dva odlišné motivy v různých výškách nad sebou. Dohasínající jiskry padaly do vody a občas také mezi diváky; atmosféru dotvářel všudypřítomný pach dýmu a spáleného střelného prachu.

Novoroční ohňostroj v Praze

Obě nábřežní komunikace byly pro provoz uzavřeny, pro lodě se zase kvůli ohňostroji v podvečer uzavřela vodní cesta po Vltavě. Své obvyklé zimoviště v pravý čas opustilo také zdejší hejno labutí.

Pyrotechnické představení s hudebním doprovodem dostalo název Květinový duet podle ústřední skladby převzaté z opery Lakmé francouzského autora z 19. století Léa Delibese. Tvůrci využili také motivy ze skladeb, které složili Giuseppe Verdi, Sergej Prokofjev, Ludwig van Beethoven, George Gershwin a Jules Massenet. Hudební doprovod však častokrát však výrazně přehlušovaly výbuchy raket.

Jak probíhaly oslavy Nového roku


Podobná pyrotechnická show byla předvedena letos na mezinárodním hudebním festivalu Petera Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou. Pro metropoli si však pořadatelé připravili rozšířenou verzi představení.

Zábavní novoroční program u Vltavy v centru Prahy začal již tři hodiny předtím, než barevné rakety rozzářily večerní oblohu. Vystoupení rockových kapel organizátoři naplánovali až do večerních hodin.

Podívejte se:  úplný záznam celého ohňostroje

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat