Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Pravnučce Ferdinanda d'Este inventář Konopiště nepatří

Česko

  15:58
PRAHA - Benešovský okresní soud zamítl žalobu Sofie Hohenbergové, pravnučky Františka Ferdinanda d'Este, která se v Česku domáhá dědictví po předcích. Verdikt navíc výrazně snížil šance šlechtičny na zisk samotného zámku Konopiště.

Pravnučka Františka Ferdinanda d'Este kněžna Sofie Hohenbergová foto: ČTK

Šlechtična přijala porážku s úsměvem a chce se soudit dál. „Budu samozřejmě pokračovat. Toto byla první instance, po ní následuje druhá a pokud budeme muset jít až do Štrasburku, půjdeme až do Štrasburku,“ řekla bezprostředně po verdiktu.

Kořeny dnešního sporu sahají až do roku 1900, kdy si následník habsburského trůnu František Ferdinand d'Este vzal v Zákupech hraběnku Žofii Chotkovou. Strýc ženicha císař František Josef I. sice nerovnorodému sňatku s nedostatečně urozenou hraběnkou požehnal a Žofie se stala vévodkyní z Hohenbergu, František Ferdinand se ovšem musel dopředu zříci nástupnických práv pro své potomky.

Pravnučka Františka Ferdinanda d'Este kněžna Sofie Hohenbergová a její právník Jaroslav Brož
Foto ČTK: Sofie Hohenbergová se svým právním zástupcem

V roce 1914 zastřelil Františka Ferdinanda i Žofii v Sarajevu srbský student Gavrilo Princip a o čtyři roky později se rozpadla i podunajská monarchie.

I když sami Habsburkové potomky zavražděného páru ze svých řad vyobcovali, zákonodárci nově vzniklého Československa to nezohlednili a v roce 1921 rozhodli, že o majetek přijdou i Hohenbergové - konkrétně syn Františka Ferdinanda Maxmilián.

Právě z těchto důvodů  se Hohenbergová rozhodla obrátit na benešovský soud. Po něm chtěla, aby řízení přerušil a obrátil se na Ústavní soud, který jako jediný může z vyvlastňovacího zákona z roku 1921 vypustit ty paragrafy, které Hohenbergy o jejich panství připravily. Případný verdikt Ústavního soudu by Hohenbergové otevřel cestu i k zisku samotného Konopiště.

To ale soudkyně Petra Šturcová odmítla. Hohenbergová totiž podle ní zaprvé neprokázala, že je jedinou dědičkou rodu a za druhé se podle Šturcové nelze domáhat návratu majetku, k jehož zabavení došlo před 25. únorem 1948, pokud zvláštní restituční zákon nestanovil jinak.