Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pražané chodí stále rychleji

Česko

  9:18
PRAHA - Obyvatelé světových metropolí chodí rychleji než před deseti lety. Nejsvižněji se městem pohybují Singapuřané, Pražané jsou čtrnáctí nejrychlejší chodci.

Pražané podle studie chodí stále rychleji. foto: Vondrouš Roman ČTK

„Kam pořád tak spěcháte?“, diví se venkované na návštěvě v Praze tempu, kterým běžný Pražan zdolává pěšky vzdálenosti mezi stanicí metra a oblíbenou restaurací, kanceláří nebo supermarketem. Obyvatelé české metropole jsou přitom až čtrnáctí nejrychlejší chodci na světě. Daleko rychleji kmitají lidé nohama například v Singapuru, Madridu nebo Kodani. Naopak obyvatelé švýcarského Bernu nebo Ammánu v Jordánsku se ulicemi doslova plouží.

Vyplývá to ze studie britského profesora psychologie Richarda Wisemana, kterou uskutečnil ve dvaatřiceti velkoměstech po celém světě. Výzkumníci v každém z měst měřili, jak rychle chodci zdolají úsek šedesáti stop, tedy asi osmnácti metrů. Pražané to zvládli za 12.35 vteřiny, nejrychlejší Singapuřané za 10.55 vteřiny. Absolutními loudaly jsou podle výsledků lidé z města Blantyre v Malawi.

Kde se chodí rychle

 1. Singapur    (Singapur)  
 2. Kodaň       (Dánsko)    
 3. Madrid      (Španělsko) 
 4. Guangzhou   (Čína)      
 5. Dublin      (Irsko)     
 6. Curitiba    (Brazílie)  
 7. Berlín      (Německo)   
 8. New York    (USA)       
 9. Utrecht     (Nizozemsko)
 10. Vídeň      (Rakousko)  
 11. Varšava    (Polsko)    
 12. Londýn     (Británie)  
 13. Záhřeb     (Chorvatsko)
 14. Praha      (Česko)     
 15. Wellington (N. Zéland) 
 16. Paříž      (Francie)   
 17. Stockholm  (Švédsko)  


Ti na takový úsek potřebovali průměrně více než půl minuty. Čas se měřil na rovném chodníku bez překážek a jen lidem, kteří za chůze netelefonovali nebo nenesli těžké tašky. Ze srovnání celkových výsledků s podobnou studií uskutečněnou před deseti lety vyplývá, že obyvatelé světových metropolí chodí dnes v průměru o deset procent rychleji.

Průzkum, který by umožnil srovnat rychlost pražských chodců počátkem dvacátého století a dnes, bohužel neexistuje. Jistou představu o tom, že tehdy byly pražské ulice spíše poklidnými promenádami, si můžeme udělat z pravidel slušného chování, která pod názvem Společenský katechismus napsal Jiří Guth-Jarkovský.

„Choditi náležitě a správně po ulicích jest umění, kterému rozumí málokterý velkoměšťák,“ píše Jarkovský a varuje především před zbytečným pospícháním na ulici: „Člověk pospíchající vzbuzuje již jistou pozornost a snadno vráží do mimojdoucích, čímž vzbuzuje nevoli. Ještě méně sluší utíkati. To možno jen v nějakém nebezpečí, jako například když se boří protější dům nebo ze střechy vedlejšího domu padá sníh.“

Kdyby se spěch v ulicích dnešní Prahy soudil podle Jarkovského, bylo by borcení domů na denním pořádku a muselo by sněžit i v červenci.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!