Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Pražské památky zejí prázdnotou

Česko

Hradu letos ubyla třetina návštěvníků. Pokles zájmu zaznamenávají i ostatní památky v hlavním městě

PRAHA Pražský hrad, petřínská rozhledna a bludiště, hrad Karlštejn. Staroměstská radnice. Ještě nedávno tradiční magnety turistického ruchu, symboly Prahy a jejího okolí, které turisté nikdy nevynechali. Stačil jediný rok a všechno je jinak.

Už v loňském roce začala návštěvnost pražských památek, a to včetně těch nejznámějších. klesat. A první tři měsíce letošního roku ukazují na další propad zájmu.

„Letos máme o třetinu méně platících návštěvníků, než tomu bylo ve stejném období v loňském roce. Pochopitelně i tržby jsou nižší. Ale to je trend v celé Praze,“ uvedl František Kadlec ze Správy Pražského hradu.

Podobnou zkušenost má i Pražská informační služba (PIS), která se v metropoli stará o devět památek, včetně atraktivní Staroměstské radnice s věží a orlojem.

Pokles zájmu zaznamenala PIS už vloni. „A letos to pokračuje. Vidíme to na památkách, které máme otevřeny celoročně, což je Staroměstská radnice a v zimě o sobotách a nedělích i petřínská rozhledna,“ potvrdila Dagmar Houbová z PIS.

Stejné je to i v případě státních hradů a zámků. Památkáři předpokládají, že letos poklesne jejich návštěvnost nejméně o 10 procent. „Budeme připravovat krizový plán pro případ, že by propad návštěvnosti byl víc než desetiprocentní,“ řekla nedávno na tiskové konferenci ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

Problém je podle památkářů v tom, že lidé sice památky navštěvují, ale jen jednou za život. Podruhé už se nevracejí. „To je jasné, Praha se prostě okoukala,“ tvrdí odborník na cestovní ruch Tomio Okamura. „Ne snad že by památky neměly světovou úroveň. Je to tím, že Praha nemá pověst pohodového města, jako třeba Řím, Benátky nebo Paříž. Do takového města se rádi vracíte,“ dodal Okamura.

Památky teď budou o návštěvníky bojovat. Řada z nich připravila na letošní sezonu novinky, které mají uhasínající zájem oživit.

Na Pražském hradě bude letos po delší době opět k vidění Starý královský palác s Vladislavským sálem. Ten byl v poslední době zavřený, protože se rekonstruoval. „Doufáme, že už od května ho zařadíme do prohlídkových okruhů. Vybavíme ho historickým nábytkem i expozicí,“ podotkl Kadlec.

PIS nově zavádí vstupenku 10 Prague Monuments Pass, která za 400 korun umožní vstup do všech devíti objektů PIS během tří dnů. „Vyšli jsme tak vstříc zejména požadavkům Pražanů,“ líčí Houbová. Podle Okamury to nestačí. Jen památky podle něho turistický ruch neoživí. „Samotné památky nezmůžou nic, i kdybychom je vymalovali nazlato,“ tvrdí Okamura. Chce to prý vylepšit infrastrukturu v krajích, k jejichž návštěvě by se startovalo z Prahy. A vyřešit problémy s taxikáři a pouliční kriminalitou, které Praze kazí pověst.

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...