Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražští zastupitelé rozhodli, že se budou zabývat podobou centra. Koronavirus je prý výjimečná příležitost

Česko

  13:27
Praha - Pražští zastupitelé ve čtvrtek rozhodli, že se budou na dalším jednání příští čtvrtek zabývat budoucí podobou zejména centra města. Využít ke změnám chtějí současnou situaci související s pandemií koronaviru, kdy není centrum přetíženo masovým turismem.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: MAFRA

Opoziční zastupitel Zdeněk Zajíček (ODS) navrhl, aby zastupitelé příští čtvrtek projednali deklaraci o podobě centra. Podle dokumentu má magistrát dbát na podobu centra, zabránit zneužívání pohostinnosti Pražanů turisty nebo zajistit, aby se v centru dalo žít, podnikat i relaxovat.

„Je to výjimečná příležitost vzhled hlavního města a hlavně historického centra změnit. Naše doba je velmi omezená. Než se zase rozeběhnou kola ekonomiky a navrátí některé typy podnikání do centra Prahy, tak bychom měli udělat aktuální opatření a připravit delší strategii, jak bychom chtěli, aby centrum hlavního města Prahy vypadalo,“ řekl Zajíček.

V návrhu deklaraci je například uvedeno, že se chce Praha prezentovat jako město s bohatou historickou tradicí, čistými ulicemi a že stojí o turisty, kteří respektují ducha města a nezneužívají pohostinnosti Pražanů. „Praha chce být městem, kde se podniká, žije i relaxuje. Praha nechce, aby se z centra města stal velký ubytovací či kancelářský komplex. Ani zvyšující počet turistů nás nemá vést k tomu, že by se tam nemělo bydlet,“ řekl Zajíček.

Radní Hana Třeštíková (Praha Sobě) řekla, že vedení Prahy bere současnou situaci jako příležitost. Vytvořen byl manuál podoby provozoven, který bude zahrnut do každé nájemní smlouvy při pronájmu městských prostor. Jednat o něm podle Třeštíkové bude město i se soukromníky. Městská firma Prague City Tourism (PCT) připravuje koncepci turistického ruchu. „Každý, koho to zajímá, se může podívat na stránky PCT, kde je návrh ke stažení a nyní přijímáme připomínky,“ řekla Třeštíková. Zastupitele vyzvala, aby také oni své připomínky zaslali.

Kultivaci podoby centra podpořili zastupitelé z řad opozice i koalice. Náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) upozornil, že na zlepšení podoby se všichni shodnou, v čem se ale zřejmě rozejdou, bude způsob, jak toho dosáhnout.

Zastupitelé se sejdou na řádném jednání ve čtvrtek 18. června. Deklarace ani jiný materiál týkající se změny podoby centra v programu jednání zatím navržen není.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat