Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česko platí vraždy dětí, vykřikovali podporovatelé Palestiny před vládou

Několik set lidí se v sobotu odpoledne sešlo na pražském náměstí Míru na demonstraci na podporu Palestiny. (20. ledna 2024) foto: Radek Vebr, MAFRA

Na podporu Palestiny se ve středu v podvečer před Úřadem vlády ČR sešlo několik set lidí. Akci organizovalo hnutí Ne naším jménem!, které v dřívější tiskové zprávě uvedlo, že podporuje požadavek hlavního žalobce Mezinárodního trestního soudu v Haagu Karima Khana o vydání zatykače na představitele radikálního palestinského hnutí Hamás a státu Izrael, a to kvůli podezření ze spáchání zločinů proti lidskosti a z válečných zločinů.
  20:34

Izrael zahájil v Pásmu Gazy bombardování a koncem října také pozemní ofenzivu po teroristickém útoku vedeném Hamásem na pohraniční izraelské obce loni 7. října. Palestinští radikálové tehdy zabili na 1200 lidí, většinou civilistů, a zajali více než 250 rukojmích. Při dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna více než stovka z nich výměnou za palestinské vězně. Asi 125 rukojmích teroristé v Pásmu Gazy stále zadržují.

Ministerstvo zdravotnictví ovládané Hamásem uvedlo, že při izraelské ofenzivě přišlo od 7. října o život nejméně 36 171 Palestinců a 81 420 jich bylo zraněno. Tyto údaje nelze nezávisle ověřit, úřady OSN je nicméně považují za věrohodné.

Demonstrující v Praze se v úterý před budovou úřadu vlády začali scházet kolem 17:20. Zhruba o 20 minut později policie uzavřela v obou směrech tramvajový provoz a ve směru od stanice metra Malostranská automobilový provoz. Účastníci demonstrace skandovali hesla jako „Free Palestine“, „Česko platí vraždy dětí“ nebo „Fialo, jak se ti spí, děti v Gaze hladoví“. Drželi velký transparent, na kterém stálo „Zastavte zabíjení v Palestině, ukončete okupaci“.

V proslovech se kriticky vyjadřovali k humanitární situaci v přeplněném městu Rafáh, kde izraelská armáda v posledních dnech útočí.

Zhruba po hodině se dav přesunul za skandování propalestinských hesel od úřadu vlády přes Klárov a Josefskou ulici na Malostranské náměstí, kde před budovou Sněmovny zazněly proslovy několika zástupců hnutí Ne naším jménem! Organizátor demonstrace Zdeněk Jehlička pak přečetl dopis, kterým hnutí vyjadřuje podporu Khanovi.

Podle Jehličky dopis odešlou do Haagu ještě tento týden. Pozvánkou na další akce pak organizátoři kolem 20:00 demonstraci ukončili, následovalo však ještě krátké skandování, po kterém se přítomní rozešli.

O vydání společného zatykače premiér Petr Fiala (ODS) dříve prohlásil, že jde o děsivý a zcela nepřijatelný požadavek. Fialovo vyjádření propalestinské hnutí považuje za ideologické zasahování do práce mezinárodního soudu.

Hnutí Ne naším jménem!, jenž demonstraci pořádalo, narušilo v pondělí autogramiádu premiéra Fialy k jeho nové knize v kavárně knihkupectví Academia. „Nemusíme mít na všechno stejný názor, důležité je ale o věcech debatovat, mít možnost uvést argumenty, poslouchat se navzájem,“ sdělil později premiér v tiskovém vyjádření.

Většinu obětí v Pásmu Gazy podle ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem tvoří ženy, děti a mladiství. Další tisíce těl podle něj zřejmě zůstávají v sutinách zborcených budov. Údaje Hamásu o počtech zabitých v Pásmu Gazy nerozlišují mezi civilisty a bojovníky, jichž izraelská armáda podle posledního vyjádření premiéra Benjamina Netanjahua zabila kolem 14 000. Válka v Pásmu Gazy způsobila humanitární krizi a stovky tisíc lidí se podle úřadů OSN ocitly na pokraji hladomoru.

Autoři: ,