Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Politici se pohádali kvůli covidu. Že se nestydíte, vyčítal Babišovi Bartoš

Volby 2021

  20:11aktualizováno  22:06
Pokud by se zhoršila epidemiologická situace, musela by podle ministra vnitra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka vláda obnovit plošné testování. Řekl to v předvolební debatě lídrů stran v pořadu Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima News. Premiér Andrej Babiš mluvil o tom, že jsme nejpromořenější země na světě. Kvůli covidu a jeho dopadům se nejvíce hádal s šéfem Pirátů Ivanem Bartošem.

„Že se nestydíte,“ vyčítal Babišovi šéf Pirátů slova o best in covid s odkazem na víc než 30 tisíc mrtvých.

„V Čau, lidi vás taky nikdo nevyrušuje. Jste strašně nevychovaný člověk,“ obul se také do předsedy vlády v souvislosti s jeho pořadem šéf Pirátů. Vadilo mu totiž, že mu Babiš několikrát skočil do řeči.

Celá opozice házela vládě klacky pod nohy, stěžoval si Babiš

„Vám to vyhovovalo,“ vyčetl naopak Bartošovi premiér, že opozici údajně hodilo, když na tom Česko kvůli covidu nebylo dobře. „Celá opozice házela vládě klacky pod nohy, přitom nezařídila nic,“ říkal.

„Možná se pod rouškou nouzového stavu nikde nedělalo takové rodeo jako tady,“ vyčetl vládě Bartoš.  „Všechny nákupy za nouzového stavu byly v pořádku a byli jsme vláčeni bahnem,“ prohlásil Hamáček.

Politici diskutovali před publikem a čelili otázkám moderátorů Pavlíny Wolfové a Michala Půra.

Poprask vzbudila ve středu Babišova slova, že skupina států V4 (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) je po roce znovu „best in covid“.

„Já jsem se teď díval na to video z minulého roku, kdy samozřejmě někteří novináři a opozice se mi posmívají, že jsem řekl best in covid. Já jsem řekl V4,“ prohlásil Babiš. „Je první výročí a zase V4 je best in covid,“ uvedl s odkazem na sedmidenní číslo počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Česko je nejpromořenější země na světě

Nyní premiér říká, že Česko je na milion obyvatel nejpromořenější země na světě. 1 677 000 na deset milionů obyvatel a z toho je asi 900 tisíc naočkovaných.

Zvýšit počet lidí se zájmem o očkování by šlo podle Bartoše tak, že lidé budou mít šanci vybrat si vakcínu, kterou proti covidu dostanou. „Lidé objektivně mají strach,“ řekl Bartoš.

Podle šéfa lidovců Mariana Jurečky by měl stát lidem uznávat protilátky proti covidu získané přirozenou cestou jako alternativu k očkování či negativnímu testu.

Kvalitu života neurčuje výše důchodu

„Nikdy zdravotnictví nemělo tolik peněz,“ odpověděl premiér na otázku, jak lze zvětšit mezigenerační solidaritu. Připomněl také zvýšení penzí. „Nikdo nepodpořil zvýšení důchodů jako my,“ řekl Babiš. „Kvalitu života nemohu posuzovat absolutním měřítkem výše důchodu a zvyšováním důchodu,“ oponoval předsedovi vlády šéf lidovců Jurečka.

Podle Hamáčka je důležité dát seniorům zdravotní péči, kterou si zaslouží, a už nikdy nezavádět plošná opatření. „Musíme vrátit vše do normálu, aby se lidé normálně navštěvovali,“ řekl Hamáček.

Je podle něj hlavně zásluhou ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové z ČSSD, o kolik vzrostou důchody. Šéf lidovců Marian Jurečka připomněl, že zároveň prošla dlouholetá lidovecká priorita, že pětistovku k penzi navíc dostane rodič za každé vychované dítě.

Základem je podle šéfa Pirátů Bartoše nedělat politiku, která rozděluje lidi. „Byli jste proti navýšení důchodů. To je rozdělování společnosti,“ vyčetl Bartošovi šéf sociální demokracie Hamáček.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!