Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ať už nejste král chaosu. Premiér Fiala poblahopřál Babišovi ke znovuzvolení

Petr Fiala foto: Radek Vebr, MAFRA

Premiér Petr Fiala (ODS) poblahopřál svému předchůdci ve funkci předsedy vlády Andreji Babišovi k opětovnému zvolení do čela opozičního hnutí ANO. Přeje si, aby se Babiš ve Sněmovně choval víc jako politik, než jako král chaosu, osobních útoků, polopravd a lží, uvedl Fiala na sociální síti X. Babiše ve funkci potvrdil celostátní sněm ANO v Praze.
  13:53aktualizováno  14:17

Fiala připomněl Babišovo dva roky staré prohlášení, že na aktuálním celostátním sněmu již funkci šéfa ANO obhajovat nebude.

„Před dvěma lety tvrdil, že je to naposledy, co kandiduje na předsedu hnutí ANO. Při zkušenosti s věrohodností jeho slov nepřekvapuje, že byl dnes opět zvolen předsedou,“ konstatoval premiér.

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) v reakci vytkl představitelům ANO některé jejich výroky, oslabují podle něj důvěryhodnost základních institutů demokracie a právního státu. Místopředseda SPD Radim Fiala uvedl, že je jeho hnutí připravené spolupracovat s ANO jako společná parlamentní opozice vůči asociální a arogantní vládě.

Babiše podpořilo 88 z 98 hlasujících delegátů, ve volbě neměl protikandidáta. Zvažoval i úplný konec v politice, k setrvání ho přiměla podpora nejen od členů ANO, ale především od občanů.

„Blahopřeji mu. A přál bych si, aby se v Poslanecké sněmovně choval více jako politik, než jako král chaosu, osobních útoků, polopravd a lží,“ dodal Fiala.

Rakušan výsledky hlasování sněmu ANO komentovat nechce, protože jde o projev vůle delegátů. „Průběh sněmu nesleduji, takže nemohu glosovat jednotlivé výroky směrem k vládě. Předpokládám ale, že obsahem a formou se neliší od toho, co slýcháme ve Sněmovně. A právě rétoriku bych, vedle absence věcných řešení, vytknul hnutí ANO nejvíc,“ uvedl Rakušan.

Babiš jako hrozba demokracie

Vicepremiér označil za neomluvitelné výroky ANO o totalitě, okrádání důchodců nebo strašení volebními podvody. „Vedou k oslabování důvěryhodnosti základních institutů demokracie a právního státu. V tomto ohledu Andrej Babiš a jeho věrní jsou hrozbou pro demokracii. Ať se jim to hodnocení líbí, nebo ne. A pro mě je tohle obrovská motivace znovu se s nimi utkat o to, kdo bude tuhle zemi dál spravovat, a uspět,“ dodal.

Místopředseda SPD Fiala popřál představitelům ANO ke zvolení. „Celý volební sněm hnutí ANO vnímáme jako jejich vnitrostranickou záležitost. Hnutí SPD je připraveno spolupracovat jako společná parlamentní opozice vůči této pětikoaliční, asociální a arogantní vládě,“ sdělil Fiala

Samotný Babiš po zvolení uvedl, že chce zemi opět převzít jako premiér a vrátit ji klid. Zkritizoval také vládu za to, že neřeší boj proti korupci a naopak je jejím ztělesněním. „Vize, program a sliby u pětikoalice podle očekávání nahradily koryta, prachy a moc,“ napsal také v sobotu na sociální síť Babiš.

Babišovo opětovné zvolení komentoval také politolog Lukáš Jelínek. Předseda ANO je podle něj jako nádoba, která dokáže vstřebat jakýkoliv obsah podle toho, jak se mu to hodí. „Umí být reprezentantem progresivního, liberálního proudu, stejně jako hlasatelem antisystémových tezí. Záleží na tom, kde vidí volné místo v politickém prostoru,“ uvedl politolog.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!