Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Všechny nás to zasáhlo. Situace je napjatá nejen na Slovensku, reagoval Fiala

Premiér Petr Fiala přichází na jednání vlády 24. dubna 2024 foto: ČTK

Premiér Petr Fiala ve středu večer na CNN Prima News ohledně atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica řekl, že je to šokující událost. „Všechny nás to zasáhlo. Musíme myslet na Roberta Fica a na jeho síly. To je nejdůležitější poselství nadcházejících hodin,“ uvedl český premiér. Situace je podle něj napjatá, a to nejen na Slovensku, ale i v jiných společnostech.
  21:39aktualizováno  22:05

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica, který byl ve středu terčem atentátu, je mimořádně vážný. Uvedli to ministři vnitra a obrany Matúš Šutaj Eštok a Robert Kaliňák. Apelovali na ukončení nenávisti ve společnosti.

Podle Eštoka země „pomalu stojí na prahu občanské války“. Čin byl podle něj politicky motivovaný. Útočník si k sobě Fica nejdřív zavolal, než pětkrát vystřelil.

„Jsou věci, kterým se nedá zabránit“

„Strach nemám,“ reagoval na CNN Prima News premiér Petr Fiala na dotaz, zda nemá obavy, že by se něco podobného mohlo stát i v České republice. „Kdybych měl strach, tak to dělat nemohu (politiku pozn. red.). Žádná opatření dělat nebudu. Jsou ale věci, kterým se nedá dopředu zabránit,“ doplnil premiér.

Podle jeho slov se nyní musí všichni snažit o zklidnění debaty ve společnosti. „Je to věc nás všech, abychom se učili spolu komunikovat bez nenávisti. Tedy aby demokracie byla střetem idejí a názorů. Osobní útoky, šíření nenávisti a používání rodin jako terčů odsuzuji,“ řekl dále.

Současně promluvil o antikampani Rusko, pro tebe všecko. „Každý se může podívat na moje webové stránky a na moje sociální sítě, a ať se podívá na stránky Andreje Babiše, Karla Havlíčka. Každý den je tam útok nejen na mě, ale i na mou rodinu. Překračuje to všechny hranice, které jsou v demokratické politice přípustné,“ reagoval premiér.

Podle svých slov na to reaguje slušnou konstruktivní politikou. „Každý den jsme svědky opravdu hrubých útoků proti nám a my jsme udělali jedinou věc. Náš tým poukázal na chybu v týmu Andreje Babiše nebo hnutí ANO. A dali jsme na jednu webovou stránku poukaz na určité nebezpečí, které je s jejich politikou spojeno,“ dodal k antikampani koalice SPOLU.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!