Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zeman proti koalici. Zvolil vládu odborníků v čele s Rusnokem

Česko

  15:05aktualizováno  17:42
PRAHA - Prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem svého ekonomického poradce Jiřího Rusnoka. Potvrdil tak, že se rozhodl pro vytvoření úřednické vlády. A to i přesto, že Miroslava Němcová, kterou současná vláda v demisi chce na post premiérky, má podporu 101 poslanců.

Premiér Jiří Rusnok (vpravo) si připíjí s Milošem Zemanem. foto: MAFRA: Dan Materna

"Děkuji vám, že jste přijal moji nabídku stát se premiérem České republiky ve velmi nelehkých dobách," prohlásil prezident poté, co Rusnok svým slibem přijal funkci předsedy vlády. "Vážím si vás jako odborníka, a protože jsem vaši vládu označil jako vládu odborníků, pokládám vaše jméno za důkaz této teze," pokračoval Zeman.  

Čekání na ministry

Nový premiér Jiří Rusnok zatím neoznámil jména ministrů, se kterými by chtěl usednout ve vládě. Šéf hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček se podle důvěryhodných informací LN do Rusnokovy vlády usednout nechystá. I když jeho jméno bylo ve hře, tuto nabídku odmítl.

Za jeden z nejdůležitějších úkolů, které Rusnokovu vládu čeká, označil Zeman přípravu návrhu zákona o vládním rozpočtu. "Neznám lepšího ministra financí, než jste byl vy. Těším se, že tento úkol perfektně zvládnete," uvedl prezident. 

"Chci vás ubezpečit, že udělám vše, co budu schopen, abych důvěru vaši i občanů České republiky, kterou doufám, že získáme, nezklamu," reagoval na jeho slova nový premiér (Rusnokův PROFIL ZDE). 

ČTĚTE TAKÉ:

Peake vs. Zeman

Jiřího Rusnoka jmenoval v úterý po 15. hodině, aniž by předem oznámil, koho chce sestavováním nové vlády pověřit. Ale už několik dní dopředu naznačoval, že kabinet odborníků, jak ho sám nazývá, považuje za nejlepší řešení současné politické situace.

Názor nezměnil ani poté, co ho kandidátka na premiérku Miroslava Němcová (ODS) v úterý po poledni informovala, že má podporu 101 poslanců a mohla by tedy sestavit politickou vládu.

K TÉMATU:

Prezident na svou obranu uvedl, že v pondělí dostal od šéfky strany LIDEM Karolíny Peake informaci, kvůli které zisk 101 hlasů neočekával. "Je zajímavé, že ještě včera zde na Hradě mě místopředsedkyně vlády Karolína Peake naopak informovala o tom, že osm poslanců její strany své podpisy neposkytlo. Nicméně proces už byl rozjetý a já se nemůžu vázat různorodými prohlášeními jednotlivých politických stran," zdůvodnil, proč dal přednost Rusnokovi.

Co bude dál?

Jakmile Rusnok sestaví kabinet a vládu jmenuje prezident, začne běžet 30denní lhůta, ve které musí vláda požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Kdo ve vládě usedne, zatím Rusnok neoznámil - první jména najdete zde. Pokud důvěru nezíská, bude zemi řídit nadále Nečasova vláda v demisi. Prezident může poté ještě jednou pověřit někoho sestavením kabinetu. Pokud by ani další (či ten samý opětovně) premiér důvěru sněmovny nezískal, přechází právo jmenovat premiéra na předsedu Poslanecké sněmovny. Pokuby by selhal i tento třetí pokus, znamenalo by to předčasné volby.

"Nicméně k této skutečnosti přihlédnu, pokud neprojde vláda Jiřího Rusnoka," dodal ke skutečnosti, že Němcová má podporu 101 poslanců.

Peake však ve vyjádření pro Lidovky.cz popřela, že by Zemanovi kdy řekla, že někteří poslanci její strany vládu Němcové nepodpoří. "Ne. řekla jsem, že jsme nic dosud nepodepsali a že náš poslanecký klub bude teprve jednat," řekla serveru Lidovky.cz.

"Dále jsem mu řekla, že osobně považuji bianco podporu koaliční vládě za špatné rozhodnutí. Proto jsme dali podporu vládě Miroslavy Němcové stejně jako v sobotu a minulý týden, ale také jsme jasně řekli, že neslibujeme podporu při hlasování o důvěře, dokud nebude jasné rozložení a priority takové vlády," dodala vicepremiérka.

Co zaznělo na Hradě po jmenování Rusnoka

Miloš Zeman:

  • "Mohl jsem samozřejmě nedělat nic. Pak by Nečasův kabinet v demisi mohl vládnout až do řádných voleb v květnu 2013... Ale nedělat nic znamená nebýt aktivní prezident. A já jsem se zavázal, že aktivní budu.

    Druhou variantou bylo mít Nečasovu vládu bez Nečase, to znamená vládu se stejným programem a až na jednu výjimku se stejným personálním složením jako dosud. Jsem přesvědčen, že většina veřejnosti, a dnes už ne jenom moji voliči v prezidentské volbě, by si to nepřáli. Podnikl jsem tedy pokus, který bych označil za vládu odborníků, nikoli úředníků, protože Jiří Rusnok zcela jistě není úředník, ale uznávaný odborník."
  • "Jasně jsem mu (Rusnokovi) sdělil, že nehodlám nijak zasahovat do personálního složení vlády. " 
  • "Jediná cesta, jak vyvolat v České republice předčasné volby, je právě jmenování odborníků. Jinak by čekání na předčasné volby, bylo čekáním na Godota. Opozice nemá sílu získat 120 hlasů a vládní koalice až dosud neměla zájem se na těchto 120 hlasech podílet."
  • "Jsem přesvědčen, že je to nejlepší člověk, který může takovýto návrh (rozpočtu) připravit. A nejenom to. Jsem přesvědčen, že i politicky neutrální vláda odborníků bude skutečnou garancí toho, aby se začaté vyšetřování různých politických a hospodářských skandálů dotáhlo až do konce a aby zde neexistoval politický tlak až odkudkoli, aby se toto vyšetřování zastavilo nebo omezilo."

Jiří Rusnok:

  • "Nemám rád příliš patetické záležitosti, nicméně jestliže mě prezident republiky požádá, abych se alespoň na krátkou dobu vrátil do služeb vlasti, tak to prostě udělám. Mimo jiné jako důstojník v záloze české armády. Myslím, že to má smysl. Proto jsem to vzal. "
  • "Maximálně do 14 dnů bude vláda sestavena a doufám i jmenována."
  • "Tato země jako každá jiná slušná země funguje na bázi jednoletých rozpočtů. Já nevidím důvod, proč bychom měli tento princip opustit jen proto, že pan Kalousek má nějaké pocity. Rozpočet připravovat budeme, to je základní úkol vlády. A sněmovna si musí zvážit, jestli je tady od toho, aby vedla nějaké plané komentáře, nebo je tady od toho, aby pracovala, jak ji pověřili voliči."

Kdo je JIŘÍ RUSNOK? Čtěte jeho profil