Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pavel si připil slivovicí a opekl vuřt u dělostřelecké tvrze. Usedl i do závoďáku

Česko

  7:21aktualizováno  18:51
Přípitkem dvaadvacetiletou slivovicí s nadšenci, kteří se starají o dělostřeleckou tvrz Boudu, ukončil ve středu v podvečer prezident Petr Pavel návštěvu Pardubického kraje. Během nabitého dne se potkal s místními zemědělci, farmáři, starosty obcí a zavítal i do muzea starých strojů. „Na auta se ještě přijedu podívat,“ slíbil Pavel

Na Boudě absolvoval Pavel prohlídku a obdržel turistickou známku a také medovinu s popiskem Byli jsme a budem.

„Před i po vypití,“ dodal prezident s úsměvem a vzpomněl na Martina Ráboně, který tvrzi Boudě věnoval celý život. „On byl chodící encyklopedie,“ řekl Pavel na adresu nadšence prvorepublikového opevnění. Na Boudě nebyl poprvé. Zavítal sem už před deseti lety, když byl náčelníkem Generálního štábu.

„Mám rád Orlické hory. Je to krásný kousek země, máme chaloupku po rodičích mé ženy kousek od Náchoda. Pohraničím od Králicka jsem jel tolikrát na kole a nikdy mě to neomrzí. Připadám si jako Rudolf Hrušínský, který koukal na tu naši zemi a říkal, že je to zahrádka,“ uvedl Petr Pavel v úterý, když představoval svůj středeční program.

Návštěvou v Pardubickém kraji Pavel uzavřel sérii výjezdů do regionu. Prezident ještě jednou vyrazí do krajů, které navštívil před svou inaugurací, tedy do Ústeckého a Karlovarského.

Kramářovu chatu navštívil jako druhý prezident

Pavel je teprve druhou hlavou státu, která se na Suchý vrch ke Kramářově chatě vydala. Prvním prezidentem, který ji navštívil, byl Edvard Beneš v roce 1937 před německou okupací.

„Těžko si dokážeme vcítit do hlavy jiného, ale množství paralel tu je. Uvědomuji si složitost rozhodnutí, která Beneš dělal, a upřímně nechtěl bych být v jeho kůži,“ řekl Pavel na tiskové konferenci na Suchém vrchu.

Zde také shrnul, co si z dvoudenní návštěvy v Pardubickém kraji odnáší. Vyzdvihl práci rodinných farem, zmínil také obavy, které tyto farmáře trápí.

„Bojí se spekulativních nákupů půdy, často ji kupují zahraniční skupiny bez vztahu k půdě a pak se tam hospodaří nešetrným způsobem. Ten, kdo má půdu jako investici, hospodaří jinak, než když k ní má někdo vztah,“ konstatoval Pavel.

Návštěvu v žambereckém Muzeu starých strojů a technologií dal za příklad dobře fungující spolupráce mezi privátním sektorem a krajem. „Přesahuje krajskou dimenzi,“ řekl prezident.

Při obědě, který posloužil i jako setkání se starosty regionu, vyslechl jejich obavy, které příliš nevybočují z celorepublikových potíží vedení obcí.

„Starostové vnímají citlivě debatu o rozpočtovém určení daní pro kraje, ale i obce. Nechtějí, aby negativně tato reforma dopadla na obce. Urgentní téma byla obava z brzké platnosti stavebního zákona, připravenost úředníků, software, který nebyl představen a do spuštění zbývá šest týdnů. Obávají se zmatků a paralýzy,“ řekl Pavel.

Nadmíru přísná bezpečnostní opatření pak panovala v Muzeu starých strojů v Žamberku. Veřejnost mohla prezidenta pozdravit pouze z chodníku. Kontrolami prošli i novináři, kteří se přes jasně definovanou účast médií po celou dobu trvání návštěvy mohli zdržovat pouze na předem určených stanovištích.

„Do nejfotogeničtější expozice stabilních motorů a strojírny, kde jsou pomocí transmisí připojeny desítky strojů, měli novináři od ochranky zakázaný vstup, přestože prohlídka s prezidentem byla dopředu slibovaná,“ hlásil reportér serveru iDNES.cz z místa.

Šéf muzea Michal Bednář uvedl, že bezpečnostní opatření přišla z Hradu. „Měli obavu, aby se někomu něco nestalo. Jelikož jsou ty věci v pohybu, byli z toho lidé z ochranky dost vyděšení. Stroje předtím prohlížel bezpečnostní technik a pyrotechnik,“ popsal Michal Bednář průběh příprav před návštěvou prezidenta, z níž je zřejmé, že ochranná služba po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica některé věci přehodnotila. Pozvánka pro novináře totiž přišla den před atentátem.

Petr Pavel v loni otevřeném muzeu obdržel gramofonovou desku s kalendářem a malbami Václava Zapadlíka, který byl patronem automobilové expozice veteránů. Prezident si v expozici mimo jiné vyrazil vlastní minci, první dáma obdržela stuhu, která byla vyrobena na 150 let starém stuhovacím tkalcovském stavu.

V muzeu ho zajímaly motorky

Před muzeem Petr Pavel usedl do závodního vozu Bentley Derby s objemem motoru 4,25l z roku 1937. V jednu chvíli se zdálo, že od muzea historickým skvostem s maximální rychlostí 150 km/h spolu s první dámou odjede.

„Byla tam rychlost, tak si to zkusil,“ zasmál se správce automobilové sbírky Pavel Číž. „Určitě ho zajímaly plynové a stabilní stroje a samozřejmě motorky, neboť je vášnivý motocyklista. U automobilů jsme z časových důvodů stihli projít jenom třetinu a slíbil, že přijede někdy jindy,“ dodal Číž s tím, že se prezident zajímal i o nastupující mladou generaci renovátorů, která v tomto muzeu pracuje.

V muzeu Pavla zaujala expozice automobilových, ale zejména motocyklových veteránů. Na místě však panují přísná bezpečnostní opatření, novináři se blíž nedostanou. Pár desítek lidí postávalo i před muzeem, dva prezidentovi příznivci na něj čekali s billboardem.

Delegace se pak přesunula do Králík. Oběd pro prezidenta a starosty regionu tam připravila Střední škola gastronomická v Žamberku. „Poobědvají hovězí vývar a jelení hřbet na smetaně s karlovarským knedlíkem,“ řekla prezidentova mluvčí Eva Hromádková.

Bezzubý poník vyplazoval na prezidenta jazyk

Druhý den prezidentské návštěvy začal před devátou hodinou ráno, kdy Petr Pavel s manželkou Evou dorazili na statek U Svatého Jána rodiny Zářeckých z Vysokého Mýta, kde strávil noc v penzionu.

Před statkem očekávaly hlavu státu hloučky lidí už před devátou hodinou ranní. Mezi hradbu ochrankářů se k prezidentovi podařilo dostat Janu Fajtovi, který před deseti lety vyhrál mezinárodní závody horských služeb. „Ještě jako generál mi předával pohár. Pamatuje si mě,“ zářil štěstím záchranář poté, co podal prezidentovi ruku.

Poté se prezidentskému páru věnovali hostitelé. „Naše rodina tady hospodaří od roku 1713, věnuje se chovu hovězího dobytka, od roku 1994 provozujeme agroturistiku. Tím, jak se doba mění, tak tomu přizpůsobujeme naši zemědělskou prvovýrobu koncovým zákazníkům. Kromě hovězího masa, které jde k lidem přímo ze dvora, se věnujeme kuřecímu masu,“ představil statek jeden ze spolumajitelů Jaroslav Zářecký.

Prezident Pavel majitele překvapil, na farmu totiž přijel připraven. „Pomalu rostoucí brojleři, skot plemene charolais, poprvé do České republiky v roce 1990 z Maďarska,“ pobavil doplňujícími znalostmi Pavel, který věděl i na kolika hektarech soukromí zemědělci v Kunvaldu začínali. „Jsem rád, když někam jedu, tak abych něco věděl,“ dodal.

Prohlídka pokračovala líhní kuřat, kde se prezident zastavil nad ožehavým tématem povinného vybavení jatek kamerovými systémem. Rodinných farem by se však opatření týkat nemělo. „To by byla pěkná pitomost. Mnoho lidí by to neslo velice úkorně, protože když si to maso kupují, tak nechtějí vědět, co se s ním děje předtím,“ řekl Pavel v rozhovoru s farmáři.

Na pastvinách hned za statkem si prohlédl i postaršího bezzubého poníka, který dělá radost ubytovaným hostům. „Vyplazuje jazyk na pana prezidenta,“ odlehčil atmosféru jeden z přítomných hostů. Plemeno slezského norika pasoucí se opodál mají na farmě nejen k těžkým pracím, ale i pro vyjížďky do okolní přírody.

Obsáhlý program absolvoval Petr Pavel také v úterý. Do Pardubic přijel kolem deváté ráno a zamířil do Explosie, která je českým výrobcem výbušnin. Jejím nejznámějším výrobkem je Semtex.

„Naši návštěvu v Pardubickém kraji jsme zahájili v tradičním podniku obranného a vlastně i chemického průmyslu. Zajímalo mě, jak Explosia reaguje na zvýšenou poptávku nejen kvůli válce na Ukrajině, ale vlastní bezpečnosti, a zda vedení uvažuje o rozšíření výroby pro spojence a naši armádu. Plány vypadají pozitivně,“ řekl prezident před novináři.

Promluvil třeba i o hokejovém mistrovství světa a absolvování letu na leteckém simulátoru v Centru leteckého výcviku v Pardubicích.

Autoři: , ,

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...