Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Odliv místních za prací a příchod cizinců vytváří v kraji napětí, míní Pavel

Česko

  6:16aktualizováno  21:07
Za specifický problém Plzeňského kraje označil Petr Pavel při své první návštěvě regionu ve funkci prezidenta odliv místních lidí za prací do Německa, které poté ve velkém nahrazují cizinci. To mnohde vytváří napětí. Podle Pavla by mohla pomoci úprava legislativy. S chotí Evou kromě hejtmanství navštívil také Plzeňský Prazdroj či leteckou záchranku v Líních, poté zamířili do Tachova. Pár bude v cestě po kraji pokračovat také ve středu.

Svoji návštěvu zahájil prezident Petr Pavel v devět hodin v Plzeňském Prazdroji, kde se přivítal s generálním ředitelem pivovaru, kterým je Dragos Constantinescu, a emeritním sládkem Václavem Berkou.

V návštěvnickém centru Pavel neodolal a alespoň na chvíli usedl na vystavenou motorku v provedení Pilsner Urquell. Jedná se o plně funkční stroj s litrovým motorem Yamaha TR 1 o výkonu 76 kWh. Nádrž je ve tvaru sudu a pod ní jsou doplňkové plechovky na palivo s logem. „Motorku vyrobili přímo pro nás. Až budete mít chviličku, přijeďte se k nám svézt,“ zval prezidenta k návštěvě sládek Berka.

Kromě toho, že Petr Pavel má rád motorky, je také milovníkem a velkým podporovatelem českého piva. „Proto jsme mu udělili certifikát Čestný znalec plzeňského piva,“ řekl po návštěvě prezidentského páru Berka.

Pavlovi si prohlédli nový automatický sklad, ten pivovar zprovoznil vloni, a historické sklepy. Při odjezdu stál na nádvoří koňský povoz Jany Šůsové, která rozváží sudy piva po plzeňských hospodách. „Pan prezident s paní Evou se šli podívat na koníčky, hrozně je to zajímalo. A nakrmili je kousky chleba,“ dodal emeritní sládek.

K řešení situace má pomoci změna legislativy

Následoval přejezd ke krajskému úřadu, kde na prezidenta už čekal hejtman Rudolf Špoták z Pirátů. Před budovou ho potleskem přivítaly studentky Integrované střední školy živnostenské a další lidé, jeden z přihlížejících mužů měl nad hlavou transparent s nápisem Pane komunisto Pavle, abdikujte.

Návštěva prezidenta Petra Pavla na úřadě Plzeňského kraje - před budovou ho uvítal hejtman Rudolf Špoták, pak se setkal s krajskými zastupiteli. (23. ledna 2024)

Petr Pavel se s hejtmanem následně odebral do sálu za čekajícími zastupiteli. Ty na úvod prezident požádal, aby k němu byli otevření. Řekl, že má samozřejmě omezené pravomoce, ale může na řadu věcí poukázat. Jednání probíhalo za zavřenými dveřmi.

Na následné tiskové konferenci prezident označil jako specifický problém Plzeňského kraje velkou mobilitu pracovní síly z Česka do Německa.

„Na její místo pak přichází pracovní síla z cizích zemí. To v řadě míst tohoto kraje vytváří tlak, protože se počet cizinců v poměru k místnímu obyvatelstvu zvyšuje. Například v Tachově se za dva roky zvýšil počet cizinců o více než sto procent, což s sebou nese problémy v podobě chybějící infrastruktury, jako je bydlení, služby, ale je tu také tlak mezilidský. I když statistiky neukazují, že by například s vyšším počtem cizinců docházelo k větší kriminalitě, tak pocit bezpečí občanů se snížil a to výrazně. To s sebou samozřejmě nese potenciál pro zhoršování vztahů,“ řekl Petr Pavel.

Podle něj je zapotřebí, aby se v této souvislosti upravila legislativa tak, aby byla jasná pravidla pro developery, pracovní agentury a zaměstnavatele.

Pro zmírnění rostoucího napětí ze strany místních obyvatel vůči uprchlíkům z Ukrajiny doporučuje smířlivou komunikaci. „Je potřeba lidem neustále opakovat základní principy. A to, že Ukrajina jako suverénní země byla napadena svým sousedem. Ti lidé neutíkají z Ukrajiny proto, že by se u nás chtěli mít lépe, ale proto, že v tuto chvíli nemohou žít ve svých domovech nebo jsou ohroženi na svých životech. Myslím si, že je důležité s našimi občany mluvit, vysvětlovat jim to právě na tom, jak by se oni cítili ve stejné situaci. Také by byli rádi, kdyby mohli odejít do bezpečí a kdyby je tam alespoň zčásti přijali s otevřenou náručí. U nás se to od počátku dělo a jsem za to velice hrdý,“ odpověděl Pavel na dotaz novinářů.

Řekl také, že všechny kraje v České republice mají společný problém a tím je nedostatek lékařů a zdravotnického personálu. Podle něj je to záležitost, která se musí řešit systémově, aby lidé nebyli nuceni dojíždět za zdravotní péčí desítky kilometrů do krajských měst. „To je situace, která není únosná,“ konstatoval Petr Pavel.

Primátor se s Pavlem setkat nechce

To primátor Plzně Roman Zarzycký se s prezidentem odmítl setkat. „Petr Pavel se chová jako prezident pětikoalice. Důkazů je plno - mimo jiné podepsal omezení valorizace důchodů. Proto se místo setkání s prezidentem budu raději věnovat práci pro Plzeňáky,“ napsal na Facebook Zarzycký.

V programu prezidenta, který vytvářela hradní kancelář, sice setkání prezidenta s vedením města Plzně není, ale Roman Zarzycký se s ním mohl setkat jako řadový zastupitel kraje. To však odmítl.

„Omluvím se z tohoto jednání. Mám jiný program a přiznám se, že poté, co sleduji jednání pana prezidenta, tak si ani nechci hledat čas. Věřil jsem tomu, že prezident bude nadstranický, a to se zatím za mě neukazuje. Drží linku s pětikoalicí a to je pro mě nepřijatelná věc,“ řekl v rozhovoru pro televizi ZAK TV.

Podpis v kronice leteckých záchranářů

Před druhou hodinou odpoledne se prezident přesunul do Líní, kde měl domluvenou schůzku s leteckou záchrannou službou. Ta mu s vrtulníkem Sokol V3 A předvedla simulaci technického zásahu v nepřístupném terénu.

„Pan prezident si prohlédl zdravotnický materiál, například i lůžko používané při vzdušných odsunech zraněných a nemocných vojáků v zahraničí, prezentovali jsme mu náš obor. Zajímal se o všechno,“ vzpomínala na hodinovou návštěvu mluvčí Letecké záchranné služby Armády ČR v Líních Jolana Číhová. Dodala, že z výrazu prezidentovy tváře bylo patrné, že se mu na základně líbí. „Je to velmi milý a příjemný člověk,“ dodala Číhová.

Záchranářům se podepsal do kroniky, ti mu na oplátku věnovali plaketu se snímky vzletů, nástěnný kalendář, do kterého se všichni podepsali, a také osobní dárek. „Tím je brašna se zdravotnickým materiálem na motorku, která se dává na stehno. Spojili jsme naší práci s koníčkem pana prezidenta,“ vysvětlila Číhová.

Už na tiskové konferenci na krajském úřadě Petr Pavel řekl, že situace ohledně letiště v Líních, kde koncern Volkswagen uvažoval o výstavbě gigafactory a nakonec od záměru ustoupil, je pro něj uzavřená.

„Rozhodnutí padlo ze strany Volkswagenu i ze strany naší vlády. Letiště nadále zůstává v majetku armády, konkrétně v resortu obrany. Bude nadále využívané armádní leteckou záchrannou službou a o jeho dalším využití rozhodne ministerstvo obrany,“ řekl prezident.

Další program od 15.30 se odehrál v Tachově na zámku. Následně se hlava státu přesunula do Stříbra, kde si prohlédne hornický skanzen a od 19.30 bude debatovat s občany v kulturním domě.

„Máme radost, je to pro nás čest, protože prezident ve štole ještě nikdy nebyl,“ uvedl Radek Strankmüller, předseda Hornického spolku Stříbro, který provozuje ve městě hornický skanzen a provází štolou Prokop.

„Při vstupu samozřejmě dostane na hlavu helmu, protože žádné výjimky nejsou možné,“ smál se Strankmüller, který skanzen se štolou obsluhuje s partou kamarádů ve volném čase. „Budeme rádi, že nám udělá reklamu,“ dodal předseda spolku, který se ročně postará o 2 500 až 3 000 návštěvníků.

Kromě cestovního ruchu má štola i další funkci, funguje totiž i jako odvodňovací štola pro důlní prostor, který je pod železniční tratí. „Kdyby se zatopil, kopec, přes který vede trať by se mohl propadnout. Možná řekneme prezidentovi, že bez nás by mohl při jízdě vlakem někam spadnout,“ směje se Strankmüller. Jeho názorem, který hodlá sdělit v případě zájmu i prezidentovi, je to, že by bylo potřeba více podpořit podobné spolky po celé republice a obecně více finančně podpořit cestovní ruch.

Zelná polévka a kančí kýta se šípkovou

Ve středu začne prezidentova návštěva Plzeňského kraje hned před devátou hodinou ráno ve firmě Lintech v Domažlicích. Od 10 hodin je naplánována diskuze se studenty Vyšší odborné školy, Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy Domažlice.

Studenti prezidenta přivítají v chodském kroji, budou zpívat a hrát. Ředitelka škol Věra Prantlová uvedla, že s ohledem na omezenou kapacitu zasedací místnosti, kam se vejde 70 lidí, se debaty účastní jen studenti tří čtvrtých ročníků a pedagogové. „Studenti měli o debatu velký zájem,“ sdělila ředitelka s tím, že neví, proč si prezident vybral tuto školu a bude to prý první otázka, kterou hlavě státu položí.

„Možná je to díky velké šíři oborů nebo že jsme jedinou školou v okrese, která poskytuje vyšší odborné vzdělání,“ nastínila. Ředitelka se prý nebude ptát na školství a problémy s ním spojené, ale spíš na prezidentovy vzpomínky na domažlický region, kde strávil část svého dětství a na jeho vztah k Domažlicku.

Oběd bude mít Petr Pavel a jeho choť v restauraci U Kulináře na náměstí v Domažlicích. Prezidentský pár hodlá šéfkuchař a spolumajitel restaurace Marek Beck uctít zelnou polévkou s uzeným masem, kančí kýtou se šípkovou omáčkou a špekovými knedlíky. Jako dezert se bude podávat chodský koláč.

„Nabízeli jsme i hovězí vývar, šumavskou bramboračku s houbami, svíčkovou, telecí líčka na víně s bramborovou kaší, jablečný závin a meruňkový knedlík,“ popsal Beck.

Protože Marek Beck vařil ve spolupráci s Českou televizí několikrát v přímém přenosu, nervy nebo trému před návštěvou prezidenta prý nemá. „Mám nervy jen z toho, aby před návštěvou nikdo z personálu neonemocněl, když dnes řádí chřipky. Potřebuji totiž dost personálu, protože musíme uvařit pro 70 lidí, mezi kterými jsou i ozbrojené složky, policie či doprovod a na to máme poměrně krátkou dobu,“ poznamenal Beck.

Důvod, proč byla vybrána právě tato restaurace pro oběd prezidenta, prý Beck nezná. Může to být její dostatečná velikost včetně salonku pro 50 lidí, který může mít prezident sám pro sebe či dostatek parkovacích míst nebo i to, že ve městě funguje deset let a těší se velké návštěvnosti.

V restauraci ale Petr Pavel nebude poprvé, protože už tu jedl v době předvolební kampaně na prezidenta. „Mám tu kuchaře, který vařil v jiné restauraci pro prezidenta Miloše Zemana a ve srovnání s ním prý prezident Pavel má mnohem méně požadavků. Před obědem někdo přijede a odebere vzorky jídla a podá nám informace, jak návštěva bude probíhat,“ nastínil Beck.

Zda součástí akce bude ochutnávač, neví. „Jediným speciálním požadavkem Petra Pavla a jeho manželky bude, aby měli na stole neotevřené lahve s vodou. Chtějí si je sami otevřít,“ sdělil spolumajitel rodinné restaurace.

Ve Stříbře na Tachovsku přišlo večer na hodinovou besedu s prezidentem do sálu místního kulturního domu kolem čtyř stovek lidí. Když Petr Pavel přijížděl, u kulturního domu se ozýval se pískot z několika píšťalek. Pavel na to při besedě reagoval. „Před krajským úřadem v Plzni jsem viděl pána, který mě vyzýval k abdikaci. Když jsme přijížděli sem, slyšel jsem pár lidí pískat. Je to pořádku, máme demokracii, nijak mě to nedeprimuje. Považuji to za normální. Pokud někdo nesouhlasí a je se schopen bavit kultivovaně, je to žádoucí. Když budeme všichni mezi sebou souhlasit, nikam se neposuneme, stejně když se budeme bát vyjádřit svůj názor. Tak to není na sociálních sítích, kde s anonymitou roste odvaha. Tam se lidé mnohdy chovají tak, jak by si to z očí do oči nedovolili,“ shrnul Pavel.

Zajímavostí ve Stříbře bylo, že přibližně polovinu dotazů pokládaly děti ze základní školy v Gagarinově ulici. Ty zajímalo, jaké je to být prezidentem, jak se se Petr Pavel dostal k motorkám, dospělí se ptali na zdravotnictví i jestli bude Pavel obhajovat mandát. „Mám za to, že pětiletý mandát, když ho člověk dělá naplno, je až moc. Chci si ještě důchodu užít a ne se nechat vynést nohama napřed,“ dodal Pavel.

Podle něj se musí řešit i zdravotnictví, což v okrese, který jako jediný v ČR nemá svoji nemocnici, bylo o to důležitější. Soudí, že nemocnic by mohlo být méně, ale poskytovat ještě kvalitnější služby.

Svoji návštěvu ukončí prezident v Návštěvnickém centru v Srní, kde pohovoří s vedením Národního parku Šumava a starosty okolních obcí. Nebude chybět procházka k vlčímu výběhu.

Prezident přijel na dvoudenní návštěvu Olomouckého kraje (30. 10. 2023)

Autoři: , , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!