Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Střední školu v druhém kole hledá 29 tisíc dětí. Jenže termíny přijímaček se kryjí

Děti překvapil test z matematiky. Někteří dosud neprobírali látku, která se ve zkoušce objevila. Jiné zaskočilo změněné pořadí úloh. (12. 4. 2024) foto: ČTK

Až do pátku 24. května mohou neúspěšní deváťáci podávat přihlášku do druhého kola přijímacích zkoušek. Cermat zveřejnil přehled škol, které ještě přibírají žáky. Některé školy vyžadují kromě jednotné přijímací zkoušky i tu školní. Termíny na různých školách se ale kryjí.
  12:56

Do druhého kola přijímacího řízení na střední školy a víceletá gymnázia míří 29 tisíc dětí, 6 068 z nich jsou deváťáci. Nejvíce z nich je z Prahy. Dohromady mohou vybírat z 25 720 míst na téměř 2 900 školách. Převládají ty na učňovských oborech, ale další kola vypisují i střední odborné školy a celkem 1 567 volných míst mají i některá gymnázia.

Děti se stejně jako v prvním kole mohou hlásit až na tři školy a k tomu na další dvě s talentovou zkouškou. Pokud škola pro přijetí vyžaduje absolvování jednotné přijímací zkoušky, počítá se výsledek dítěte z prvního kola. Ti žáci, kteří jednotné přijímačky nepsali, se musí hlásit jinam, typicky na výuční obory bez maturity nebo talentové obory.

Část škol ale chce, aby si děti napsaly i zkoušku vytvořenou přímo na škole. Případně aby složily talentovou zkoušku nebo se dostavily na pohovor. Všechno zmíněné se musí podle letošních pravidel konat v rozmezí od soboty 8. do středy 12. června. Konkrétní den a čas si stanovuje podle vlastní volby ředitel.

A to je pro řadu rodin problém. „Dceři nevyšlo ani jedno gymnázium. Teď si vybrala tři různé střední odborné školy, jenže dvě mají školní přijímací zkoušku a oba termíny jsou shodné. Náhradní termíny neexistují. Nechceme promrhat šanci, tak zřejmě zkusíme vybrat ještě jinou školu. Je to nešikovné,“ řekla iDNES.cz Anna T. z Brna.

Podobně to má deváťačka Pavla z Prahy. „Našla jsem si, že jsou volná místa i na gymnáziích. Jedno se jmenuje Kudykampus a jedno soukromé bude na Roztylech. Ale obě mají školní přijímačky v úterý. Napsat obojí v jednom dni nestíhám. Takže si budu muset vybrat alternativu. Času už není moc,“ povzdechla si Pavla.

Náhradní termíny pro druhé kolo nejsou ani pro případ nemoci.

I tentokrát mohou uchazeči podat přihlášku nejen elektronicky prostřednictvím portálu Dipsy, ale také poštou nebo dokumenty osobně přinést do školy. Termín je pro všechny způsoby stejný – pátek 24. května nejpozději minutu před půlnocí. A i tentokrát si děti u škol určují prioritu, tedy řadí školy za sebou podle toho, kam chtějí nejvíce.

Výsledky ředitelé škol zveřejní 21. června. Pokud by ani ve druhém kole děti neuspěly, mohou se hlásit v kole třetím. Třetí a další kola už ale nejsou řízena centrálně, bude pouze na ředitelích škol, zda je vypíšou. Rodiče a žáci si informace musí zjistit na stránkách škol nebo přímo u ředitelů. Rozhodně se do těchto kol ale už nepůjde přihlásit elektronicky.

Do druhého kola se mohou hlásit i neúspěšní zájemci o víceletá gymnázia. Jejich kapacity jsou ale téměř plné. Šanci se dostat do některé třídy víceletého gymnázia mají asi tři stovky dětí.

Autoři: ,

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...