Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Primátor Plzně skončil po 19 letech v ODS, do voleb jde za Občany.cz

Česko

  18:24
PLZEŇ - Primátor Plzně Pavel Rödl po 19 letech skončil v ODS. V komunálních volbách bude kandidovat jako nezávislý do městského zastupitelstva za stranu Občané.cz, jejímž bude lídrem. Oznámil to dnes krátce po 18:00 na oblastním sněmu strany. Funkci primátora, kterou získal díky ODS, předčasně složit nechce. Důvodem odchodu jsou poměry v komunální politice, zejména uvnitř plzeňské ODS, uvedl.

Prrimátor Plzně Pavel Rödl. foto: ČTK

"K rozhodnutí odejít ze strany jsem dospěl ve chvíli, kdy jsem se rozhodl přijmout nabídku strany Občané.cz. Nabídku jsem přijal proto, že situace v ODS se podle mého názoru neustále horší," řekl primátor novinářům. Odchodem opouští i funkci místopředsedy plzeňské ODS. Ještě v květnu Rödl avizoval, že je unaven komunální politikou a do voleb nebude kandidovat za žádnou politickou stranu včetně své domovské ODS.

Propojení politiky s podnikáním
Dle Rödla ještě před čtyřmi lety, kdy nastupoval na post primátora, se o kandidátce diskutovalo na úrovni místních sdružení, předsedům sdružení se dařilo prosazovat odhlasované věci. Lidí, kteří byli zapojeni do diskuze, bylo více. Masivním náborem členů ale postupně údajně převzala v Plzni moc jen některá sdružení. "Ta věc se změnila tak, že už o tom, kdo a jak bude kandidovat, rozhodují v Plzni dva tři lidé," řekl Rödl.

Konkrétní jména neuvedl, v Plzni se ale mluví o tom, že stranu a s ní i radnici fakticky ovládají místopředseda plzeňské ODS a člen výkonné rady Roman Jurečko a dále Petr Štrunc a Radim Kopáček. Uvnitř plzeňské ODS už údajně nejde o diskuzi, ale o to, kdo má jak zvednout ruce. Na sněmech se prý volí jen "něčí" lidé, tedy lidé, "kteří budou poslouchat". Jedním z dopadů této situace a současně problémem Plzně je podle Rödla propojení politiky s podnikáním a klientelismus. Důsledky dění v ODS mohou být podle primátora pro město poměrně nepříjemné.

Předseda plzeňské ODS Jiří Šneberger řekl, že odchod Rödla není nic příjemného. "Je to ale jeho rozhodnutí, které akceptujeme, nemůžeme ho přemlouvat ani prosit," uvedl. K situaci uvnitř strany se nevyjádřil.

O post primátora se utká s učitelem
Podle Rödla má kandidátka strany Občané.cz reálnou šanci překročit hranici pěti procent a získat mandáty v zastupitelstvu. Zda bude strana po volbách spolupracovat s ODS, konkrétně neokomentoval, záleží na výsledcích. "Budeme mít klasický volební program, kterým chceme oslovit pravicového voliče a určitě i kritika některých věcí na radnici. Budeme propagovat a nabízet lidi," dodal. Na kandidátce strany, jež bude mít v Plzni premiéru, by se měla objevit i další známá jména, zřejmě exstarostky třetího městského obvodu Jaroslavy Maříkové (dříve ODS) nebo plzeňského advokáta Ludvíka Rösche.

Ve volbách o post primátora se Rödl utká s čtyřiatřicetiletým učitelem a bývalým radním Plzeňského kraje Martinem Baxou (ODS), náměstkem primátora a šéfem městské organizace KDU-ČSL Petrem Náhlíkem, třiatřicetiletým manažerem zahraniční společnosti a šéfem regionální organizace TOP 09 na Plzeňsku Ondřejem Ženíškem. Za ČSSD povede kandidátku pětačtyřicetiletá šéfka kanceláře náměstka hejtmanky a místopředsedkyně městského výkonného výboru strany v Plzni-městě Eva Herinková. Věci veřejné rozhodnou mezi Jaroslavem Škárkou a Janem Zápotockým.

Autor: