Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Princeznu Masako ničí stres

Česko

Japonský korunní princ Naruhito cestuje po světě sám. Princenza totiž trpí depresemi

TOKIO Japonský korunní princ Naruhito je od středy na oficiální návštěvě Španělska. Jeho manželce, princezně Masako, nemoc nedovolila, aby se cesty zúčastnila – jako většiny oficiálních akcí za několik posledních let. Poslední cestu s manželem podnikla do Austrálie a na Nový Zéland v roce 2002. Naruhito je však přesvědčen, že jednou bude moci jet na zahraniční cestu opět s manželkou.

Korunní princ před týdnem vyzval veřejnost, aby měla pochopení pro jeho nemocnou ženu. Princezna trpí depresemi, jež mají zřejmě původ v nadměrném stresu, napsal deník Japan Today.

Naruhito, dědic jedné z nejstarších dědičných monarchií, řekl, že Masako se stále léčí a dělá vše pro to, aby se z nemoci zotavila. „Byl bych rád, kdyby veřejnost pochopila, že Masako za pomoci všech lidí ve svém okolí vyvíjí maximální úsilí,“ řekl osmačtyřicetiletý princ na tiskové konferenci v tokijském paláci. „Prosím, buďte k ní laskaví a dlouhodobě,“ dodal.

Život mezi zdmi paláce Nemoc princezny Masako, která v poslední době jen zřídka opouští císařský palác, je stálým tématem bulvárního tisku i časopisů pro ženy, a to nejen v Japonsku. Všeobecně se má za to, že za její zdravotní problémy může tlak, který je na ni vyvíjen, aby porodila mužského dědice, ale také někdejší nutnost přizpůsobit se palácovému životu v souladu s dlouhou císařskou tradicí. Masako, která bývala zářnou hvězdou diplomacie japonského ministerstva zahraničí, než se v roce 1993 provdala za prince, tak často bývá přirovnávána k zesnulé princezně Dianě.

Masako Owadové bylo dvacet devět let, když se vdávala za prince Naruhita. Měla za sebou studium na Harvardově, tokijské i oxfordské univerzitě a rovněž úspěšnou kariéru diplomatky. Inteligentní a okouzlující Masako, hovořící pěti světovými jazyky, tak byla první moderní ženou s vlastní profesionální dráhou, která vstoupila do císařské rodiny – jak o ní napsal americký magazín Hello!

S nastávajícím manželem se Masako seznámila v roce 1986 na slavnosti k uctění španělské infantky Eleny. Naruhito ji prý musel o ruku požádat celkem třikrát, než jeho nabídku přijala. Později, snad jako by předvídal problémy, které měly přijít, se princezna svěřila, že ji Naruhito přesvědčil slovy jako z pohádky: „Možná, že máš strach a obavy z života v císařském domě. Ale já tě budu ochraňovat po celý život.“

Masako a Naruhito oslavili minulý měsíc 15 let manželství. Ačkoliv se jejich soužití zdálo většinou být šťastným, princezna začala být brzy spojována s tichým vystupováním a posmutnělou náladou spíše než s úlohou moderní revoltující ženy, ve které se zpočátku mnohé Japonky viděly. Snad od ní i očekávaly, že vnese do konzervativních tradic císařské rodiny trochu lidskosti. Dcera nemůže být dědičkou Depresivní stavy, které princeznu čím dál víc postihovaly, byly připisovány stresu spojenému s otázkou následníka trůnu. Roku 1999 prodělala Masako potrat a v roce 2001 porodila dceru Aiko, které však současný zákon neumožňuje zdědit trůn. Náruživá debata o následnictví a možnosti případně pozměnit zákon, se poněkud zklidnila, když se loni narodil syn Naruhitovu mladšímu bratrovi Akišinovi. Malý princ Hisahito je prvním chlapcem, který se v japonské císařské rodině narodil za 40 let. V současnosti je třetím v pořadí nástupnictví po strýci a otci.

Autor: