Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Příznivci proti odpůrcům krajní pravice. Policie pochody oddělila

Česko

  16:00aktualizováno  22. března 2014 15:13
PRAHA - Příznivci i odpůrci krajní pravice se vydali na pochod na Národní třídu, kde před 24 lety policie zasáhla proti studentskému průvodu. Odpůrcům krajní pravice zahradili cestu policisté, kteří zároveň odklonili pochod pravicových extremistů přes vedlejší ulice. Žádné střety mezi demonstranty zatím nenastaly.

Přívrženci krajní pravice protestovali 9. června proti razii policie před služebnou v pražské Bartolomějské ulici, kam policisté sváželi zadržené. foto: ČTK

Zhruba 150 sympatizantů krajní pravice setkalo na Můstku, na nedaleké Jungmannovo náměstí proti nim přišlo protestovat přibližně 500 lidí. Na obě skupiny dohlíželi policisté. Odpůrci pravicových extremistů po 14. hodině zcela zaplnili Jungmannovo náměstí v centru Prahy.

Část z nich následně zablokovala přilehlou ulici 28. října, kterou vede trasa naplánovaného pochodu příznivců krajní pravice. Skandují hesla "Fašisti do práce", "Nedej náckům žádnou šanci" a "Ulice jsou naše". Někteří z nich se dopoledne účastnili setkání Komunistického svazu mládeže u Hlávkovy koleje.

"Náckům 17. listopad nepatří"

Účastníci demonstrace měli transparenty s nápisy "Náckům 17. listopad nepatří", "Antikomunismus je strach a bezmoc" nebo "Cikáni nemůžou za vaše zasraný životy". Náměstím zněla taneční hudba.

ČTĚTE TAKÉ

Na akci, kterou pořádala iniciativa ne rasismu, vedle sympatizantů krajní levice dorazil například i senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), předseda České pirátské strany Ivan Bartoš či aktivista Jan Májíček, který přitom magistrátu ohlásil vlastní demonstraci i v horní části Václavského náměstí.

Iniciativa Ne rasismu svolala demonstraci proti nacismu.

"Nechceme fašismu nadále pouze přihlížet. Nebudeme klopit oči před těmi, co sociální spravedlností myslí nadvládu. Mlčeli jsme příliš dlouho. Ukažme, že fašismus neměl, nemá a nebude mít v české společnosti místo," zvala na akci iniciativa Ne rasismu na svém webu.

Na demonstraci dohlížela desítka policejních aut včetně antonů. Účastníci by se podle původního plánu měli vydat na pochod, jehož trasa je ohraničena Jungmannovou, Ostrovní, Vojtěšskou, Myslíkovou a Spálenou ulicí.

Dolní část Václavského náměstí patřila krajní pravici

V dolní části Václavského náměstí si o hodinu později dala sraz krajní pravice. Účastníci akce třímali transparent s nápisem "Identita, mládež, revoluce" a vlajky s českým lvem či s logem Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Chtějí projít přes Národní třídu, Masarykovo nábřeží a Karlovo náměstí zpět na Václavské náměstí.

Protirežimní demonstrace Dělnické mládeže při příležitosti vzpomínky na události z let 1939 a 1989 se konala 17. listopadu v Praze.

S projevem vystoupil předseda DSSS Tomáš Vandas, který zkritizoval všechny polistopadové vlády za rozkradení národního majetku, Evropskou unii či údajné omezování svobody projevu. Dělnická mládež na svém webu v pozvánce na akci apelovala na občany, aby se postavili režimu, který "jde proti vlastnímu národu" "Rozkradení státního majetku, rozprodání české půdy do zahraničí, nezaměstnanost, chudoba, lichva, politické procesy a společnost potácející se v morálním bahně. Tak vypadá realita 24 let od sametové revoluce," napsali. Viníky současné situace jsou podle nich Václav Havel, Václav Klaus i současný prezident Miloš Zeman.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!