Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Příznivec extremismu hraje nacistu v Renčově filmu o Lídě Baarové

Česko

  9:35
PRAHA - Muž, který podle kritiků sympatizuje s neonacisty, hraje nacistu. V novém připravovaném filmu Filipa Renče Lída Baarová se objevil v komparzu Jaromír Pytel, známá tvář české extremistické scény. „Nikdy jsme nikde nechodili a nezvedali ruce a nic jsme nevykřikovali,“ brání se Pytel.

Jaromír Pytel (vlevo) s Filipem Renčem (uprostřed). foto: FacebookReprofoto

„Produkce Renčova filmu ‚Lída Baarová‘ podepsala smlouvu se spolkem neonacisty Jaromíra Pytla, jež je známý například protiromskými pochody, organizováním nejrůznějších sešlostí neonacistů,“ napsal server hrebenar.eu, který na filmové angažmá upozornil.

Sám Pytel spojení s neonacisty odmítá. „Nevím, kde to vzali. Jsme klub vojenské historie a děláme jak Němce, tak Američany,“ řekl Pytel serveru Lidovky.cz. „Nikdy jsme nikde nechodili a nezvedali ruce a nic jsme nevykřikovali,“ podotkl.

DJ Ferda

Pytel tvrdí, že se ho server, který píše Jiří Hrevenar, snaží zdiskreditovat. „Ten člověk je blázen. Je postižený a inklinoval i k muslimům. Tomu je úplně jedno, v jaké republice a s jakými lidmi žije. K panu blogerovi se nebudu vyjadřovat, aby mi neulétlo nějaké sprosté slovo,“ reagoval Pytel.

Jaromír Pytel je příznivcem krajní pravice.

Jaromír Pytel s neonacistickou vlajkou.

Organizace Antifa monitorující české extremisty má však jiný názor. Na svém serveru už v roce 2011 zveřejnila seznam podivných aktivit Jaromíra Pytla, který v krajně pravicové komunitě vystupuje jako DJ Ferda. „Podle toho, jak to poslední dobou vypadá na veřejných akcích Dělnické strany, je DJ Ferda vycházející hvězdou DSSS, kdy v příchylnosti a snaze být neustále na blízku předsedovi strany Tomáši Vandasovi zastiňuje i stálice,“ napsala antifa.cz.

Ve článku zveřejnila fotky, na kterých je Pytel zachycen vedle Vandase či s tričkem s nápisem „White power“ (Bílá síla - pozn. red.).

Stovky komparzistů

Podle režiséra filmu o Lídě Baarové Filipa Renče neonacisté ve filmu nevystupují. „Je to nesmysl,“ řekl Renč serveru Lidovky.cz. „Komparz zajišťovalo komparzní oddělení. Měli jsme stovky komparzistů a opravdu nemohu vědět, kdo je kdo. Uniformy měli jen proto, že se jedná o historický film,“ vysvětlil. Renč prý identitu komparzu nikdy neřešil a v budoucnu ani řešit nebude.

Pytel se angažuje v občanském sdružení W.P.E.P. - Evropští Patrioti. „Odsuzujeme totalitní ideologie 20. století, zejména nacismus a komunismus a to skutečným způsobem, nikoli jako některé strany, jen proto, aby se zviditelnily,“ píše se v jejich stanovách. Sdružení také otevřeně podporuje zpřísnění imigrační politiky.

Autor: