Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Homosexuálové vyjdou do ulic, konzervativci protestují

Česko

  8:00
PRAHA - Do Prahy se sjely stovky, možná i tisíce gayů, bisexuálů, transexuálů a leseb kvůli společné oslavě festivalu Prague Pride. Ten právě dnes vrcholí duhovým průvodem hrdosti, proti kterému se chystá řada protestů. Pro všechny případy bude v okolí policie. Průvod, který povede z Václavského náměstí na Střelecký ostrov, také výrazně omezí dopravu v centru města.

Praha zářila barvami foto:  František Vlček, Lidové noviny

Podle pořadatelů festlivalu sexuálních menšin by na letošní Prague Pride mělo dorazit více návštěvníku než loni, kdy jich přišlo na 8000. Podle Walka se do Prahy na karnevalový pochod chystají i lidé z regionů. Kolik účastníků by nakonec mohlo projít metropolí, si ale šéf festivalu netroufl odhadovat. "Praha je už úplně ´růžová´. Hodně lidí už přijelo, a to i z ciziny. Partnerské hotely potvrdily větší zájem, některé mají vyprodáno," popsal Walek.

ČTĚTE TAKÉ:

Průvod by měl z Václavského náměstí vyrazit jednu hodinu odpoledne, řadit by se měl ale už o hodinu dříve u sochy svatého Václava.

Poté půjde Václavským náměstím na Můstek a přes ulici 28. října a Národní na Střelecký ostrov, kde bude následovat koncert. Vystoupí na něm třeba Dara Rolins, Toxique, romští Bitumen Beat, The Tap Tap či izraelští The Young Professionals. Vstup je zdarma.

Můžou přijít všichni, těšíme se na všechny, jsme otevřeni všem, říkají pořadatelé. "Doufám, že lidé přijdou s dobrou náladou a užijí si celý průvod i koncert. Chceme, aby přišli ti, kteří se chtějí bavit, nerozlišujeme, jestli je někdo gay nebo lesba nebo heterosexuál," zdůraznil ředitel festivalu Prague Pride Czeslaw Walek.

Trasu organizátoři upravili kvůli hudbě

Trasu průvodu letos pořadatelé přesunuli z náměstí Republiky a Příkopů na Václavské náměstí. Podle Walka tak budou moci alegorické vozy s hudbou doprovázet účastníky celou cestu, loni se připojily až později. Zatímco minulý rok vyrazily čtyři automobily, letos jich bude už deset. Aktivisté ponesou také stometrovou duhovou vlajku, která je symbolem hnutí za práva homosexuálů.

Proti akci se chystají protestovat konzervativci. V pohotovosti bude policie. Už od půl jedenácté dopoledne se totiž na Václavském náměstí chystá protestovat iniciativa D.O.S.T. Podle jejího vedení je festival Prague Pride obscénní, představuje "nevkusné vnucování ideologie homosexualismu" a má "ostře konfrontační charakter". Jako pokus o provokaci chápou konzervativci i přesun začátku trasy k soše svatého Václava. "Odpovědí na to musí být hlas normality," uvedl předseda Akce D.O.S.T. Michal Semín. Podle něj "prezentace sexuálního života" nepatří do ulic.

Na shromáždění D.O.S.T promluví Klausův Hájek

S pojmem "homosexualismus" přišel loni prezident Václav Klaus. Ten odpůrce Prague Pride uvítal s nadšením. Uvedl, že svůj "jasně negativní názor" na přehlídku hrdosti sexuálních menšin vyjádřil už loni a nemá k ní co dodat. Na shromáždění D.O.S.T. promluví Klausův vicekancléř Petr Hájek či Jana Jochová z Výboru na obranu rodičovských práv, která vystupovala proti sexuální výchově ve školách.

PSALI JSME:

Akci podporují odpůrci potratů. Demonstrovat budou také Mladí křesťanští demokraté. Naopak do duhového průvodu se chystají někteří politici, a to třeba z řad ČSSD či Strany zelených.

Pražská policie podle svého mluvčího Tomáše Hulana kvůli sobotě "provádí opatření" k zajištění klidu a pořádku, spolupracuje na nich se strážníky. V ulicích budou i policisté z antikonfliktního týmu. Na provoz dohlédne dopravní policie. Podle Walka pořadatelé s policisty pravidelně jednají, žádný bezpečnostní problém by neměl nastat.

Doprava v centru bude asi na dvě hodiny omezenam, a to zhruba od 13:00 do 15:00. Tramvaje nepojedou asi hodinu v úseku od Újezdu k Lazarské, tedy přes most Legií, Národní a část Spálené. Linky 9, 18 a 22 se v době pochodu povedou po objízdné trati. Tramvaje se pozdrží i u Václavského náměstí a u Národního divadla na nábřeží. Průvod se však vždy na chvíli přeruší, aby mohly projet.

Autoři: ,