Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prague Pride roztančil metropoli, bez incidentů se neobešel

Česko

  8:23aktualizováno  13:04
PRAHA - Praha v sobotu zažila první průvod gayů a leseb ve své historii. Účastníky neodradil ani občasný déšť. „Je to štěstí,“ křičel do mikrofonu jeden z organizátorů, než se krátce po jedné hodině odpoledne zhruba třítisícový dav vydal z Náměstí Republiky na Střelecký ostrov.

Průvod hrdosti představoval "zlatý hřeb" pětidenního festivalu Prague Pride. Řada lidí přišla v pestrobarevných kostýmech, nechyběli ani transexuálové v křiklavém dámském oblečení nebo alegorické vozy s hudební produkcí.

Velký zájem vzbudila například skupinka mužů oděných pouze do spodního prádla a kompletně pomalovaných barvami duhy. "Ten žlutý je krásný," zaznělo z davu mezi divokým cvakáním fotoaparátů.


Začátek průvodu, kterému vévodila brána z pestrobarevných balónků s trochou nadsázky připomínal start maratonu. Za červenobílou páskou valící se lidskou masu sledovali stovky zvědavců, občas se z jejich řad ozval i potlesk.

PROTIAKCE RADIKÁLŮ


Zahrádky před restauracemi, které tisíce gayů, leseb, transexuálů a sympatizanců komunity míjely, se v okamžiku promněnily v hlediště. Usmívající se cizinci buď rozpačitě popíjeli kávu nebo nevěřícně pokukovali po tančících dívkách a mužích v barevných tričkách s duhovými vlaječkami.

"Ať žije globální oteplení," volala do tlampače asi pětadvacetiletá dívka. "Pojďte všichni s námi. Tohle je festival pro všechny. Homosexuály, transexuály, heterosexuály..." doplňoval jí další, tentokrát mužský hlas.

Protože například Strana zelených festival podporovala od samého začátku, do průvodu se zapojil i její bývalý předseda Martin Bursík se svou partnerkou Kateřinou Jacques.

Na Střelecký ostrov, kde pak zanedlouho začaly koncerty, dorazilo čelo průvodu krátce po druhé hodině odpoledne. Samotný pochod se neobešel bez drobnějších incidentů. Na svědomí je měli sympatizanci Dělnické strany sociální spravedlnosti, kteří ve spodní části Jungmannova náměstí pořádali k průvodu "protiakci".

Prague Pride 2012?

Pochod homosexuálů Prague Pride se podle organizátorů vydařil, příští rok v hlavním městě uspořádají další. Policie svou práci zvládla, míní.

"Řešili jsme dva přestupky. Jeden muž vhodil do průvodu PET lahev, další jedné z účastnic pochodu poničil deštník.

Také jsme zadrželi muže, který je podezřelý z výtržnictví. Před Mostem Legií vhodil do davu dýmovnici," popsala situaci mluvčí pražské policie Eva Kropáčová, s tím, že na situaci kolem Prague Pride budou policisté dohlížet až do večerních hodin.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!