Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Homosexuálové jsou devianti, míní Hájek

Česko

  17:20aktualizováno  19:07
PRAHA - Chystaný pražský karneval homosexuálů je podle prezidentova vicekancléře Petra Hájka nátlaková akce a politická demonstrace pokřiveného hodnotového světa. Hájek také homosexuály označil za "deviantní spoluobčany".

Poradce a vicekancléř prezidenta Petr Hájek foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Píše o tom v textu na serveru Parlamentní listy.cz. Pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) a předsedu pražské ODS Borise Šťastného ostře zkritizoval za to, že akci pořádanou komunitou gayů a leseb podpořili. S takovými názory by podle něj měli opustit ODS, která se označuje za pravicovou stranu.

VÍCE O DALŠÍCH HÁJKOVÝCH VÝROCÍCH

"Nátlaková akce homosexuálů, která proběhne v Praze pod pěkným českým názvem gay parade, totiž není nevinnou legráckou. Je vážnou politickou demonstrací určitého hodnotového vidění světa. Světa, v němž klasická rodina již nehraje žádnou roli. V němž hluboké národní tradice a kulturní kořeny ožírá obluda multikulturalismu. Světa, v němž sexuální či jakákoli jiná deviace je povýšena na ctnost, abnormalita na normu, destrukce společnosti na posvátný pokrok," napsal Hájek. Poznamenal také, že ve světě, který účastníci akce prosazují je jediným "ohroženým druhem typicky běloch, heterosexuál a křesťan".

Šťastný: Rady z hradních předsíň nepřijímám

Znovuzvolený předseda pražské ODS Boris Šťastný Šťastný nevidí nic špatného na tom, že pražský primátor akci podpořil. Sám prý také chce, aby Praha nebyla městem maloměšťáků, ale otevřenou metropolí podobně jako Berlín či Londýn. Hájkova reakce na chystaný festival je podle něj "vynervovaná a hodně přehnaná". "Právě takovéto reakce veřejných osob vytvářejí napětí ve společnosti a nepochybně nějakou míru intolerance a antagonismy mezi jednotlivými skupinami lidí. Je to přesně to, co vedlo ke vzniku fašismu v minulém století," řekl Štastný. Dodal, že pokud jde o jeho působení v ODS, rady z "hradních předsíní" nepřijímá.

Štastný dříve s prezidentem Václavem Klausem spolupracoval a dosud patří mezi politiky považované za blízké Hradu. Nyní se ostře distancoval od Hájkových názorů. "Muž popírající škodlivost kouření a Darwinovu teorii nyní přišel s tím, že odlišnou sexuální orientaci nazývá deviací. To je v podstatě to samé, co říkali fašisti, kteří říkali, že to je nemoc," komentoval Šťastný Hájkovo nejnovější vyjádření.

'Bátora je kryptofašista'
Štastný dále uvedl, že k tomu, aby se proti chystanému festivalu postavil, ho nabádali také lidé z konzervativní iniciativy D.O.S.T., které předsedá šéf personálního odboru ministerstva školství Bátora. Štastný tvrdí, že Bátorovy postoje jsou pro něj nepřijatelné. "Pana Bátoru jsem označil za kryptofašistu a na tom trvám," řekl. Člověk, který kandidoval za extremistickou Národní stranu je podle něj nedůvěryhodná osoba, která by měla být z veřejného života diskvalifikována.

Ladislav Bátora

Bátora Parlamentním listům.cz řekl, že iniciativa D.O.S.T předá pražskému primátorovi a americkému velvyslanci Normanu Eisenovi protestní dopis proti tomu, že festival Prague Pride podpořili. "Nechápu, proč pan primátor převzal nad touto akcí záštitu a preferuje a privileguje pouze jednu skupinu obyvatel na úkor normální většiny," uvedl Bátora podle serveru.

Poté, co akci zaštítil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), přišlo podle mluvčí magistrátu Terezy Krásenské na radnici asi šest desítek dopisů, většina z nich s akcí a primátorovou podporou nesouhlasí. Jedním z autorů těchto negativních reakcí by měl být i Bátora, otevřený dopis primátorovi adresoval také Výbor na ochranu rodičovských práv.

Gay Parade

Takzvaným průvodem hrdosti homosexuálů vyvrcholí v Praze 13. srpna pětidenní Festival tolerance, nad nímž převzali záštitu primátor i starosta Prahy 1. Karnevalový pochod gayů, lesbických žen, transsexuálů a příslušníků dalších menšin s názvem Prague Pride se v hlavním městě koná poprvé. Podobných tradičních akcí ve Vídni a dalších zahraničních metropolích se účastní desítky tisíc lidí.

Svoboda na své záštitě trvá. "Homosexuálové mezi námi žijí a nemá cenu předstírat, že tomu tak není. Navíc z duše se mi příčí dělení lidí dle jejich barvy kůže, náboženské či sexuální orientace. Takovéto dělení se v době minulé ukázalo jako více než zhoubné," vzkázal Svoboda, který je nyní na dovolené.

'Marginální a zatuchlé názory'
Prezident Prague Pride Czeslaw Walek na to namítl, že Hájkovy názory považuje za tak okrajové, že na ně snad ani nemá cenu reagovat. "Festival Prague Pride je o radosti, o poznání, o respektu, o hrdosti a toleranci... Názory pana Hájka, Bátory a dalších považuji za marginální, zatuchlé a především neinformované. Očividně neviděli náš program a neznají naše cíle, a dokonce ani náš název," uvedl Walek.

Zájemce pozval, aby se přišli sami přesvědčit, že se nejedná o "žádnou nátlakovou akci homosexuálů".

Křišťálová lupa 2011
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!