Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

I komunisté jsou progresivnější než Klaus, píší v zahraničí

Svět

  10:33aktualizováno  10:48
NEW YORK - Postoj českého prezidenta k víkendovému průvodu homosexuálů Prahou zaujal i zahraniční média. Prezident Václav Klaus zůstal se svými kritickými postoji vůči průvodu homosexuálů Prague Pride "více izolovaný než obvykle", napsal deník International Herald Tribune.

Přestřelka, která se kolem Prague Pride rozpoutala, nakonec postavila Klause prakticky proti celému českému politickému spektru a do veřejného sporu s americkým velvyslancem, uvedl list.

"Dokonce i nereformovaní komunisté, kteří v minulých volbách získali 11 procent, zaujali progresivnější stanovisko než Klaus, který mluvil ve prospěch tradiční rodiny a hlasitě dával najevo svůj odpor k tomu, co nazval homosexualismem," píše se v komentáři.

ŠPATNÁ PARTA

Autor Bruce I. Konviser zároveň připomenul, že prezident, který rád brojí proti různým "ismům", upozornil, že není proti homosexualitě. "Zdůraznil ale, že by měla být tolerována, ne oslavována," uvedl v listu International Herald Tribune (IHT), který je k dostání prakticky po celém světě a jehož ústředí je v Paříži.

Klausova vyjádření k různým tématům si podle něj často získala slušnou veřejnou podporu. V případě Prague Pride ale neměl o moc více spojenců než Ladislava Bátoru a svého poradce Petra Hájka.

Proč právě americký velvyslanec, ptá se list
Bátora, který je vysoce postaveným úředníkem na ministerstvu školství, pak podle IHT podnikl neobvyklý krok, když ostře zaútočil na amerického velvyslance Normana Eisena, jenž spolu s dalšími 12 kolegy průvod homosexuálů podpořil dopisem. "Nebylo jasné, proč si vybral zrovna Američana, protože dopis iniciovala britská ambasáda a podepsali ho velvyslanci Kanady a evropských zemí od Španělska po Estonsko," napsal deník.

List připomenul, že partnerství osob stejného pohlaví je v České republice legální od roku 2006, byť gayové a lesby nesmějí adoptovat děti. Klausovy poznámky také nevyvolaly otevřenou homofobii a nedělní pochod na podporu rodiny přilákal jen asi 200 lidí, uvedl deník.

"NÁTLAKOVÁ AKCE DEVIANTŮ"

Prezident Václav Klaus naslouchá svému vicekancléřovi Petru Hájkovi.Vlnu protestů proti prvnímu pražskému "pochodu hrdosti" spustil minulý týden prezidentův vicekancléř Petr Hájek. Průvod, který je součástí festivalu s koncerty, večírky či procházkami starou Prahou, označil za nátlakovou akci a politickou demonstraci pokřiveného hodnotového světa.

O homosexuálech psal jako o "deviantních spoluobčanech" a kritizoval pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) za záštitu nad akcí.

Za Hájka se postavil prezident Václav Klaus. Slovo deviace považuje za "hodnotově neutrální". Karneval podle něj není projevem homosexuality, ale homosexualismu, kterého se prezident velmi obává.

Práva homosexuálů jsou ale podle něj v regionu střední a východní Evropy nadále napadána. Například v Moskvě na průvody homosexuálů útočila policie, v Bělehradě zase pravicoví extremisté. I v Polsku údajně slovní útoky vůči homosexuálům přešly v násilí.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat