Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

První česká paterčata jsou na světě, otec porod málem nestihl

Česko

  8:06aktualizováno  11:19
PRAHA - V pražské podolské nemocnici se narodila vůbec první česká paterčata. Třiadvacetiletá matka porodila císařským řezem krátce před 8. hodinou ráno, řekl ČTK lékař z nemocnice. Miminka jsou na novorozenecké jednotce intenzivní péče. Otec byl u porodu.

Alexandra Kiňová čekající paterčata foto: MAFRA - Michal Šula

První česká paterčata jsou čtyři chlapci a holčička. Podle otce se jmenují Tereza, Alex,Martin, Michael a netradičně psaný Deniel. Doma na ně čeká pětiletý bratr Antonio.

Otec paterčat byl u porodu. Do Prahy jel z domova vlakem, který měl zpoždění. "Celou cestu jsem brečel, měl jsem strach, že to nestihnu," řekl ČTK. Nakonec ale dorazil včas. Dodal, že maminka před náročným zákrokem tak byla ve větší pohodě něž on.

Ředitel podolského ústavu pro matku a dítě Jaroslav Feyereisl přijel kvůli porodu paterčat z kongresu v Dublinu, protože u něj chtěl být osobně.

Děti jsou v inkubátorech a lékaři jim zavedli mírnou podporu dýchání. Podle primáře neonatologického oddělení podolské porodnice Zbyňka Straňáka bylo všech pět dětí na světě za necelých pět minut.

Straňák na tiskové konferenci uvedl, že chlapci váží 1240, 1318, 1340 a 1050 gramů. Jejich sestra Tereza měla porodní váhu 1250 gramů. Primář Straňák předpokládá, že s ohledem na kondici novorozenců všechno dobře dopadne.

"Dělali jsme vše pro to, abychom byli připraveni na eventuální komplikace," řekl ředitel zpravodajce ČTK. Zdvojili všech služby, včetně lékařských na operačním sálu, v pohotovosti byly laboratoře i služby pro případnou transfuzi. Nedělní termín náročného porodu zvolili lékaři proto, že bývá relativní klid.

Matka paterčat rodila v pražském Ústavu pro péči o matku a dítě. Jde o její druhý porod, s partnerem mají už pětiletého syna. Městský úřad pomohl rodině s bydlením a našel jí velký byt. Rodiče budou mít k dispozici také dvě pečovatelky.

Autoři: ,