Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Byt pro paterčata? Hněv nás neodradí, pomáháme dál, zní z Milovic

Ekonomika

  8:00
MILOVICE - Rodičům prvních českých paterčat vyhrožují žhářským útokem kvůli obecnímu bytu, který jim radnice Milovic nabídla k pronájmu. Také lidem, kteří rodině pomáhají, chodí SMS s přáním smrti. Místostarostka „nejmladšího českého města“ Marcela Říhová však ustupovat nechce. „Podporujeme všechna vícerčata a je nám jedno, jaké jsou národnosti,“ říká rezolutně.

Pár dní před porodem paterčat je třiadvacetiletá Alexandra Kiňová z Milovic (na snímku z 29. května) v dobré náladě i fyzické kondici. foto: ČTK

Se svým synem a druhem Antonínem žije matka paterčat Alexandra Kiňová zatím v malém bytě 1+1. Už brzy se ale bude stěhovat do mnohem většího obecního bytu 3+1, který jim radnice středočeských Milovic nabídla k pronájmu.

Jedinečná pomoc však u části veřejnosti narazila. Kvůli romskému původu se rodina potýká s výhrůžkami a závistí. Nadávkám a hrozbám smrti se nevyhnuli ani lidé, kteří se rozhodli prvním českým paterčatům pomoci.

ČTĚTE TAKÉ:

Obavy mají i noví sousedé rodiny paterčat, připouští Říhová. Dům tak bude hlídat městská policie. „Město udělá maximum pro to, abychom zabránili jakýmkoliv rasistickým útokům,“ řekla serveru Lidovky.cz místostarostka.

Lidovky.cz: Setkali jste se na radnici s negativní reakcí veřejnosti na vaši pomoc rodině paterčat?
Na sociálních sítích jsem zaznamenala odpor, ale byla tam vidět i ta pozitivní strana. Že by za mnou někdo vyloženě přišel, házel po mě rajčata, křičel a nadával – to ne. Ale tohle všechno pramení z toho, že v našem městě nejsou rodiny z vícerčaty ojedinělým jevem. Pomáháme všem rodinám s vícerčaty. Také díky tomu se chlubíme tak nízkým věkovým průměrem (Milovice jsou „nejmladším“ městem v Česku – pozn. red.).

Místostarostka Milovic Marcela Říhová.

Lidovky.cz: Ostatním rodinám ale s bydlením nepomáháte. Nevadí lidem právě to?
Máme tu přes třicet dvojčat a dvoje nebo troje trojčata. Nezajišťovali jsme jim bydlení, ale podporujeme je materiálně. Do dvou let věku jim každého čtvrt roku dáváme příspěvky na dětskou kosmetiku či nákup plen. Paterčata jsou v podstatě atypická situace, je to celorepublikově výjimečný jev, proto jsme se rozhodli, že rodině pomůžeme tímto způsobem. Nicméně nemají žádnou jinou výhodu než ten byt.

Lidovky.cz: Rodina se sice může těšit z většího bytu, ale kvůli výhrůžkám už do oken lepí bezpečnostní fólie z obav před žhářským útokem. Jsou jejich obavy oprávněné?
Sám vidíte, že v dnešní společnosti je možné cokoliv. Samozřejmě už jsem zaznamenala dotazy od sousedních nájemníků, kteří z toho mají také strach. Nicméně město udělá maximum pro to, abychom zabránili jakýmkoliv rasistickým útokům. To v žádném případě nedopustíme. Bude o tom informována městská policie a v případě, že bychom něco podobného zaznamenali, tak samozřejmě zakročí.

Komentář Lidových novin:

Lidovky.cz: Nenávist už došla tak daleko, že anonymní výhrůžky a nadávky chodí firmám, které se rozhodly paterčatům usnadnit start do života. Proč se radostná událost tak šíleně vyhrotila?
Tohle je můj osobní názor: o tom, že se v našem městě mají narodit paterčata, jsme věděli od počátku pouze já a pan starosta. Matka nastoupila do nemocnice a nadace pro vícerčata to najednou pustila mezi média. Rodina podle mě asi vůbec nedomyslela, že takto velké medializování vyvolá i velkou vlnu nevole. Pokud by to nebylo takto medializováno, tak to z mého pohledu asi není tam, kde to je.

Lidovky.cz: Budete s podporou rodin s vícerčaty pokračovat, nebo vás současné události odradily?
Podporujeme všechna vícerčata a je nám jedno, jaké jsou národnosti. Jsou to naši občané.

Autor: