Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ráj motýlů? Paradoxně Praha

Česko

  19:31
PRAHA - Pozorovat vzácné denní motýly v chráněných krajinných oblastech nebo národních parcích? Zbytečné. Podle studie českých entomologů se většina ze 141 druhů denních motýlů, kteří se v Česku vyskytují, nachází v hlavním městě nebo jeho blízkém okolí. A některé druhy, například okáč metlicový nebo modrásek východní, mají v Praze dokonce poslední nadějné populace.

Většina ze 141 druhů denních motýlů, kteří se v Česku vyskytují, nachází v hlavním městě foto: Zdeněk Hanč

Entomologové to vysvětlují tím, že hlavní město je umístěno na velice pestrém geologickém a geografickém území. „V Praze se koncentruje mimořádná bohatost biotopu. Je logické, že díky tomu je v ní velmi pestrý svět hmyzu,“ říká Jan Liška z lesnického výzkumného ústavu.

Vysoký počet druhů motýlů na území Prahy si entomologové vysvětlují také poměrně hustou sítí chráněných území. „V Praze se uchovaly enklávy velice málo dotčené přírody v podobě obor, zahrad nebo parků,“ řekl LN spoluautor studie Martin Konvička. Podle něj jsou některé druhy motýlů unikátem v evropském i světovém měřítku.

Malé znečištění pesticidy díky nezájmu zemědělců
Praha má z hlediska výskytu denních motýlů ještě jednu výhodu. A to nízký zájem zemědělců o obdělávání půdy, a tím pádem malé znečištění pesticidy a jinými chemickými látkami. „Současné intenzivní zemědělství a lesnictví se Prahy skoro vůbec nedotklo. Menší tlak zemědělců způsobil, že se v Praze a okolí půda ve větší míře obdělávala naposledy ve třicátých letech minulého století. Samozřejmě tehdy se půda obdělávala tradičně, což nebylo v rozporu s biodiverzitou,“ řekl Konvička.

„Také členitá krajina kolem Prahy nedovolovala zemědělcům rozšiřovat pole, a tím se pražská příroda dochovala v dobrém stavu,“ potvrdil Tomáš Kadlec z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity. Chráněná území v Praze jsou navíc často velice blízko u sebe, a dovolují tak motýlům přelétávat z jedné chráněné lokality do druhé. „Tyto rezervace nebude chtít nikdo rušit, protože plní i rekreační účely. To ale nestačí. Je docela možné, že se nám z pražských lokalit bude mnoho druhů motýlů ztrácet,“ tvrdí spoluautor studie Konvička.

Vědci ale nejsou až tak skeptičtí
Entomologové totiž zjistili, že v hlavním městě nejsou motýli tolik ohroženi jako ve volné krajině, kde jich ubývá mnohem víc. „Studie v zemědělských krajinách zjišťují, že v průběhu několika desítek let zmizelo okolo třetiny druhů motýlů. V Praze jich však ubylo jen dvanáct procent,“ říká Konvička.

Navíc se kolem Prahy zavřelo hodně povrchových dolů. „V okolí Prahy je takových kamenných lomů hodně. A právě do opuštěných lomů se nastěhovalo mnoho vzácných motýlů. Dá se říci, že pražská fauna je velice bohatá, ale je koncentrovaná do malých ostrůvků,“ potvrzuje Kadlec.

Nejzajímavější území jsou vápencové biotopy, jako je například Radotínské nebo Prokopské údolí. „To jsou velmi zajímavé biotopy, kde přežívá například můra šedavka. Ta se vyskytuje na jediném místě v Čechách, a to právě v Radotínském a Prokopském údolí,“ říká Karel Spitzer z Entomologického ústavu Akademie věd. Avšak ani Praha není bezpečným úkrytem pro motýly. Řada druhů v souvislosti s rozvojem města nakonec vyhynula. „Jeden krásný motýl, jehož ztráty litujeme, je okáč skalní. Tomu se říkalo pražský motýl, v šedesátých letech to byl jeden z nejhojnějších druhů,“ říká Konvička.