Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rath spisovatel. Kniha, kterou napsal za mřížemi, mu vydělala 700 tisíc

Česko

  17:45
PRAHA - Poslanec David Rath vydělává i ve vazbě. Ve vězení zdvojnásobil svůj roční příjem, když vedle poslaneckého platu inkasoval 700 tisíc korun za knihu, kterou sepsal za mřížemi.

David Rath ve sněmovně: Ježíš Kristus byl taky nevinnej - a jak dopad! foto:  František Vlček, Lidové noviny

"Autorský honorář: 700 000,-" vepsal Rath do jedné z kolonek majetkového přiznání za minulý rok, které stejně jako ostatní poslanci musel do konce června odevzdat do sněmovny. "Jedná se o odměnu za knihu, kterou sepsal během pobytu ve vazbě," upřesnil pro Lidovky.cz jeho asistent Patrik Tomšů.

K TÉMATU:

Pro srovnání: 700 tisíc korun je roční poslanecký plat. Rath tak ve vazbě, kterou označuje slovy "novodobá tortura", vydělal stejně jako v poslanecké lavici, i když do ní v posledních 15 měsících ani jednou neusedl. Plat poslance totiž dostává i nadále, podle zákona na něj má nárok.

'O knihu se poprali'

Kniha Přisedněte si alias Absurdní proces šla na pulty knihkupectví loni začátkem října. Vydalo ji nakladatelství Columbus, které spoluvlastní Petra Paroubková, manželka poslance Jiřího Paroubka, jenž se Ratha v jeho korupční kauze zastává. "Velká knihkupectví se o knihu porvala. Do slova a do písmene," pochvalovala si zájem o knihu Paroubková už v den, kdy šla kniha do prodeje.

Nyní nakladatelství tvrdí, že se knize velmi dařilo. "Komisní stavy u distributorů se blíží nule," zhodnotil zájem o Rathovu knihu zaměstnanec obchodního oddělení nakladatelství. Pokud je to skutečně tak, znamená to, že se prodaly téměř všechny výtisky.

Štědrá Paroubková

Podle nakladatelství šlo do tisku celkem asi 20 tisíc výtisků Rathova bestselleru. Běžná prodejní cena je přitom 199 korun. Zda se kniha skutečně prodávala tak dobře, jak tvrdí nakladatelství Columbus, zjišťoval server Lidovky.cz u největších českých knihkupectví.

"Od začátku jsme v naší síti prodali cca 1300 kusů knihy Davida Ratha," řekla mluvčí sítě Neoluxor Zuzana Turňová. Podobně šla kniha na odbyt i v knihkupectvích Kanzelsberger. "Knihy Přisedněte si od Davida Ratha se podle našich informací prodalo 1107 kusů," uvedla Jana Vepřeková z marketingu společnosti.

Rath vs Paroubkovi

Rathova prvotina si zatím vede lépe, než když například expremiér Jiří Paroubek vydal v roce 2006 knihu Můj život v politice. Té se prodalo asi 1500 kusů, přičemž celkový náklad činil pouze tři tisíce kusů.

Na druhou stranu další dvě knihy vydělaly Paroubkovi čtyři miliony korun. Knihu Ve službě republice si koupilo sice jen tři tisíce čtenářů, knihy Plnou parou v politice se ale prodalo 40 tisíc kusů. Tvrdí to alespoň jeho vydavatel, přestože knihkupci číslo zpochybňují. Podle zisků, které Paroubek z knih vykázal, to vychází, že dostává 30 procent z tržeb.

Jeho manželka Petra dokonce 50 procent - knihy V botičkách od Diora za dvě stě korun se podle ní prodalo deset tisíc kusů a dostala milion korun.

Menší zájem o knihu zaznamenali internetoví prodejci. "Čtenářům jsme odeslali 44 kusů," informovalo například online knihkupectví Knihyabz.cz. Podobné číslo eviduje i knihkupectví Kosmas.cz. "Je to velmi okrajová záležitost. Na e-shopu jsme prodali 34 kusů této knihy. V kamenných obchodech pak asi 150," uvedla Lenka Dvořáčková.

Tak tedy vypadá reálný prodej knihy ve známých knihkupectvích. Zda se jinde po republice prodalo dalších zhruba 17 tisíc výtisků, není jasné. Pokud by se ale skutečně prodaly všechny knihy, znamenalo by to, že má Rath z tržby srovnatelné procento jako úspěšný spisovatel Michal Viewegh.

Dvacet tisíc prodaných výtisků by totiž znamenalo hrubý zisk čtyři miliony korun. Je však třeba odečíst náklady na tisk a distribuci a samozřejmě odměnu pro autora. Honorář českých beletristů se obvykle pohybuje kolem deseti procent z tržeb. Viewegh dostává patnáct.

Paroubková tak Rathovi zajistila nadstandardní podíl z tržby, avšak ne tak štědrý, na který je sama zvyklá. Za svou prvotinu dostala hned polovinu z tržby (více viz box).

Majetkové přiznání Davida Ratha ale obsahuje - kromě autorského honoráře - ještě dva další příjmy. Ze Středočeského kraje inkasoval téměř půl milionu korun. "Jedná se o plat za období, kdy byl hejtmanem," upřesnila zastupující středočeská mluvčí Markéta Vítková. Rath na funkci rezignoval v polovině května krátce po svém zatčení. Dalších více než 150 tisíc získal z pronájmu nemovitostí. V přiznání dodal, že nemá žádné dluhy.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!