Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ředitel Národního parku Šumava Krejčí rezignoval, kvůli nové koncepci

Česko

  15:50
PRAHA - Ministr životního prostředí Pavel Drobil přijal rezignaci ředitele Správy Národního parku a CHKO Šumava Františka Krejčího. Na jeho místo bude vypsáno výběrové řízení tak, aby nový ředitel nastoupil k 1. lednu, informovalo ministerstvo. Změna souvisí s jednáním ministerstva o nové koncepci parku.

František Krejčí rezignoval na funkci ředitele Národního parku Šumava. foto: ČTK

Krejčího jmenoval do funkce v březnu 2007 ministr za zelené Martin Bursík, který prosazoval bezzásahovou koncepci hospodaření v nejvzácnějších partiích parku. Drobil nyní politiku parku reviduje.

"Rozhodl se rezignovat, aby jeho osoba nebránila postupu dalších jednání o nové koncepci Národního parku Šumava, o které je přesvědčen, že jde správným směrem, a dohodě o budoucím uspořádání parku," sdělila mluvčí ministerstva Jarmila Krebsová. Drobil podle ní počítá se spoluprací s Krejčím v rámci resortu dál.

Šumava rezignaci vítá
Vedením správy parku byla dočasně pověřena Zdeňka Šartnerová z ekonomické sekce správy parku.

Představitelé obcí regionu Šumava rezignaci ředitele převážně vítají. "Je hodně věcí, na kterých jsme se s ředitelem nedokázali shodnout. Například otázky kolem návštěvního řádu, kolem zonace, kolem různých dokumentů, které byly pro park hodně důležité jako třeba plán péče, který se nedařilo dát dohromady," řekla starostka Borové Lady Jana Hrazánková. Podle ní bylo hodně slibů, které ze strany vedení parku pak nebyly plněny.

Starostka Stožce Zdeňka Lelková doufá, že změna v čele správy parku přinese na Šumavu narovnání poměrů a uklidnění vztahů. "Byla spousta věcí, na kterých jsme se shodli, pak byly věci, na kterých jsme se napřed shodli, a pak bylo všechno jinak, a pak byly věci, na kterých jsme se neshodli. Každá změna s sebou může přinést dobré, ale i špatné. Důležité je, kdo bude jeho nástupcem," řekla.

Ředitel Krejčí věří, že po jeho odchodu nebude rozhodnuto o snížení rozlohy národního parku. Jak řekl ČTK, nepřál si to ani nikdo ze současných starostů. Krejčí míní, že se za dobu jeho vedení se parku podařila řada věcí. Navzdory vleklým diskusím byl se souhlasem všech starostů schválen návštěvnický řád, připraven návrh nové zonace i plán péče o chráněná území.

Podle Krejčího se podařilo stabilizovat 30 procent lesů v bezzásahovém režimu.

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...