Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ředitel pražské zoo Fejk jedná o post šéfa České národní budovy

Petr Fejk opustí post ředitele zoo, chce práci v diplomacii. foto: Lidové noviny

PRAHA - Ředitel pražské zoologické zahrady Petr Fejk jedná s ministerstvem zahraničí o místu ředitele České národní budovy v New Yorku.
  19:37

V sobotu o tom informovaly Česká televize a server iDnes.cz. O tom, zda do funkce nastoupí, se rozhodne příští týden.

"Není to práce diplomatická, je to práce manažerská. Měla by být o něčem podobném jako v zoo, o kulturní a společenské reprezentaci České republiky," řekl ČT Fejk, který je nyní na kongresu Světové asociace zoologických zahrad a akvárií v New Yorku.

Dodal, že je dobré odejít na vrcholu, když je všechno v zoo v pořádku. Informace je však podle něj medializovaná předčasně. "Věc je otevřená, neví o ní ani v zoo, ani pražský magistrát a nemusí se stát," napsal v SMS serveru iDnes.cz.

Česká národní budova spadá pod Česká centra a sídlí tam například generální konzulát a České centrum New York. Podle ČT je post jejího ředitele zcela novou pozicí. Secesní budova na Manhattanu prošla v uplynulých letech kompletní rekonstrukcí, znovu byla otevřena loni v říjnu.

Informaci o jednání Fejka a ministerstva zahraničí přinesl v pátek iDnes.cz, mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka to potvrdil, ale neuvedl, o jakou funkci jde.

Fejk o práci v diplomacii uvažoval už dříve. Před dvěma lety dostal nabídku stát se ředitelem Českých center v zahraničí, ale odmítl ji. V rozhovoru pro Víkend Hospodářských novin tehdy své rozhodnutí vysvětlil tím, že tato práce obnáší moc "úředničiny".

Kdo je Petr Fejk

Mostecký rodák Petr Fejk stojí v čele trojské zoo už 12 let. Předtím učil češtinu na gymnáziu a několik let byl manažerem pražského rockového klubu Belmondo. Vedl také vlastní soubor jednoho herce a na jevišti se objevil třeba po boku "sklepáka" Davida Vávry a v baletní jednotce Křeč.

Veřejně známým se ale Fejk stal především jako ředitel pražské zoo, která pod jeho vedením přestavěla většinu areálu. Přibyla řada nových pavilonů, lidé v zoo mohou vidět pravidelné atrakce. Proměna zoo pokračovala i po ničivé povodni v roce 2002. K popularitě zahrady i jejího ředitele přispěla i úspěšná propagace zoo.

Autoři: ,