Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ředitel pražské zoo Fejk dnes po 12 letech odchází, hájí své kroky ve vedení

Česko

  10:31
V pražské zoologické zahradě k dnešnímu dni končí ředitel Petr Fejk, který ve funkci působil 12 let. Jeho nástupce vybere pražský magistrát až v následujících týdnech, ve funkci by měl působit od ledna 2010. Do té doby bude zahradu vést ekonomický náměstek Petr Ptáček, řekl mluvčí zoo Vít Kahle.

Výběrové řízení na nového ředitele pražské zoo vypsalo hlavní město tento týden. Uzávěrka přihlášek je 4. listopadu, do poloviny listopadu chce mít město užší výběr kandidátů. Nového šéfa zoo vybírá personální agentura Kaufmann & Partner, která se specializuje na vyhledávání lidí z pozic vrcholného managementu.

"Něřídil jsem to jako selanku"

Dlouholetý ředitel pražské zoo Petr Fejk po dvanácti letech odchází. "Na rozloučenou" propustil několik zaměstnanců zahrady. Ti tvrdí, že se jim pouze mstí.

* LN Poslední odchody zaměstnanců zoologické zahrady jsou ostře kritizovány. Mstíte se jim za jejich názory?

Není to pravda. O žádné mstě nemůže být řeč. Ti lidé odešli ze zahrady nikoli na základě mé vůle, ale na základě personálního a organizačního auditu, který proběhl ve všech příspěvkových organizacích města. Ve všech z nich došlo k propouštění a vždy to vyvolalo negativní reakce. Zahrada není výjimkou. Tito tři lidé byli v auditu označeni a já jen plním jeho výsledky.

* LN Přestože se zaštiťujete auditem, není zvláštní, že ten označil právě lidi, kteří v minulosti kritizovali některé vaše kroky?

Já jsem tady byl více než dvanáct let. Jedna věc jsou výsledky a druhou věcí způsob řízení. Rozhodně jsem se nebál uplatňovat pravomoci ředitele, ať už to leckomu příjemné nebylo. Po dvanácti letech odchod autoritativního ředitele, kterým jsem byl, vyvolává potřebu se takto vymezit, vyjádřit. Na druhou stranu já jsem ten audit nepsal, já jsem dostal za úkol od magistrátu realizovat jeho závěry. Zeptejte se té firmy, která audit prováděla, proč označila právě tyto lidi. Že to byli lidé, kteří byli shodou okolností před rokem aktéry dopisu, ve kterém nesouhlasili s mým tehdejším rozhodnutím odvolat mého náměstka, za to nemohu.

* LN Audit ale máte již od ledna, proč jste s těmito kroky tak dlouho čekal?

Magistrátem mi bylo na jaře uloženo realizovat výsledky auditu do konce roku. To jsem splnil. Ze zahrady odchází tři lidé, včetně výpovědi, kterou dostal pan doktor Pithart (pozn. redakce - dlouholetý šéf expozice ptáků). Mluvíme o lidech, kteří byli mými otevřenými oponenty dvanáct let. Celých dvanáct let zůstávali ve vlivných kurátorských nebo jiných funkcích. Kdybych se jim chtěl jakkoli mstít za jejich názory, zasáhl bych do jejich pravomocí mnohem dříve než teď při svém odchodu.

* LN Nečekáte, že se nyní při odchodu objeví ještě více lidí, kteří se proti vám postaví?

Nevím. Jsem z toho zklamán i překvapen. Je hrozné riziko, že se začne uplatňovat různost názorů, že se v zahradě přestane táhnout za jeden provaz. Začnou se do toho míchat věci, které se spojí účelově, jako právě tato kauza. Zahradu jsem neřídil jako selanku. Byly to věci, které obnášely spory. My jsme tady po povodních postavili úplně novou zahradu. Nelze, aby každý prosadil svůj názor. Ta nespokojenost v zahradě vždycky byla. Řekl bych dokonce, že padesátiprocentní. Pouze s výjimkou bezprostředně po povodni v roce 2002 to tak bylo neustále.

* LN Jak se nyní chystáte do USA?

Mám dvouměsíční předvýjezdovou přípravu v různých Českých centrech v zahraničí. Bohužel vlivem těchto okolností nemám nyní vůbec čas.


Josef Hympl


Petr Fejk při slavnostním otevření pavilónu lachtanů.

Fejk od listopadu nastoupí na nově zřízenou pozici šéfa České národní budovy v New Yorku. Město hodnotí jeho působení v zoo jako velmi úspěšné.

Areál se pod Fejkovým vedením stal jednou z nejnavštěvovanějších institucí v Česku, ročně do zoo přijde kolem 1,2 milionu lidí. Za jeho působení byla také přestavěna většina zahrady, přibyla řada nových pavilonů. Proměna pokračovala i po ničivé povodni v roce 2002. K popularitě zahrady i jejího ředitele přispěla také úspěšná propagace zoo.

Petr Fejk

V letech 1990 až 1992 působil jako učitel na Gymnáziu U Libeňského zámku v Praze, v letech 1992 až 1996 byl majitelem a manažerem hudebního klubu Belmondo.

Vedl také vlastní soubor jednoho herce, vystupoval například s Davidem Vávrou.

Ředitelem pražské zoo je od 4. června 1997. Jmenován byl po vítězství ve výběrovém řízení. Stal se prvním "neodborníkem" ve vedení zoologické zahrady. Během jeho působení byla předělána řada expozic, jako například pavilon šelem či pavilon goril. Novinkou byl také pavilon Indonéské džungle nebo velké výběhy pro žirafy a zebry - Afrika.

V srpnu 2009 potvrdil, že ze zoo odchází a od ledna bude pracovat jako ředitel České národní budovy v New Yorku.


Poté, co ředitel Fejk oznámil svůj odchod, se začaly mezi zaměstnanci zoo ozývat kritické hlasy. Někteří odborní pracovníci totiž s jeho přístupem k rozvoji zoo dlouhodobě nesouhlasili. Teď se chtějí obrátit na pražský magistrát, aby nevybíral manažera, který by na Fejkův přístup navazoval, ale vedení, které podle nich více zohlední práva zvířat.

Autoři: , ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat