Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ředitel věznic Kula prý získal titul řádně, jeho práce je na webu

Česko

  12:06
PRAHA - Ředitel Vězeňské služby (VS) Luděk Kula se důrazně ohradil proti nařčení, že své tituly získal neoprávněně. V otevřeném dopise to totiž v pondělí naznačil bývalý ředitel věznic Jiří Malý. Kula to považuje za osobní útok a je prý kdykoliv připraven doložit všechny náležitosti o svém studiu.

Luděk Kula. foto: Lidové noviny

Jeho rigorózní práci, na základě které získal v roce 2006 titul PhDr., si může každý přečíst v archivu prací na stránkách Masarykovy univerzity. Kulovo studium dnes prověřilo i vedení Pedagogické fakulty, kde tituly získal; vše je prý v pořádku.

"Vysokoškolské vzdělání včetně doktorského titulu jsem získal řádným způsobem a jsem kdykoli připraven předložit oprávněným orgánům svou diplomovou a rigorózní práci a další doklady o studiu," uvedl dnes Kula v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Nařčení jsou podle něj vykonstruovaná a mají za cíl jej poškodit. Zváží prý i případné právní kroky k ochraně svého jména.

Kulovo studium dnes prověřilo i vedení Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, kde studoval, vše prý "proběhlo v souladu se zákonem a dalšími platnými předpisy ve standardní době studia".

Bývalý ředitel VS Malý poslal v pondělí otevřený dopis ministryni školství, aby v souvislosti se současnou aférou na vysokých školách prošetřila i tituly Kuly. Je prý možné, že opsal svou diplomovou práci od studenta olomoucké univerzity. I k titulu PhDr. prý Kulovi dopomohl kamarád. Malý se navíc pozastavuje nad tím, jak mohl Kula získat titul PhDr., když má vystudovanou pedagogiku. Žádný konkrétní důvod pro svá tvrzení však neuvedl, pouze napsal, že s těmito podezřeními se na něj obrátilo několik zaměstnanců vězeňské služby.

V roce 2006, kdy Kula doktorský titul získal, se však už na pedagogice uděloval titul PhDr., a ne PaeDr., jak tomu bylo dřív. Kulovu rigorózní práci si navíc může každý stáhnout na webu Masarykovy univerzity, kde titul získal v oboru sociální pedagogika. Zkoumal v ní kvalitu života mladých lidí ve vězení, práce má 188 stran a příznivě ji hodnotil i oponent.

S obviněními přišel Malý v době, kdy české vysoké školství provází největší skandál od roku 1989. Na Právnické fakultě Západočeské fakulty v Plzni se přišlo na to, že možná až stovky studentů absolvovaly školu nestandardně rychle. Mezi takzvanými "rychlostudenty" přitom bylo i mnoho policistů a politiků. Na fakultě navíc chybí některé práce studentů. V souvislosti s tím zahájilo ministerstvo školství prověrku, která bude na všech fakultách zjišťovat skutečnou délku studia nutnou k udělení diplomu.

K prošetření Kulova případu se úřad zatím nechce vyjadřovat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!