Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bla bla nevolím. Kampaň chce upozornit na politické 'prokorupčníky'

Jiří Rusnok na jednání sněmovny o jejím rozpuštění představil členy své nově sestavené vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Rusnok na jednání sněmovny o jejím rozpuštění představil členy své nově sestavené vlády. | foto: Petr Topič, MAFRA

PRAHA Protikorupční projekt Rekonstrukce státu rozjíždí kampaň, v níž bude v předvolebním období srovnávat politické strany i jednotlivé kandidáty podle jejich podpory klíčovým zákonům proti korupci. Hodnocení pak zveřejní na webu kampaně "Bla bla nevolím". Sdružení chce také ukázat na "prokorupčníky", tedy poslance, kteří v končícím volebním období protikorupční zákony zvláště blokovali.

Náš projekt pomůže kultivovat předvolební kampaň od obecných slibů ke konkrétním závazkům, které mohou zlepšit život v naší zemi. Nechceme voličům říkat, jaká strana je horší nebo lepší. Chceme jen ukázat na kandidáty, kteří podporují konkrétní protikorupční kroky," řekl Martin Kameník, předseda organizace Oživení, které je jedním z dvaceti uskupení sdružených v projektu Rekonstrukce státu.

9 protikorupčních zákonů

Sdružení zahájilo svou činnost letos v květnu s cílem prosadit devět klíčových protikorupčních zákonů. Zatím zákonodárci schválili jeden z nich, když zrušili anonymní akcie. V aktuální kampani bude Rekonstrukce státu hodnotit jak politické strany, tak politiky podle postoje ke zbývajícím osmi normám.

Politické strany bude sdružení posuzovat na základě oficiálního vyjádření, jak se k požadavkům postaví, i podle toho, v jakém rozsahu je zapracují do předvolebních slibů, a konečně podle postoje jejich předsedů. Na základě trojice těchto kritérii pak vznikne rating stran.

ČTĚTE TAKÉ:


Kandidáti budou hodnoceni podle toho, zda podpoří alespoň šest z osmičky protikorupčních zákonů. Pokud tak učiní, budou hodnoceni kladně, pokud nikoliv, budou v rámci kampaně označeni bublinou s nápisem "BLA BLA" v narážce na to, že jejich sliby nejsou konkrétní.

Plán: omezení korupce

Do kampaně a oslovení jednotlivých kandidátů, při němž se chce Rekonstrukce státu soustředit zejména na strany s podporou přes dvě procenta v průzkumech, se zapojí na 370 ambasadorů sdružení. Ti budou po politicích chtít také závazek, že pokud nová vláda do půl roku po volbách návrhy zákonů nepředloží, učiní tak sami.

Výsledky kampaně chce Rekonstrukce státu zveřejnit těsně před říjnovým hlasováním. V minulém období se pro zákony zavázalo hlasovat 46 poslanců ze 110, které organizace osobně oslovila.

Od prosazení norem, které jsou podle ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondráčky dobře zacílené, si sdružení slibuje výrazné omezení systémové korupce, která podle něj Česko ročně připravuje o více než 60 miliard korun.

,
Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...