Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bla bla nevolím. Kampaň chce upozornit na politické 'prokorupčníky'

Česko

  19:00
PRAHA - Protikorupční projekt Rekonstrukce státu rozjíždí kampaň, v níž bude v předvolebním období srovnávat politické strany i jednotlivé kandidáty podle jejich podpory klíčovým zákonům proti korupci. Hodnocení pak zveřejní na webu kampaně "Bla bla nevolím". Sdružení chce také ukázat na "prokorupčníky", tedy poslance, kteří v končícím volebním období protikorupční zákony zvláště blokovali.

Jiří Rusnok na jednání sněmovny o jejím rozpuštění představil členy své nově sestavené vlády. foto: Petr Topič, MAFRA

Náš projekt pomůže kultivovat předvolební kampaň od obecných slibů ke konkrétním závazkům, které mohou zlepšit život v naší zemi. Nechceme voličům říkat, jaká strana je horší nebo lepší. Chceme jen ukázat na kandidáty, kteří podporují konkrétní protikorupční kroky," řekl Martin Kameník, předseda organizace Oživení, které je jedním z dvaceti uskupení sdružených v projektu Rekonstrukce státu.

9 protikorupčních zákonů

Sdružení zahájilo svou činnost letos v květnu s cílem prosadit devět klíčových protikorupčních zákonů. Zatím zákonodárci schválili jeden z nich, když zrušili anonymní akcie. V aktuální kampani bude Rekonstrukce státu hodnotit jak politické strany, tak politiky podle postoje ke zbývajícím osmi normám.

Politické strany bude sdružení posuzovat na základě oficiálního vyjádření, jak se k požadavkům postaví, i podle toho, v jakém rozsahu je zapracují do předvolebních slibů, a konečně podle postoje jejich předsedů. Na základě trojice těchto kritérii pak vznikne rating stran.

ČTĚTE TAKÉ:


Kandidáti budou hodnoceni podle toho, zda podpoří alespoň šest z osmičky protikorupčních zákonů. Pokud tak učiní, budou hodnoceni kladně, pokud nikoliv, budou v rámci kampaně označeni bublinou s nápisem "BLA BLA" v narážce na to, že jejich sliby nejsou konkrétní.

Plán: omezení korupce

Do kampaně a oslovení jednotlivých kandidátů, při němž se chce Rekonstrukce státu soustředit zejména na strany s podporou přes dvě procenta v průzkumech, se zapojí na 370 ambasadorů sdružení. Ti budou po politicích chtít také závazek, že pokud nová vláda do půl roku po volbách návrhy zákonů nepředloží, učiní tak sami.

Výsledky kampaně chce Rekonstrukce státu zveřejnit těsně před říjnovým hlasováním. V minulém období se pro zákony zavázalo hlasovat 46 poslanců ze 110, které organizace osobně oslovila.

Od prosazení norem, které jsou podle ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondráčky dobře zacílené, si sdružení slibuje výrazné omezení systémové korupce, která podle něj Česko ročně připravuje o více než 60 miliard korun.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat