Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Renč: Podpořil jsem férového chlapa

Česko

  17:23
PRAHA - Pravice musí být jednotná, je to jediné kladivo na komunisty, říká režisér Filip Renč. Také proto včera podpořil kandidaturu Mirka Topolánka na předsedu ODS. Zároveň připouští zklamání z toho, že dva dobří pravicoví politici, Bém a Topolánek, jdou proti sobě.

Mirek Topolánek se zdraví s Filipem Renčem, v popředí herečka Daniela Šinkorová se svým přítelem Ladislavem Polákem foto: ČTK

Na mimořádné tiskové konferenci jste podpořil kandidaturu Mirka Topolánka, byla to podpora předsedy ODS nebo celé strany?
Mrzí mě, že ODS má problémy, že se rozštěpuje. Je to jediná pravicová strana, a ta by měla být jednotná. Myslím, že Mirek ji sjednotil. Pro mě je to čestný a férový chlap, který to občas sice přežene, ale rozhodně to není muž falešných úsměvů s napomádovanými a obarvenými vlasy, jako mají jeho kolegové ze sociální demokracie. Ti říkají  mnohdy něco jiného, než si myslí. Jak jsem řekl, je to férový chlap, který má momentálně problémy. Podporu od přátel  teď potřebuje. Všichni umělci mají svoje politické názory, které například před volbami vyjadřují. Já vyjadřuju  podporu Mirkovi Topolánkovi a ODS před nadcházejícím kongresem.

Podporujete tedy ODS, vyjádřil byste stejnou podporu Pavlu Bémovi, který se rozhodl kandidovat na předsedu strany?
Pan Bém je strašně chytrý chlap, velice mrštný politik. Velmi mě mrzí, že tito dva dobří pravicoví politici jdou  proti sobě. Osobně si myslím, že pravice v České republice musí být silná, protože je to jediné kladivo proti  komunismu. Jinak nám tady zase páni Filipové, Grebeníčkové a Paroubkové budou diktovat. S tím já se nemůžu smířit.

Forma tiskové konference, kdy za předsedou ODS stojí mimo ministrů i celebrity není v České republice příliš obvyklá. Čí to byl nápad? Podílel jste se na režii?
Když byla revoluce v České televizi, tak tam také stáli známé osobnosti, které za konkrétní věcí stáli a sympatizovali s ní. Není v tom vůbec nic, je to čistě můj občanský postoj, že Mirka Topolánka podporuji.  Já jsem si ten briefing nevymyslel, byl jsem na něj pozvaný. Tu nabídku jsem přijal rád, i když to teď budu muset médiím vysvětlovat.

Mirek Topolánek na mimořádné tiskové konferenci

Takže ta mimořádná tisková konference byla plánovaná dlouho dopředu?
Zavolali mi den předem, jestli nechci přijít na briefing na podporu Mirka Topolánka a já jsem řekl, že samozřejmě přijdu. Není to namířeno proti nikomu, ani proti panu Bémovi. Je to podpora před kongresem ODS.

Pavel Bém kritizoval 'divadlo', které k oznámení své kandidatury Topolánek zrežíroval. Podle jeho slov neví, co lidé, kteří se na Žofíně sešli přesně představují. Jestli kamarády, spojence nebo jen známé, kteří se sešli na nedělní oběd...
Nebudu se vyjadřovat k politickým tématům. Jednotlivá prohlášení politiků jsou mi ukradená. Bém a Topolánek jsou teď dva soupeři, kteří proti sobě půjdou a budou shánět sympatizanty. Před kongresem ODS nebudu dělat politická  prohlášení. Jsem známý sympatizant Mirka, i když je to pruďas. Je to ale otevřený a upřímný člověk.

Takže si nemyslíte, že ODS nutně potřebuje změnu ve vedení.
Změnu rozhodně potřebuje. Každá strana, která je u vesla, tak trošku usne na vavřínech a zkostnatí. Ale nejsem politik, abych hodnotil. Já jsem tam byl za režiséra Filipa Renče.

Vaše podpora tedy nebyla "revanš" za to, že jste pro vládu natočil spoty?
Ježiš, to už je dávno. Je to víc než dva roky. Přeci se nikomu nebudu revanšovat za to, že jsem natočil tři spoty před dvěma lety.

Nemyslím volební spoty pro ODS, ale to, že vám vláda svěřila nejdražší kampaň ministerstva dopravy....
To je kampaň ministerstva dopravy a já se zúčastnil výběrového řízení. Byl jsem režisér kampaně. Podali jsme projekt, který se líbil. Co já vím, tak ministr dopravy Aleš Řebíček je se spoty spokojený. A v říjnu, kdy kampaň vyjela, bylo nejméně smrtelných dopravních nehod za pět let.

Herečka Daniela Šinkorová se k podpoře Mirka Topolánka odmítla vyjádřit. Serveru Lidovky.cz pouze řekla: "Byla jsem pozvána panem premiérem a to pozvání jsem ráda přijala."


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!