Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Řidič mustangu dostal za srážku u Špindlu tři roky vězení. Při nehodě zahynul brigádní generál

Česko

  15:21aktualizováno  16:26
Třemi lety vězení potrestal Okresní soud v Trutnově Vojtěcha Chauru, který podle spisu zavinil loňskou tragickou nehodu, při níž u Špindlerova Mlýna zahynul zástupce ředitele Vojenského zpravodajství, brigádní generál Milan Jakubů. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i obžalovaný si ponechali lhůtu na podání odvolání. Řekla to místopředsedkyně a mluvčí soudu Pavla Novotná.

Začne soud s mužem, jenž v mustangu nedaleko Špindlerova Mlýna usmrtil elitního zpravodajce

Soud Chaurovi dále uložil zákaz řízení motorových vozidel na nejdelší možnou dobu deseti let. Pozůstalým a dalším poškozeným má Chaura zaplatit asi 1,3 milionu korun, rozhodl soud. Se zbytkem nároku ve výši asi jeden milion korun soud žadatele odkázal do občanskoprávního řízení.

Chaura loni 21. září podle obžaloby mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem řídil sportovní vůz Ford Mustang a srazil se v protisměru s protijedoucím autem. V něm jako řidič zahynul Jakubů, jeho manželka byla těžce zraněna. Podle státní zástupkyně Dagmar Čevelové jel Chaura s mustangem před nehodou rychlostí až 158 km/hod.

Dopravní nehoda dvou osobních vozidel, Hořejší Vrchlabí směr Špindlerův Mlýn....
Dopravní nehoda dvou osobních vozidel, Hořejší Vrchlabí směr Špindlerův Mlýn....

Při zahájení soudního líčení letos v září Chaura přiznal za nehodu vinu. Byl obžalován a ve čtvrtek také odsouzen pro trestné činy usmrcení z nedbalosti a těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Hrozilo mu až osm let vězení. Kvůli protiepidemickým opatřením se čtvrteční jednání soudu konalo s omezenou přítomností veřejnosti.

Chaura jel od Vrchlabí směrem na Špindlerův Mlýn a v pravotočivé zatáčce se v protisměru čelně střetl se Škodou Rapid, kterou řídil Jakubů. Chaura vezl dvanáctileté dítě, oba skončili s lehkými zraněními v nemocnici. V den nehody se Chaura účastnil akce setkání majitelů aut Ford Mustang nazvané Mustangem na střechu Krkonoš. Speciálně upravený mustang měl půjčený od pardubického dealera vozů Ford, společnosti Auto In.

U soudu Chaura vyjádřil lítost a poškozené rodině se omluvil. „Jsem připraven nést trest,“ řekl v září před soudem. Nehoda se podle něj stala, když předjel vozy před sebou. Z vlastní nehody si údajně moc nepamatuje. „Pamatuji si dokončené předjíždění, pak jen záblesky. Vědomí jsem nabyl až po příjezdu záchranné služby,“ řekl. Vypověděl, že jel svižně, ale ne až tak rychle, jak uvádí obžaloba.

Řidič mustangu jel před tragickou srážkou u Špindlu až 158 km/h. Byla to moje vina, přiznal u soudu

Podle Čevelové jel Chaura riskantním způsobem rychlostí nejméně 140 kilometrů v hodině. „Při nájezdu do pravotočivé zatáčky zvyšoval rychlost na nejméně 158 kilometrů v hodině ve snaze dojet jiný Ford Mustang,“ uvedla s tím, že následným brzděním před srážkou snížil rychlost na 121 kilometrů v hodině. „Nechoval se ohleduplně a ukázněně. Hrubě porušil zákony o bezpečnosti,“ řekla.

V září u soudu Chaura k náhradě škody uvedl, že udělá, co bude v jeho silách. Řekl, že se letos v lednu vzdal řízení aut a rodině poškozených poslal půl milionu korun z prodeje svého auta.

Bratr zemřelého Luboš Jakubů u soudu jako svědek uvedl, že celou rodinu událost těžce zasáhla. „Nemůžeme se z toho vzpamatovat, stále tím trpíme,“ řekl s tím, že manželka Jakubů zatím podstoupila několik operací. Chaura se podle něj dopustil neomluvitelného činu.

Zmocněnec poškozených Martin Pelikán v září navrhl, aby soud Chaurovo jednání překvalifikoval na obecné ohrožení, protože pří jízdě údajně ohrožoval i jiné účastníky silničního provozu. V tom případě by byl Chaura podle Pelikána ohrožen sazbou až 15 let vězení. „Byla to agresivní zběsilá jízda,“ řekl Pelikán. Soud Chauru za obecné ohrožení nepotrestal.

Autor: