Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Řidiči havarované rolby hrozí až deset let

Česko

  10:12
SEMILY - Řidiče rolby, který v sobotu havaroval v Rokytnici nad Jizerou na Semilsku, policisté obvinili z obecného ohrožení. Hrozí mu od tří do deseti let vězení, řekla mluvčí semilské policie Soňa Šídová. Rolba převážela více lidí, než měla povoleno, navíc neměla platnou technickou kontrolu. Při nehodě bylo zraněno 11 lidí včetně dětí, z toho pět utrpělo těžká zranění.

Havarovaná taxirolba foto: ČTK

Neštěstí se stalo nedaleko dolní stanice lanovky na Lysou horu. Rolba po sjezdovce couvala, ale najednou se patrně kvůli technické závadě stala neovladatelnou. Nejprve se nekontrolovaně sesunula asi 200 metrů směrem k Zalomenému vleku, potom se převrátila a zřítila ze zhruba pětimetrového srázu do potoka. Na místě zasahovalo pět posádek zdravotní záchranné služby, vrtulník, horská služba a hasiči.

Řidič rolby už o víkendu přiznal, že převážel víc lidí, než je povoleno. Přepravovat jich mohl osm, ale vezl jich 17. Z jedenácti lidí utrpěla nejvážnější poranění pánve a páteře mladá žena, která leží na traumatologii v Liberci. "V úterý prodělala operaci páteře a zůstává na traumatologickém oddělení, je mimo ohrožení života, nicméně její stav odpovídá závažnosti poranění," řekla mluvčí liberecké nemocnice Alexandra Bednárková.

Ve stabilizovaném stavu a mimo nebezpečí jsou i další dva pacienti, kteří skončili na chirurgii a jednotce intenzivní péče jablonecké nemocnice. Další zranění leží v nemocnicích v Tanvaldu a Jilemnici nebo je ošetřili v rokytnickém Medical centru.

Autor: