Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rolba vjela do potoka a zranila 11 lidí

Česko

  12:32aktualizováno  17:08
ROKYTNICE NAD JIZEROU - V Rokytnici nad Jizerou sjela dnes před polednem do potoka rolba, která svážela rekreanty. Při nehodě se zranilo 11 lidí, mezi nimi bylo i pět dětí. Náčelník Horské služby Jiří Brožek řekl, že jednu mladou ženu s vážným poraněním páteře převezl vrtulník do liberecké nemocnice. Údaje o 11 zraněných potvrdila i mluvčí krajské záchranné služby Kristýna Fejfarová.

Rolba převěžela rekreanty, převrátila se do potoka foto: ČTK

Podle ní utrpěla matka a dvě děti lehká zranění a záchranáři je převezli do Medical centra v Rokytnici nad Jizerou. "Žena, kterou transportoval vrtulník na traumatologii, má zraněnou páteř a pánev," dodala. Do Jablonce dopravily sanitky dva pacienty, jednoho s poraněním ruky a nosu a druhého ze zraněním obou paží a hlavy. Tři lehce zranění skončili v jilemnické nemocnici. Do Tanvaldu předali záchranáři dva středně těžce zraněné, u jednoho měli podezření na poranění páteře, ve druhém případě šlo o šok.

Podle Bohumíra Šlégra, který obsluhuje lanovou dráhu na Lysou horu, se neštěstí odehrálo nedaleko dolní stanice lanovky. Soukromá taxirolba objížděla horské chaty a zajišťovala svoz rekreantů. Po sjezdovce prý couvala, ale najednou se kvůli technické závadě stala neovladatelnou.Nejprve se nekontrolovaně sesunula asi 200 metrů směrem k Zalomenému vleku, potom se převrátila a zřítila ze zhruba pětimetrového srázu do potoka.

"Rolbě se zřejmě rozbil diferenciál. Byla zcela neovladatelná, když se převrátila na pasažéry a s pásy nahoře spadla do potoka," popsal nehodu Šlégr.

Záchranáři vyprošťovali zraněné postupně. Rolbě lyžařského areálu se odpoledne za pomoci hasičů podařilo asi po 50 minutové operaci převrácený vrak vyprostit. Policisté nařídili ho podrobit odborné expertize. Mluvčí semilské policie Soňa Šírová řekla, že případ vyšetřuje policie. "O tom, jestli vyšetřovatel někoho obviní, je předčasné spekulovat," podotkla.

Na místě zasahovalo pět posádek zdravotní záchranky, letecká záchranka, horská služba a také hasiči. Horská služba převezla na sněžných skútrech zraněné osoby dolů k silnici, kde je za pomoci záchranářů přeložili do sanitních vozů. "Hasiči se zase postarali, aby z rolby neunikaly ropné látky do potoka," řekla jejich mluvčí Iva Michalíčková. Podle Brožka bylo štěstí, že ve Dvoračkách měli právě prověrky cvičitelé horské služby."Během chvíle jich přijelo 16. Díky tomu se nám podařilo stihnout všechny transporty za 1,5 hodiny," dodal Brožek.

Případy, kdy rolby v horských areálech v Česku zraní při nehodě rekreanty či lyžaře, jsou poměrně vzácné, přesto několik podobných událostí média v minulosti zaznamenala. V únoru 2004 přejela rolba pražskou turistku v krkonošském Špindlerově Mlýně. Žena skončila ve vrchlabské nemocnici s naštípnutou pánví a pohmožděninami. V lednu 2001 spadl v jizerskohorském středisku v Bedřichově pod rolbu s frézou osmačtyřicetiletý trenér lyžování. Utrpěl těžké zranění nohy, které skončilo amputací.

V únoru 1999 si pětatřicetiletý lyžař způsobil složitou zlomeninu stehenní kosti, když na sjezdovce na Ještědu narazil do radlice rolby. Nehoda se stala při večerním lyžování na osvětlené sjezdovce pod lanovou dráhou. O čtyři roky dříve utrpěl těžké zranění v Karlově Studánce na Bruntálsku desetiletý chlapec z Německa, který v Jeseníkách na lyžařském kurzu spadl pod projíždějící sněhovou rolbu. Její fréza mu zachytila nohu.

Rolba také v minulosti ohrozila rekreanty únikem výfukových plynů do kabiny. V březnu 2002 se tímto způsobem v Krkonoších přiotrávilo osm důchodců. Turisté se během cesty z Pece pod Sněžkou na chatu Hájenka nadýchali zplodin z výfuku unikajících do přepravního prostoru rolby a upadli do bezvědomí. Jeden z důchodců měl vážnou otravu, ostatní byli v nemocnici na pozorování.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!