Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Celý den bez autobusů? Řidiči autobusových linek v Ústeckém kraji chystají stávku

Řidič autobusu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidič autobusu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Řidiči linkových autobusů v Ústeckém kraji vyhlásili na 8. března celodenní stávku. Vyhlásily ji odbory tří dopravců. Důvodem jsou mzdy, které mají řidičům růst podle nařízení vlády. Dopravci platy zřejmě nezvýší, očekávají odboráři. V úterý o vyhlášení stávky informoval předseda jablonecké základní odborové organizace BusLine Jiří Kuchynka.

Stávka se týká řidičů autobusů společnosti BusLine, která zajišťuje pro Ústecký kraj zhruba padesát procent linkové přepravy, teplické firmy Arriva a podniku Autobusy Karlovy Vary. Autobusy v Ústeckém kraji denně přepraví na 55.000 cestujících.

V Jihomoravském kraji platí stávková pohotovost a v dalších krajích situace závisí na výsledcích vyjednávání odborů s dopravci. O dalším postupu se bude rozhodovat ve středu na jednání celostátního Odborového svazu dopravy a po pondělním jednání Asociace krajů ČR s vládou. Od ní chce kraj peníze, které by dopravcům přeposlal.

Odbory požadují uzavření nových smluv a nalezení cesty, jak řidičům přidat o slibovaných pět až sedm tisíc korun. „Stávka je plánována až na 8. března, čímž deklarujeme, že dáváme čas tuto svízelnou situaci zvrátit,“ uvedli odboráři v tiskové zprávě.

Někteří řidiči výplaty za leden už mají, jiní na ně teprve čekají. Podle Kuchynky je metodika výplat v celé republice stejná. „Na základě těchto dat jsme si spočítali, že navýšení nebude v řádech tisíců, ale stovek. To opravdu nepomáhá stabilizaci oboru,“ uvedl Kuchynka.

Řidiči Arrivy už platy za leden dostali. „Řidiči dostali navýšený plat, plně jsme vyhověli podmínkám nařízení vlády, nicméně to, co jim bylo slibováno, to samozřejmě na výplatních páskách neviděli,“ řekl ředitel Arrivy Petr Havlík.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) loni v říjnu, když vláda o věci jednala, uvedl, že „minimální garantovaný příjem řidiče autobusu při 60 hodinách čekání a rozvržené pracovní době v rozsahu 168 hodin se tak zvýší přibližně o 7800 měsíčně“.

„Budu hledat všechny cesty, jak stávku odvrátit, ale bude k tomu nezbytná také součinnost státu,“ uvedl generální ředitel společnosti Arriva Daniel Adamka. Míní, že Arriva udělala, co mohla. „Jednáme už několik měsíců s krajem i s městem o navýšení mezd řidičů a sami ze svého jsme počátkem roku navýšili platy řidičům podle zákonného minima. Rozumím ale řidičům, že to nesplnilo jejich očekávání,“ dodal Adamka.

O vyhlášení stávky oficiálně neví, s odbory se má sejít v úterý odpoledne.

Od začátku letošního roku vláda nařízením zvýšila minimální mzdy pro řidiče ze 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Řidičům by se rovněž měl zvýšit příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami z 50 korun na hodinu na 88 Kč a nově byl zaveden příplatek 6,60 Kč za hodinu za práci v náročném prostředí.

Problém s naplňováním vládního nařízení o zvýšení mezd řidičů je i v některých dalších krajích. V několika si politici nejsou jisti tím, jak zvýšení plateb dopravcům provést tak, aby z toho nevznikl právní problém.

Kvůli platům zahájili stávkovou pohotovost řidiči v Jihomoravském kraji. Podle předsedy Odborového svazu dopravy (OSD) Luboše Pomajbíka dopravci nedodržením závazku porušují zákon.

V Libereckém či Olomouckém kraji se podle informací zatím stávky nechystají. Řidiči společnosti Arriva Východní Čechy, která zajišťuje dopravu třeba v Pardubickém kraji, mají již v lednových mzdách navýšení nařízené vládou zahrnuté. Vedení firmy ale zatím nemá jasno, který z krajů náklady na růst mezd uhradí.

Problém s naplňováním vládního nařízení je i v některých dalších krajích. V několika si politici nejsou jisti, jak dopravcům platby zvýšit, aby nevznikl právní problém. Třeba Královéhradecký kraj ale již rozhodl, že pošle dopravcům na zvýšení mezd zálohu 6,5 milionu korun. Peníze dostane 12 dopravců a použijí je ve výplatách v prvním čtvrtletí.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...