Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rittig, Janoušek, Hrdlička i Toman. Kmotři figurují v policejním spisu k případu Nagyová

Česko

  17:07
PRAHA - Hned kvartet vlivných zákulisních hráčů - Tomáš Hrdlička, Ivo Rittig, Jiří Toman a Roman Janoušek podle policejního usnesení sehráli svou roli v korupční pavučině kolem bývalého náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka. Proč nejsou mezi obviněnými? Policie prohledávala jejich domy, ale oni jsou v zahraničí.

Pražský podnikatel Tomáš Hrdlička foto: MF DNES - Lukáš Bíba

Nejčerstvější informace o policejní razii:

Podle policejního usnesení si měl kvartet mocných mužů zákulisí české politiky nezákoně sjednávat výhody při veřejných zakázkách a prát špinavé peníze. Podle vyšetřovatelů jejich chování odpovídalo organizované zločinecké skupině.

Právě při prošetřování této skupiny se policisté dostali k Janě Nagyové, pravé ruce Petra Nečase. Proto také vyšetřování řídí Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Jaká je linka mezi kmotry a Nagyovou, ale z usnesení nevyplývá. Podle informací serveru Lidovky.cz byla Nagyová v telefonickém kontaktu s některými podezřelými.

 A zatím není ani jasné, zda budou Rittig, Janoušek, Hrdlička a Toman z něčeho obviněni.

"Kmotři" jsou v současné chvíli mimo území Česka. Ivo Rittig má druhé bydliště v daňovém ráji Monaku, Roman Janoušek je zřejmě v chorvatském Zadaru, kde již několik let tráví své volné chvíle. V Chorvatsku se nachází také Tomáš Hrdlička, kterého s případem dosud nikdo nespojoval. Kde je Jiří Toman, se serveru Lidovky.cz nepodařilo zjistit.

Názor:

Při čtvrteční razii detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zajistili na několika místech (například ve vinohradské vile lobbisty Rittiga, nebo bezpečnostních schránkách Komerční banky na Václavském náměstí) 120 až 150 milionů korun v hotovosti a desítky kilogramů zlata. Kvůli hotovosti si čeští kriminalisté vyžádali pomoc svých rakouských kolegů. Ti jim měli pomáhat se psy vycvičenými k hledání bankovek.

O účast "kmotrů" české politiky se ve svém pátečním projevu otřel také ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Je možná také náhoda, že nebyli v Česku pánové Rittig a Janoušek," řekl ve Sněmovně ministr.

Autor: