Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Menší řez do těla, snazší hojení či menší jizvy. Na sál míří nový robotický operatér

Systém Versius - nový robotický operatér. foto: Promedica

Do Česka přichází další výrobce takzvaných chirurgických robotů. Britská společnost Cambridge Medical Robotics (CMR) dodává systém s názvem Versius, který už na konci loňského roku začalo využívat brněnské soukromé zdravotnické zařízení Surgal Clinic.
  14:14

Roboti na sále jsou moderní nástroje, které umožňují co nejméně invazivní operace ohleduplné vůči pacientovi.

Na českém trhu dlouhodobě dominoval americký výrobce Intuitive Surgical, nově na něj vstupuje výše zmíněný systém Versius. Využívá se pro roboticky navigované miniinvazivní operace v břišní a hrudní chirurgii, urologii a také při operacích tlustého střeva či v gynekologii. Tento britský systém je aktuálně druhým klinicky nejpoužívanějším systémem, využívají jej lékaři ve dvaceti zemích světa, celkem má za sebou více než 16 tisíc operací.

Operace v malém prostoru

Jednou z největších výhod robotických operací je menší řez do těla. To pro pacienty může znamenat snazší hojení, menší jizvy, ale také nižší riziko pooperačních komplikací, jako jsou například infekce. U operací jsou samozřejmě přítomní lidští chirurgové, pozitivní je však strojová přesnost při provedení výkonu, využívá například filtraci třesu rukou.

Roboti už jsou v předních českých nemocnicích osvědčenými pracovníky, využívají je například v pražském Motole, Na Homolce, v Hradci Králové či v Brně. Lékařům na sále umožňují snazší práci v omezených prostorech, jako je malá pánev či hrudní dutina.

Robot posunul Zlín do operační VIP zóny. Zákroky budou pro pacienty šetrnější

Nově příchozí Versius je první robotický operační systém vyvinutý v Evropě. V základní výbavě jej společnost CMR dodává se čtyřmi samostatnými rameny. Jejich design byl inspirován architekturou lidské ruky. Konce ramen jsou vybavené technologií umožňující rotaci operačního nástroje v rozsahu 720 stupňů. Díky tomu je podle výrobce možné operovat i v extrémních úhlech.

Trénink na simulátoru

Jak probíhá samotný zákrok z pohledu operatéra: jedno z ramen nese 3D kameru s endoskopem, které si lékař sám ovládá. Nemusí se tak spoléhat na spolupráci s asistentem. Všechna ramena jsou vybavena tlakovými senzory, aby byla zajištěna maximální bezpečnost pacienta.

Součástí dodávky je i Versius Trainer, simulátor pro virtuální trénink. Během prvních operací je na sále i podpůrný tým výrobce. Následuje dlouhodobá podpora od českého dodavatele Promedica Praha Group přímo na pracovišti pro zajištění hladkého rozjezdu operativy. „Jsem rád, že jsme mohli systém Versius loni uvést i na tuzemský trh a přiblížit obyvatele Česka k zdravotnické péči s pomocí nejmodernějších technologií současnosti,“ uvedl šéf dodavatelské firmy Pavel Hanuš.

Autor: