Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Robot posunul Zlín do operační VIP zóny. Zákroky budou pro pacienty šetrnější

Česko

  9:03
První operace už je naplánovaná. Uskuteční se 6. října a primář zlínské urologie Martin Kučera při ní onkologicky nemocnému muži odstraní prostatu. Nebude přitom stát nad pacientem a držet v rukou nástroje, ale celou operaci provede jen s pomocí robota.

Baťova nemocnice ve Zlíně tak odstartuje zcela nový způsob péče o pacienty.„Pro mne to je šok, je to úplně jiný styl operování,“ svěřil se Kučera. „Laparoskopické operace, které jsem si v minulosti vytrénoval, musejí být zapomenuty, protože tam platí jiné principy.“

Nemocnice tento přístroj pořídila za 65 milionů korun, vlastní ho jako jediná ve Zlínském kraji a jako jedna z mála krajských nemocnic v České republice.„Dostáváme se tím do jakési VIP zóny operačních urologických pracovišť,“ upozornil Kučera. „Pro nás je to opravdu velice výjimečné.“

Robotický systém Da Vinci budou ve Zlíně využívat hlavně urologové. Na snímku primář urologického oddělení Martin Kučera. (září 2023)

Robotický systém Da Vinci se skládá z několika částí a funguje tak, že se nástroje nasazené na dlouhých ramenech zavedou do těla pacienta pomocí několika vpichů a chirurg pak operuje tak, že tato ramena ovládá na dálku. Sedí u ovládací konzole, dívá se do průzoru, kde vidí 3D obraz snímaný kamerou uvnitř těla pacienta, a joystickem nasazeným na prstech ovládá robotická ramena.

V „rukou“ robota se ve Zlíně ocitnou nejčastěji urologičtí pacienti. Hlavně ti, kteří potřebují radikální prostatektomii kvůli rakovině, resekci tumoru ledvin nebo operaci ledvinné pánvičky.

Jde o miniinvazivní operaci, kterých přibývá. Hlavně proto, že jsou pro pacienta šetrnější, znamenají kratší dobu hojení, menší krevní ztráty a třeba pro onkologicky nemocné pacienty jsou velkým pozitivem. Například v příštím roce bude zlínská nemocnice provádět dalších deset operací laparoskopicky.

Podstatné ale také je, že robotické operace budou lékaři provádět v novém moderním prostředí. V budově urgentního příjmu totiž během půl roku stavebníci zrekonstruovali dva operační sály a také prostorný dospávací pokoj. Dohromady tak má nemocnice osm operačních sálů v budově urgentního příjmu a další tři v budově porodnice. Výsledkem těchto novinek, které stály 76 milionů korun, není jenom příjemnější a modernější prostředí a špičkové vybavení pro lékaře.

Nové sály zkrátí čekání na operaci

Dopad pocítí hlavně samotní pacienti z oddělení. Kromě zmíněné urologie také z gynekologie, chirurgie, ortopedie, neurochirurgie nebo traumatologie. Oni budou nové sály využívat.

„Dvěma novými sály se nám otevírají ruce,“ popsal primář centrálních operačních sálů Rudolf Mana. „Jeden bude určený pro robotickou operativu, ale budeme ho případně využívat i pro otevřené výkony. Druhým sálem se pokusíme ulevit nejpřetíženějším oborům, protože mají dlouhé čekací doby.“

Například lidé, kteří potřebují výměnu kyčelního kloubu, budou na operaci čekat kratší dobu. „Máme stále patnáct set pacientů a ročně provedeme kolem šesti set endoprotéz. Pořád jsou tedy čekací doby dva roky a více,“ potvrdil primář ortopedie Pavel Pilař.

„Náš sál ve třetím patře, kde provádíme endoprotetické operace, je naprosto vytížený až přetížený. Druhý operační sál, tedy tento nový na druhém patře, nám tudíž odlehčí a pomůže zkrátit čekací dobu pacientů na endoprotézu. Umožní nám také dělat ve větší míře než dosud ostatní ortopedickou operativu.“

Zásadní změnu přinese také prostornější dospávací pokoj. Operovaní pacienti tam tráví několik hodin pod intenzivním dohledem a teprve pak se rozhoduje, zda budou přesunuti na jednotku intenzivní péče, nebo na standardní pokoj.

Namísto dosavadních pěti lůžek jich má ale nový dospávací pokoj dvanáct, což znamená, že důležitý monitoring po operaci dostane více pacientů.

„Potýkáme se s tím, že nemocnice má těžce poddimenzované jednotky intenzivní péče, a někteří pacienti, kteří si po operaci zaslouží intenzivní monitoring, ho neměli,“ upozornil primář oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Tomáš Gabrhelík. „Jde třeba o pacienty polymorbidní nebo po náročné operaci. Tímto dospávacím pokojem se péče o pacienty po operaci výrazně zkvalitní a zlepší.“

Autor: