Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rozbory špaget z Plzně míří do Prahy. Do nemocnice přibyl pacient-samoléčitel

Česko

  15:07aktualizováno  15:32
PLZEŇ - Bakterie salmonely, které v Plzeňském kraji nakazily 145 lidí, obsahoval nejen hotový pokrm, tedy špagety z plzeňské vývařovny, ale také skořápky vajec, která se do jídla přidávala. Potvrdily to výsledky dalších rozborů hygieniků.

V plzeňské fakultní nemocnici zůstává 53 lidí, kteří se nakazili salmonelózou. Bakterie salmonely podle dosavadních zjištění obsahovaly špagety z plzeňské vývařovny ZRTAS foto: MAFRA - Martin Polívka

Bakterie v jiných ingrediencích pokrmu ani ve vývařovně ani u jejích zaměstnanců, kteří jídlo připravili, už neobjevili. V pondělí to řekl ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Přemysl Tomašuk. V plzeňské a klatovské nemocnici zůstávají už jen dva lidé.

Informace o salmonele v hotovém jídle a na skořápkách zveřejnili hygienici minulou středu. Původně měli jen jedno balení hotového pokrmu špagety á la carbonara, ale nakonec u různých odběratelů zajistili další tři uzavřená jídla. Všechny byly pozitivní, řekl Tomašuk. 

Výsledky míří do státní laboratoře

Zkoumali také ostatní složky pokrmu, tedy samotné vejce, které bylo negativní, stejně jako smetana, parmezán, slanina a špagety. V pořádku byly také desítky stěrů z vývařovny a jídelny i výtěry šesti zaměstnanců, kteří jídla připravovali. Všechny výsledky dostali hygienici v pondělí dopoledne.

„Teď se to sbalilo a poslalo do Státního zdravotního ústavu, do národní referenční laboratoře pro salmonely, na typizaci a porovnání s výsledky od pacientů,“ uvedl Tomašuk. Teprve pak se prokáže jasná souvislost s pokrmem. 

Bez této prokázané souvislosti nemůže krajský hygienik zahájit s plzeňskou jídelnou a vývařovnou ZRTAS řízení o sankcích. „Výsledky nám slíbili do týdne. Příští týden bychom si provozovatele pozvali a začali bychom jednat,“ uvedl.

Závěrečná kontrola

Hygienici v pondělí dělají závěrečnou kontrolu a prohlídku provozovny. „Pokud všechna opatření, která jsme provozovateli uložili, budou splněna, a díky tomu, že zaměstnanci i to prostředí je negativní, tak by se mohla provozovna otevřít,“ uvedl Tomašuk.

V plzeňské fakultní nemocnici zůstává 53 lidí, kteří se nakazili salmonelózou....
Jídelna firmy ZRTAS, z jejíchž špaget se desítky lidí zakazili salmonelózou a...

Vývařovna prodala 140 porcí nakaženého jídla, ale podle pondělních informací epidemiologů se nakazilo 145 lidí, protože někteří odběratelé se zřejmě o svoji porci s někým podělili. 

Podle hygieniků šlo o epidemii. Od od předminulého pátku do minulého úterý bylo v Plzeňském kraji zaznamenáno 133 případů salmonelózy, hospitalizováno bylo 71 lidí.

Nový pacient

V plzeňské fakultní nemocnici zůstává podle mluvčí Gabriely Levorové poslední pacient se salmonelózou. O víkendu a v pondělí propustila nemocnice čtyři, zůstává v ní jeden nově nakažený, který byl přijat o víkendu. 

Před týdnem tam bylo hospitalizováno 53 pacientů se salmonelózou. Poslední pacient je ze stejné vlny nákazy. Snažil se salmonelózu léčit sám doma, ale nakonec přišel do nemocnice.

V klatovské nemocnici, kde byli ještě v pátek tři pacienti, zůstává podle mluvčího Jiřího Kokošky jen jedna starší žena. „Byla přijata primárně kvůli této nákaze, ale měla i jiné zdravotní potíže, které jsou důvodem její další hospitalizace,“ řekl.

Vejce se salmonelou na skořápkách pocházejí podle veterinářů z české farmy společnosti Vejce CZ, z chovu v Ústeckém kraji, který má pozastavenou distribuci. Výsledky vyšetření vzorků z farmy budou tento týden, řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

Autor: