Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hygiena potvrdila, že plzeňskou epidemii salmonelózy způsobily špagety

Česko

  15:35
PLZEŇ - Výsledky rozborů zatím potvrdily, že bakterie salmonely, která nakazila od pátku do úterý 133 lidí z Plzeňského kraje, byla v hotovém jídle, tedy ve špagetách, a také na povrchu skořápek vajíček, které se do pokrmu přidávaly. Řekl to ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Přemysl Tomašuk.

V plzeňské fakultní nemocnici zůstává 53 lidí, kteří se nakazili salmonelózou. Bakterie salmonely podle dosavadních zjištění obsahovaly špagety z plzeňské vývařovny ZRTAS foto: MAFRA - Martin Polívka

Rozbory dalších součástí pokrmu budou ve čtvrtek. V plzeňské fakultní nemocnici zůstávají tři nakažení lidé, v klatovské deset.

„Máme k dispozici jen částečné neúplné výsledky. Salmonela bez další typizace byla v hotovém pokrmu, tedy ve špagetách. Salmonela je také na skořápkách vajíček. Pokračuje se v rozborech dalších ingrediencí, tedy samotného vajíčka, smetany, parmezánu, slaniny a špaget, což by mělo být ve čtvrtek dopoledne,“ uvedl Tomašuk. 

Na potvrzení se ještě čeká

Vše bude posláno do Státního zdravotního ústavu, do národní referenční laboratoře pro salmonely, která určí konkrétní typ. Až tyto výsledky dostanou hygienici, tedy do konce příštího týdne, tak je porovnají s výsledky od pacientů a teprve pak se prokáže jasná souvislost s pokrmem. Bez toho nemůže krajský hygienik zahájit s plzeňskou jídelnou a vývařovnou ZRTAS řízení o sankcích.

Jídelna firmy ZRTAS, z jejíchž špaget se desítky lidí zakazili salmonelózou a...
Před jídelnou ZRTAS natáčela Česká televize

Vzhledem k tomu, že vajíčka jsou potravinou živočišného původu, odeslali hygienici všechny podklady Krajské veterinární správě do Plzně, která prověřila dodavatele a odebrala vzorky. Každé vajíčko má svůj dodací list, takže se dá dohledat, odkud přišlo.

V nemocnicích dále zůstává 60 pacientů se salmonelózou. Nakazili se jídlem z vývařovny

Podle hygieniků šlo o epidemii. Podle zprávy ministerstva zdravotnictví bylo v Plzeňském kraji od pátku do úterý zaznamenáno 133 případů onemocnění salmonelózou, hospitalizováno bylo 71 lidí.

V plzeňské infekční klinice zůstávají tři lidé, v pondělí jich tam bylo 53. „Dnes jsme propustili dalších 19 pacientů. Stejně jako v úterý už nebyl žádný nový hospitalizován ani ambulantně ošetřený,“ řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Dalších deset nakažených, stejně jako v úterý, je podle mluvčího klatovské nemocnice Jiřího Kokošky v tomto zařízení. „Nikdo nový dnes nebyl hospitalizován ani ošetřen,“ řekl Kokoška.

Životu nebezpečné špagety

Bakterie salmonely obsahovalo jídlo z firmy ZRTAS, která v pátek prodala 140 porcí špaget á-la carbonara do různých firem a institucí. Hygienici provedli v pondělí ráno ve vývařovně stěry a výtěry zaměstnanců firmy. Odevzdali do zdravotního ústavu všechny suroviny i hotový pokrm, který zachytili u jednoho odběratele.

Plzeňská vývařovna ZRTAS, která vyráběla 600 až 650 různých druhů jídel denně, je od pondělního rána zavřená. Prošla sanitací. Firma netuší, odkud se bakterie do jídla dostala. „Provozovna se otevře ve chvíli, kdy budeme mít k dispozici informace o tom, že veškeré stěry z prostředí jídelny a veškeré výtěry od personálu jsou negativní,“ uvedl Tomašuk. To by mohlo být pohromadě do konce tohoto týdne a pokud budou výsledky negativní, tak by se mohla příští týden otevřít.

Podobný případ se stal loni v září ve Zlínském kraji, kdy po konzumaci kuskusového nákypu s meruňkami onemocnělo 99 dětí a zaměstnanců mateřské a základní školy. Prokázalo se nedodržení technologického postupu při přípravě pokrmu a závady v osobní hygieně.

Autor: