Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rozepře špionů u soudu s Nagyovou. Je odborně negramotný, řekl Páleník

Česko

  10:43aktualizováno  16:59
PRAHA - Soud ve středu vyslechl v kauze bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, a údajného zneužití Vojenského zpravodajství (VZ) pověřeného exšéfa rozvědky Rostislava Pilce. Podle jednoho z obžalovaných, bývalého ředitele rozvědky Ondreje Páleníka, Pilc projevil "odbornou negramotnost".

Zpravodajci Páleník, Kovanda a Pohůnek na soudu s Janou Nečasovou v pondělí 9. března. foto: MAFRA

Jednání bylo kvůli tajným informacím neveřejné a Pilc s novináři nehovořil. Kromě Nečasové a Páleníka je obžalovaný další exšéf VZ Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřici hrozí pětileté vězení za zneužití pravomoci.

Nečasová podle vyšetřovatelů zařídila na podzim roku 2012 sledování tehdejší manželky expremiéra Petra Nečase Radky a následující rok na jaře také pracovníků Úřadu vlády. Na akcích se údajně podílela rozvědka a soukromá agentura.

ČTĚTE TAKÉ:

Bývalý pověřený šéf tajné služby a nynější náčelník vojenské kanceláře prezidenta Pilc dříve působil jako zástupce šéfa VZ. Před Obvodním soudem pro Prahu 1 vypovídal s přestávkou zhruba pět hodin. Páleník novinářům po výslechu řekl, že jednání je „tragikomedie“ a překvapila ho pouze jediná věc.

„Sám se za sebe stydím, že jsem měl takového zástupce. Pan generál projevil absolutní odbornou negramotnost. Člověk, který působil dlouhá léta ve vedoucí funkci ředitele Vojenského zpravodajství a jeho zástupce, nezná ani základní řídící dokumenty, kterými jsme se řídili, to je trošku smutné, tragické a směšné,“ řekl na adresu Pilce. Pilcovy odpovědi na dotazy advokátů a obžalovaných byly podle Páleníka „nepřesné a vymyšlené“

Pilce nebylo možné v budově soudu oslovit. Kvůli režimu utajení novináři při jeho příchodu ani nesměli být na chodbě před dveřmi do jednací síně. Soud Pilcovu řeč nenahrával, ale postupně ji zaznamenávala zapisovatelka.

Proces pokračuje ve čtvrtek

Žalobce Rostislav Bajger z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, nechtěl výslech komentovat. „Svědek podle našeho názoru jednoznačně zopakoval to, co uvedl v přípravném řízení. Rozebíraly se utajené informace, více se nemohu vyjádřit,“ řekl novinářům.

Nečasová je z jednání omluvená, zbylí obžalovaní se ho účastní. Ve čtvrtek výslechy pokračují, dorazit by měl například bývalý šéf Úřadu vlády Lubomír Poul. Soudkyně pak podle informací hlavní líčení odročí na týden od 13. dubna, kdy by měl přijít k výslechu mimo jiné Nečas. Expremiér měl vypovídat tento týden, z jednání se ale omluvil a přislíbil, že v dalším termínu již dorazí. Podle advokátů by měl vysvětlit, kdo sledování zadal. Podle obžaloby sledování zařídila Nagyová.

Soud kauzu projednává od loňského listopadu. Případ vedl k pádu vlády v roce 2013, Nečas se později s Nagyovou oženil.

Obžalovaní vinu již dříve odmítli. Například Kovanda tvrdí, že nešlo o sledování, ale akce byla tzv. kontrasledováním. Prověřoval se prý pohyb podezřelých lidí kolem Radky Nečasové. Zadání prý mířilo z „nejvyšších míst“.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!